طلای دست‌دوم در بازدهی دلار و یورو را پشت سر گذاشت/ برای خرید طلای دست‌دوم چه چیزهایی را باید بدانیم؟

بازدهی طلای دست‌دوم در یک سال گذشته از دلار و یورو بیشتر بوده است.

طلای دست‌دوم در بازدهی دلار و یورو را پشت سر گذاشت/ برای خرید طلای دست‌دوم چه چیزهایی را باید بدانیم؟
۱۴۰۲/۰۵/۲۰ ۰۸:۰۰:۰۰
| | |

خرید طلا دست‌دوم برای یکسری از معامله‌گران بازار توجیه اقتصادی پیدا کرده است. قیمت طلا دست‌دوم پابه‌پا طلا ۱۸ عیار جلو می‌رود و از مرداد پارسال تا الان ۷۲ درصد به قیمت طلا ۱۸ عیار و طلا دست‌دوم اضافه شده است. در همین مدت نرخ دلار آزاد ۵۷ درصد رشد داشته و یورو با وجود عملکرد بهتری که از دلار نشان داده، بازدهی کمتری از طلا دست‌دوم به‌ثبت رسانده است.

به گزارش فرارو، خریدوفروش طلای دست‌دوم البته به‌خاطراینکه تهدیدی برای کارگاه‌های تولیدی است و در حین آن احتمال ردوبدل شدن طلا و فاکتور تقلبی بالاست، مخالفان زیادی دارد ولی حذف اجرت در معامله و توجیه اقتصادی که درباره آن صحبت کردیم، باعث می‌شود خریدوفروش طلا دست‌دوم مثل طلای آب‌شده رواج داشته باشد.

قیمت طلا ۱۸ عیار به‌خاطر مطرح نبودن بحث اجرت از طلا ۱۸ عیار کمتر است و معمولا تفاوت ۱.۳ درصدی بین آن‌ها وجود دارد. مثلا قیمت هر گرم طلا دست‌دوم ظهر پنجشنبه ۱۹ مرداد دو میلیون و ۳۱۸ هزار تومان به‌ثبت رسید و طلافروش‌ها در معاملات خودشان نرخ هر گرم طلا ۱۸ عیار را دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان درنظر می‌گرفتند که تفاوت ۳۲ هزار تومانی قیمت آن‌ها معادل همان اختلاف ۱.۳ درصدی است.

قیمت طلا دست‌دوم از ابتدای سال هم رفتاری مثل طلا ۱۸ عیار داشته و نوسان آن در بازه‌های شش‌ماهه و یکساله مشابه طلا ۱۸ عیار بوده است. همزمان با افت ۸.۸ درصدی قیمت طلا ۱۸ عیار به‌همین اندازه قیمت طلا دست‌دوم آب رفته است. چون در اولین روز معاملاتی امسال قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۵۷۶ هزار تومان بود و آن روز هر گرم طلا دست‌دوم دو میلیون و ۵۴۲ هزار تومان ارزش داشت.

قیمت طلا دست‌دوم مثل طلا ۱۸ عیار نسبت به شش‌ماه قبل حدود ۱۳.۵ درصد رشد داشته است. آن موقع خرید هر گرم طلا ۱۸ عیار دو میلیون و ۶۸ هزار تومان و خرید هر گرم طلا دست‌دوم دو میلیون و ۴۰ هزار تومان آب می‌خورد و حالا به‌ترتیب ۲۷۸ و ۲۸۲ هزار تومان به‌قیمت آن‌ها اضافه شده است. یک سال قبل هم هر گرم طلا دست‌دوم یک میلیون و ۳۵۴ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار یک میلیون و ۳۷۲ هزار تومان معامله می‌شد و حالا درعرض یک سال شاهد رشد ۷۱ درصدی قیمت هر گرم طلا دست‌دوم و طلا ۱۸ عیار هستیم.

چرا خرید طلای دست‌دوم توصیه نمی‌شود؟

خرید طلا دست‌دوم توصیه نمی‌شود و از سال ۹۹ صحبت‌هایی درباره ممنوعیت فروش طلا دست‌دوم مطرح بوده است. معمولا توجیه مخالفان خریدوفروش طلا دست‌دوم، آسیب‌رسیدن به بخش تولید، امکان ردوبدل شدن طلا و فاکتور تقلبی و حتی انتقال بیماری‌های پوستی است. خیلی‌ها رواج خریدوفروش طلا دست‌دوم را تهدیدی برای کارگاه‌های تولیدی طلا تلقی می‌کنند.

از طرفی مسئولان اتحادیه طلا و جواهر به‌شکل سنتی هشدار می‌دهند که موقع خرید طلا دست‌دوم حواسمان به ارائه فاکتور باشد وگرنه احتمال دزدی بودن و هزارویک مورد دیگر وجود دارد. مشکلات و حساسیت‌های پوستی هم یکی دیگر از معایب خرید طلا دست‌دوم است.

البته بااینکه خرید طلا دست‌دوم به مردم توصیه نمی‌شود از آنطرف هیچ محدودیتی در خرید طلا دست‌دوم از مردم وجود ندارد و خیلی‌ها با توجیه اقتصادی سراغ خریدوفروش طلا دست‌دوم می‌روند.

چرا خرید طلای دست‌دوم جذاب است؟

خرید طلا دست‌دوم علاوه‌بر اینکه شامل اجرت نمی‌شود، برای یکسری از معامله‌گران بازار توجیه اقتصادی پیدا کرده است. نسبت به طلا ۱۸ عیار خرید طلا دست‌دوم کمتر تمام می‌شود، اما قیمت آن پا‌به‌پای طلا ۱۸ عیار حرکت می‌کند و از آن طرف اگر مثلا بازه یکساله را ملاک قرار بدهیم، بازدهی طلا دست‌دوم از دلار و یورو بیشتر بوده است.

در این مدت که چیزی نزدیک ۷۲ درصد به قیمت هر گرم طلا دست‌دوم اضافه شده و نرخ آن از یک میلیون و ۳۵۴ هزار تومان به دو میلیون و ۳۱۸ هزار تومان ارتقا پیدا کرده، قیمت دلار در بازار آزاد ۵۷ درصد افزایش داشته است. یورو به‌عنوان یکی دیگر از ارز‌های رایج در بازار درحدفاصل اواسط مرداد پارسال تا امسال درمقایسه با دلار بازدهی بیشتری داشته است؛ ۶۹ درصد، اما بازهم بازدهی طلا دست‌دوم بیشتر است و فقط این وسط کسانی که پولشان را به‌سکه تبدیل کردند باید بابت بازدهی ۹۳ درصدی سکه امامی و بازدهی ۱۰۰ درصدی ربع‌سکه از همه خوشحال‌تر باشند.

مقایسه بازدهی بازار طلای دست‌دوم با دلار، یورو و سکه در یک سال گذشته

در جدول زیر بازدهی یک ساله طلای دست دوم، طلای ۱۸ عیار، سکه امامی، ربع سکه و دلار و یورو و مقایسه آنها با هم را مشاهده می‌کنید.

انواع ارز، سکه و طلا

قیمت پارسال

قیمت امسال

بازدهی سالانه

طلا دست‌دوم

یک میلیون و 354 هزار تومان

دو میلیون 318 هزار تومان

71 درصد

طلا 18 عیار

یک میلیون و 372 هزار تومان

دو میلیون 350 هزار تومان

71 درصد

سکه امامی

14 میلیون و 858 هزار تومان

28 میلیون و 690 هزار تومان

93 درصد

ربع‌سکه

پنج میلیون و 213 هزار تومان

10 میلیون و 440 هزار تومان

100 درصد

دلار

31 هزار و 550 تومان

49 هزار و 600 تومان

57 درصد

یورو

32 هزار و 550 تومان

54 هزار و 700 تومان

69 درصد

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها