توقف ثبت سفارش واردات برنج از هند

نایب‌رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه از یک ماه پیش ثبت سفارش واردات برنج از هند با تصمیم دولت متوقف شده، گفت: این تصمیم از پیش اعلام نشده می‌تواند تبعات منفی را به دنبال داشته باشد و به بدعهدی تجار ایرانی و بی‌اعتباری ایشان منتهی شود.

۱۴۰۱/۱۰/۱۳ ۰۹:۲۰:۰۰
| | |

سالار ساکت - نایب‌رییس انجمن واردکنندگان برنج ایران - با بیان اینکه از یک ماه پیش ثبت سفارش واردات برنج از هند با تصمیم دولت متوقف شده است، گفت: این تصمیم از پیش اعلام نشده می‌تواند تبعات منفی را به دنبال داشته باشد و به بدعهدی تجار ایرانی و بی‌اعتباری ایشان منتهی شود.

وی با اشاره به اینکه چنین تصمیمی باید پیش از آغاز فصل برداشت و شروع خریدهای خارجی اتخاذ و ابلاغ می‌شد، ادامه داد: وجود برخی مشکلات در مناسبات اقتصادی دو کشور از جمله منفی شدن تراز تجاری، دلایلی است که با انجمن واردکنندگان برنج ایران برای این تصمیم مطرح شده و این در حالی است که به دلیل محدودیت‌های مالی ناشی از تحریم و همچنین عدم پشتیبانی شرکت‌های کشتیرانی، جایگزین کردن دیگر کشورهای تولیدکننده برنج در کوتاه‌مدت ممکن نیست.

نایب‌رییس انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه تا پیش از این تصمیم برنج هندی بیشترین سهم از بازار برنج‌های وارداتی کشور را به خود اختصاص داده بود، تصریح کرد: کیفیت بالا و قیمت مناسب موجب شده تا مصرف‌کننده ایرانی نسبت به برنج هندی اقبال داشته باشد و واردکنندگان نیز آنچه را وارد می‌کنند که نیاز بازار است و برای آن تقاضا وجود دارد و تغییر ذائقه مصرف‌کننده و جایگزینی برنج دیگر در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه برنج‌ هندی علاوه بر تامین نیاز ۶ دهک کم‌برخوردار، تعدیل‌کننده قیمت برنج‌های ایرانی است، توضیح‌داد: توقف واردات علاوه بر اینکه به افزایش قیمت محصول داخل منجر می‌شود، باعث شده تا تجار پاکستانی قیمت‌ها را نه تنها برای صادرات به ایران که برای عرضه در بازار کشور خودشان افزایش دهند.

ساکت با بیان اینکه قشر پرجمعیتی از مصرف‌کنندگان کشور به دلیل مزیت قیمت، مصرف‌کننده برنج هندی هستند، اظهار کرد: در تأمین نیاز برنج کشور باید همه اقشار دیده شوند و در حالی که جمعیت قابل توجهی از مصرف‌کنندگان متقاضی برنج هندی هستند، حذف آن از سبد واردات کشور در کوتاه‌مدت ممکن نیست.

وی توضیح‌ داد: در صورت عدم واردات برنج از هند، بازار با کسری عرضه روبرو می‌شود و این به معنی تورم تقاضا در بخش دیگر بازار است که به افزایش قیمت منتهی خواهد شد و به قشر بزرگی از خانواده‌های کم‌برخوردار آسیب می‌زند. بنا بر اعلام روابط عمومی انجمن واردکنندگان برنج، ساکت با اشاره به اینکه انجمن واردکنندگان برنج ایران با پیش‌بینی وضعیت بازار، با ارسال نامه‌های مکرر به مسوولان متولی بازار هشدار داده‌ است که پیش از وقوع مشکل چاره‌اندیشی کنند، افزود: متأسفانه این تصمیم به‌طور ناگهانی و بدون اطلاع‌رسانی قبلی اتخاذ شده است و برای حفظ تعادل در بازار باید تصمیمی عاجل اتخاذ شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به تصمیم منطقی دولت برای واردات برنج در سال جاری اشاره کرد و گفت: در حالی که قریب به 10 سال ممنوعیت فصلی واردات اعمال می‌شد و چهار ماه ابتدایی فصل برداشت که بازار با افزایش عرضه و تعدیل قیمت روبرو است، واردات ممنوع می‌شد، امسال این ممنوعیت حذف شد.

نایب‌رییس انجمن واردکنندگان برنج ایران مطرح کرد: در حالی این تصمیم موجب می‌شد که با خرید برنج از مبادی تولیدی در ابتدای فصل برداشت که قیمت‌ها ارزان‌تر است، قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده کاهش یابد، متاسفانه این ممنوعیت ناگهانی آن تصمیم منطقی را خنثی و بی‌اثر کرده است.

وی با اشاره به اینکه همه کشورهای تولیدکننده برنج ظرفیت مازاد برای صادرات ندارند، توضیح‌داد: در کشورهایی که تولید و صادرات محدود است، ورود تجار ایرانی و ایجاد تقاضای جدید موجب برهم خوردن نظم بازار می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران