جوابیه صمت به گزارش «تعادل»

در پی انتشار گزارشی در «تعادل» با تیتر «مقصر گرانی خودرو چه کسی است تورم دلار یا مردم» وزارت صمت جوابیه‌ای را به دفتر نشریه ارسال کرده است.

۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ۰۴:۳۰:۰۰
| | |

در پی انتشار گزارشی در «تعادل» با تیتر «مقصر گرانی خودرو چه کسی است تورم دلار یا مردم» وزارت صمت جوابیه‌ای را به دفتر نشریه ارسال کرده که در زیر می‌خوانید:

مدیر مسوول محترم روزنامه تعادل 

سلام علیکم

احتراما با عنایت به درج مطلبی با عنوان «مقصر گرانی خودرو چه کسی است تورم دلار یا مردم» در مورخ 1/10/1401 در آن روزنامه، مقتضی است وفق قانون مطبوعات نسبت به انتشار توضیحات ارسالی از سوی مرکز ارتباطات وزارت صنعت، معدن وتجارت جوابیه در نسخه آتی آن روزنامه در همان جایگاه منتشر ودر اسرع وقت اقدام لازم صورت پذیرد.

همانطور که مستحضرید آخرین مجوز افزایش فروش قیمت صادره از سوی وزارت صمت برمبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار، در آذر ماه سال ١٤٠٠صادر شده و تاکنون نیز هیچگونه افزایش قیمتی در فروش محصولات از سوی شرکت‌های خودروساز داخلی بزرگ (ایران‌خودرو و سایپا) صورت نگرفته است. قابل ذکر است آن چیزی که منجر به افزایش قیمت خودرو در بازار آزاد می‌شود مربوط به مسائل کلان اقتصاد ملی است که مدیریت آن نیاز به همکاری تمام نهادهای حاکمیتی مرتبط دارد به گونه‌ای که سرمایه‌های عموم مردم جذب تولید شود و خودرو از حالت کالای سرمایه‌ای خارج شود تا مردم برای حفظ ارزش پول خود در این بازار سرمایه‌گذاری نکنند. لازم به ذکر است که قیمت خودرو در بازار آزاد متاثر از نرخ ارز است و با عنایت به گزارش ارایه شده توسط معاونت محترم اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی نامه شماره ٢٤۶٥٠٤/٠١ مورخ ٠۳/١٠/١٤٠١ در سال جاری افزایش نرخ ارز در آبان ماه نسبت به ماه قبل از آن، رشد ٥/۳ درصدی داشته که خود تاثیر بسزایی در افزایش قیمت کالاها از جمله قیمت بازار خودرو داشته است.

شایان ذکر است طبق گزارشات دریافتی از دو شرکت بزرگ خودروسازی (ایران‌خودرو و سایپا) در محصولات سبک از ابتدای سال تا ٢١ دی ماه سال جاری شاهد رشد ۳١ درصدی تحویل خودرو و کاهش ١٢ درصدی تعهدات شرکت‌های خودروساز به مشتریان همچنین رشد ٩ درصدی تولید می‌باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران