صندوق‌های درآمد ثابت سهام را از سبد خود حذف می‌کنند؟

ماهیت و کارکرد صندوق درآمد ثابت برای افراد ریسک گریز است.

۱۴۰۱/۱۰/۱۱ ۰۶:۱۰:۰۵
| | |

ماهیت و کارکرد صندوق درآمد ثابت برای افراد ریسک گریز است. این ابزار در بازار سرمایه وجود دارد تا افرادی که به هر دلیلی از خرید سهام یا صندوق‌های سهامی اجتناب می‌کنند، بتوانند در صندوقی سرمایه‌گذاری کنند که سود ماهانه یا حتی روزشمار آن به گونه‌ای باشد که نسبت به نرخ سود بانکی چند درصدی بیشتر باشد و بتواند این امکان را برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال کسب سود بدون ریسک هستند فراهم کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در همین حال سود این صندوق‌ها تضمینی است که خود به عنوان امتیاز دیگری برای این صندوق‌ها به شمار می‌رود. عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه معتقد است که با توجه به اتفاقاتی که طی چند سال گذشته افتاد، هم تعداد صندوق‌های درآمد ثابت بیشتر شد و هم با مجوزهای کسب شده توسط این صندوق‌ها از سازمان بورس و اوراق بهادار توانستند بخشی از پرتفو خود را به سهام اختصاص دهند.

این کارشناس بیان کرد: در شرایط رشد بازار این می‌تواند برای سرمایه‌گذاران صندوق درآمد ثابت نوید و خبر خوشی باشد اما متاسفانه در طی دو سال گذشته بازار سرمایه روند ریزشی را تجربه کرد و در چنین شرایطی این صندوق‌ها با توجه به اینکه تا 15درصد از پرتفوشان به فراخور تصمیم مدیران صندوق در سهام شرکت‌های بورسی بود، آسیب‌پذیری این صندوق‌ها بیشتر شد.

عظیم ثابت تاکید کرد: در این مدت همیشه این بیم وجود داشت که اگر روند منفی بازار ادامه‌دار باشد، کافی است که سهامداران این صندوق‌ها برای ابطال واحد‌های خود هجوم ببرند. این اتفاق ممکن است به سایر صندوق‌ها تسری پیدا کند و باعث تشدید ابطال واحدها شود. مجموعه این اتفاقات پیامد ریزش بیشتر بازار سهام را در پی خود خواهد داشت.

ثابت با اشاره به جلسات سازمان بورس در جهت کاهش ریسک ابطال این صندوق‌ها بیان کرد: در جلسات متعددی که در سازمان بورس تشکیل شد همیشه این دغدغه‌ها مبنی بر مدیریت ریسک ابطال واحدهای صندوق‌های درآمد ثابت مطرح می‌شد. مصوبه جدید نیز در همین راستاست که قرار بود در صورتی که شرایط بازار بهتر شد الزام خرید 15 درصدی سهام توسط صندوق‌های با درآمد ثابت برداشته شود که برای سهامداران بازار سرمایه خبر خوبی است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: اما نکته‌ مهمی که هم سرمایه‌گذاران و هم مدیران صندوق‌های درآمد ثابت باید مدنظر قرار دهند این است که متاسفانه به هر دلیلی، بی‌ثباتی اقتصادی که در مدت اخیر بر اقتصاد کشور حاکم بوده است، باعث شده که حتی نرخ سود بانکی هم افزایش پیدا کند و در همین رابطه به نظر می‌رسد با توجه به رشد چشمگیر بازار ارز و همچنین بازار طلا و سکه، صندوق‌های درآمد ثابت دیگر جذابیتی برای سرمایه‌گذاری نداشته باشند. چرا که کاملا مشخص است ارزش پول مردم حفظ نخواهد شد.

ثابت در این رابطه گفت: مصوبه برداشته شدن الزام سرمایه‌گذاری 15 درصدی خرید سهام توسط صندوق‌های درآمد ثابت در شرایط فعلی کارکرد دوگانه دارد. از طرفی ریسک صندوق‌های درآمد ثابت را کاهش می‌دهد و آنها می‌توانند از طریق خرید اوراق مشارکت، اوراق گام یا سپرده‌گذاری در بانک ریسک خود را کاهش دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران