احتمال ایجاد التهاب در بازار سیمان

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: موضوع قطع گاز شرکت‌های سیمانی در استان‌های مختلف، تفاوت دارد

۱۴۰۰/۰۸/۲۴ ۰۰:۵۴:۰۸
| | |

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: موضوع قطع گاز شرکت‌های سیمانی در استان‌های مختلف، تفاوت دارد و گاز این شرکت‌ها در استان‌های شمالی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و به‌طورکلی در نیمه شمالی کشور که در تأمین گاز آنها مشکل وجود دارد، قطع خواهد شد. البته در استان‌هایی که در زمینه تأمین گاز مشکلی وجود ندارد، شرکت‌های سیمانی به فعالیت ادامه خواهند داد.

وی افزود: وزارت صمت، تصمیم به قطع گاز برخی از شرکت‌های سیمانی گرفت و انجمن صنفی را نیز در جریان قرارداد. ما به این موضوع، اعتراض داشتیم. زیرا با کاهش فشار و درنهایت قطع گاز و عدم تولید و استفاده از سوخت‌های پاک، مشکلاتی را برای صنعت سیمان ایجاد خواهد کرد.

شیخان اضافه کرد: در مناطقی که تأمین گاز با مشکل مواجه است، سوخت دومی را برای واحدهای تولیدکننده سیمان در نظر گرفته‌ایم که در صورت قطع گاز، سوخت را به مدت ۱۵ روز تأمین می‌کند. اما حمل سوخت به شرکت‌های سیمانی و کارخانه‌ها، به‌کندی انجام می‌شود و امیدوار هستیم راهکاری برای این مشکل در نظر گرفته شود. درهرصورت، قطع گاز وقفه‌ای در تولید ایجاد خواهد کرد که احتمال ایجاد التهاب در بازار نیز را به دنبال دارد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درمورد مشکلات تأمین سیمان برای ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی در سال، در صورت قطع گاز واحدهای تولیدی اظهار داشت: به‌طور حتم قطع گاز، اختلالی در این زمینه ایجاد خواهد کرد. ما اعلام کردیم که در صورت تأمین سوخت و برق پایدار، قادر به تولید سیمان موردنیاز طرح جهش تولید مسکن هستیم. اما اگر قطع مکرر برق و گاز رخ دهد، وقفه ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: تبعات قطع کردن برق یا گاز واحدهای تولیدکننده سیمان، تا یک یا دو ماه ادامه دارد. اما در صورت تأمین مستمر انرژی، خللی ایجاد نخواهد شد. شیخان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، وضعیت بازار سیمان در شرایط عادی قرار دارد. اما پیش‌بینی می‌شود با قطع گاز واحدهای تولیدکننده سیمان، تنش و التهاب در این صنعت ایجاد شود. بعید می‌دانیم که مصرف گاز کاهش یابد، اما امیدوار هستیم که مسوولان، برق و گاز صنایع ساختمانی را تأمین کنند.

    گاز واحدهای سیمانی قطع شد

نایب‌رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به اینکه از هفته گذشته با کاهش دمای هوا، داستان تکراری قطع گاز صنایع در روزهای سرد سال آغازشده است، گفت: از شنبه هفته گذشته، هم‌زمان با کاهش دمای هوا قطع گاز واحدهای سیمانی آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

عباس حسینی افزود: هم‌اکنون واحد‌های سیمانی که در مناطق شمالی و شمال شرقی کشور قرار دارند، با قطعی گاز مواجه هستند و تولید سیمان در این مناطق با سوخت مازوت انجام می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها