رافائل گروسی نرخ دلار در ایران را کاهش می‌دهد

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ماه فوریه به ایران سفر خواهد کرد.از نگاه فعالان بازار همین خبر در کنار توئیت های فرزین موجب شده فشار فروش به دلار پشت خطی بیشتر شود.

رافائل گروسی نرخ دلار در ایران را کاهش می‌دهد
۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ۱۰:۲۴:۲۳
| | |

قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته به مسیر کاهشی روز دوشنبه ادامه داد. فعالان بازار معتقدند پس از توئیت محمد رضا فرزین‌، رئیس کل بانک مرکزی کاهشی شد.

اثر توئیت فرزین در بازار دلار 

به گزارش اقتصادنیوز، فرزین دیروز  در توییتی اعلام کرد بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند.او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

فرزین همچنین در توئیت جدید خود نوشته  از این به بعد تمامی صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، ارز خود را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو، بدون صف.

دیروز در معاملات پشت خطی میزان مداخله مستقیم بازارساز در بازار دلار و به رسمیت شناختن این بازار، از نگاه برخی فعالان می تواند سمت عرضه ارز را به اندازه ای تقویت کند که اسکناس آمریکایی نتواند به راحتی بالای 40 هزار تومان خود را نگه دارد.

در این میان برخی از فعالان نیز عنوان می کنند که صادرات نفت به چین در ماه های گذشته  ضعیت مناسبی داشته است و همین موضوع دست بازارساز برای مداخله قیمتی را باز نگه داشته است. 

سیگنال گروسی به بازار دلار 

از سوی دیگر  رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ماه فوریه به ایران سفر خواهد کرد. گروسی مدعی شده که از برجام چیزی غیر از یک «پوسته خالی» نمانده است.او گفته شاید بعد از این سفر، «پیشرفت‌هایی» در این زمینه حاصل شود. 

از نگاه فعالان بازار همین خبر در کنار توئیت های فرزین موجب شده فشار فروش به دلار پشت خطی بیشتر شود. 

فشار آمریکا به بازار دلار

وال استریت ژورنال چند روز قبل  گزارش داده بود که آمریکا در حال بستن مسیر دلار به ایران و عراق است.آن طور که در این گزارش آمده تشدید فشار بر ایران موجب کاهش ارزش پول عراق شده است.

قاچاق دلار از تهران به سلیمانیه

گفته می شود تقویت ارزش دلار در بارزار سلیمانیه موجب شده تقاضا برای این ارز در بازار همسایه بیشتر شود.به عبارت دیگر با توجه به  شکاف قیمتی در دو بازار تهران و سلیمانیه قاچاق دلار از تهران به بازار مذکور بیشتر می شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران