بازار سهام

طی شهریورماه سال جاری، ۸ میلیون و ۶۲ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۳۳ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت

۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

دادوستد بیش از ۸ میلیون تن محصول در بورس کالا

طی شهریورماه سال جاری، ۸ میلیون و ۶۲ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۵۳۳ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به مردادماه به ترتیب رشد ۷۰ و ۴۹ درصدی را در حجم و ارزش معاملات تجربه کرد. تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، طی ماه گذشته میزبان معامله ۶ میلیون و ۱۸ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲۶۴ هزار میلیارد ریال بود. در این تالار ۴ میلیون و ۶۴۹ هزار تن سیمان، یک‌میلیون و ۵۰ هزار تن انواع فولاد، ۲۵۰ هزار تن سنگ‌آهن، ۳۱ هزار تن آهن اسفنجی، ۲۸ هزار و ۱۰ تن آلومینیوم، ۱۹ هزار و ۱۸۰ تن انواع مس، ۱۶ هزار و ۸۲۰ تن روی، ۷۲۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۴۰۰ تن کک، ۸۴ تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۱۰۸ کیلوگرم شمش طلا از سوی مشتریان خریداری شد. همچنین در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران نیز طی شهریورماه افزون بر ۲ میلیون و ۴ هزار تن انواع کالا به ارزش ۲۶۱ هزار میلیارد ریال در دو بخش داخلی و صادراتی معامله شد.در این تالار بالغ‌بر ۵۲۱ هزار و ۲۴ تن انواع قیر، ۴۱۷ هزار و ۷۸۷ تن انواع مواد پلیمری، ۱۶۳ هزار و ۱۶۹ تن مواد شیمیایی، ۱۷ هزار و ۲۹ تن روغن، ۳ هزار و ۵۰۰ تن سلاپس واکس و ۶۴۳ هزار تن وکیوم باتوم به فروش رسید. از دیگر کالاهای معامله‌شده در این تالار می‌توان به دادوستد ۳۴ هزار و ۶۴۵ تن گوگرد، یک هزار و ۶۱۰ تن عایق رطوبتی و ۱۹۴ هزار تن لوب کات اشاره کرد. شایان‌ذکر است ۸۶۰ کیلوگرم زعفران رشته‌ای نیز در تالار کشاورزی بورس کالای ایران دادوستد شد. بازار فرعی بورس کالای ایران نیز طی مدت مذکور معامله ۳۹ هزار و ۱۹۸ تن انواع کالا را تجربه کرد.

عرضه به شیوه ترکیبی؛ اقدامی سنجیده در عرضه‌های اولیه

حمیدرضا جیهانی، نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت سبدگردان فراز با اشاره به فلسفه عرضه‌های اولیه اظهار کرد: شرکت‌هایی که به مرحله رشدونمو و سوددهی رسیده‌اند از طریق بازارهای مالی، عرضه اولیه می‌شوند و نسبت به تأمین مالی و ادامه فعالیت‌ و طرح‌های توسعه‌ای خود اقدام می‌کنند. جیهانی با اشاره به اینکه عرضه‌های اولیه برای سهامداران جذاب است، تصریح کرد: عرضه‌های اولیه به دلیل تازه‌وارد بودن یک سهم، معمولاً از حاشیه سود و بازدهی خوبی برخوردارند و غالباً سهامداران از این عدد حاشیه سود اولیه استقبال می‌کنند. ازاین‌رو، عرضه‌های اولیه طی دو سال گذشته از رونق بیشتری برخوردار شده‌اند. وی شیوه عرضه‌های اولیه پیشین را مدنظر قرارداد و افزود: در این شیوه، عرضه‌های اولیه با توجه به سهمیه‌بندی هر کد بورسی و نیز بر اساس تقاضای سهامداران میان آنها توزیع و درنتیجه، مقدار اندکی نصیب سهامداران می‌شد. همچنین، در روزهای پس از عرضه اولیه، در این سهم‌ها با پدیده صف‌نشینی خرید و در پی آن ریزش بازار مواجه می‌شدیم.نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت سبدگردان فراز اقدام اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در حوزه عرضه اولیه به شیوه ترکیبی را یک تدبیر مناسب و به‌جا خواند و خاطرنشان کرد: سازمان بورس به‌منظور فرهنگ‌سازی درست و ارتقای فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، عرضه‌های اولیه را از قاعده پیشین خود جدا کرده و آنها را به‌ویژه در شرکت‌های پرریسک به صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داده است.وی غالب مشتریان صندوق‌های سرمایه‌گذاری را سهامداران خرد و غیرحرفه‌ای برشمرد که درصدد بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه به‌منظور کسب سود و بازدهی هستند و ادامه داد: یکی از اقداماتی که سبب بی‌میل شدن سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای به ورود مستقیم به بازار سرمایه می‌شود، همین عرضه اولیه به شیوه ترکیبی است. رجیهانی با مدنظر قراردادن آمارهای رسمی در ارتباط با سهامداران خردی که سرمایه آنها بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است، اذعان داشت: این گروه از سرمایه‌گذاران غالباً باهدف خرید عرضه‌های اولیه وارد بازار می‌شوند. طبیعی است که آنها افزون بر عرضه‌های اولیه، به سهم‌های دیگر نیز ورود می‌کنند که گاهی با رفتارهای هیجانی همراه می‌شود و پدیده صف‌نشینی و پس‌ازآن ریزش را در پی دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران