ادامه ریزش بورس‌های جهانی

با بیشتر شدن شانس تصویب لایحه حمایتی یک تریلیون دلاری، نگرانی‌ها از پیامدهای تصویب این لایحه با توجه به اینکه دولت بایدن پیش‌تر ۳.۵ تریلیون دلار در چند مرحله به اقتصاد تزریق کرده بود

ادامه ریزش بورس‌های جهانی
۱۴۰۰/۰۶/۱۹ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

با بیشتر شدن شانس تصویب لایحه حمایتی یک تریلیون دلاری، نگرانی‌ها از پیامدهای تصویب این لایحه با توجه به اینکه دولت بایدن پیش‌تر ۳.۵ تریلیون دلار در چند مرحله به اقتصاد تزریق کرده بود باعث افزایش نگرانی فعالان بازار از سخت‌تر شدن کار بانک مرکزی امریکا برای مهار تورم و همچنین کاهش رشد اقتصادی شده است. تحلیل گران بانک جی پی مورگان در گزارشی، برآورد خود از رشد اقتصادی امریکا در سه‌ماهه سوم سال را به ۲.۹ درصد کاهش دادند. مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی دومین فصل سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که بر این اساس، متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب ۲.۲ درصد و ۲.۱ درصد بوده است. این رشد در مقایسه با رشد سه‌ماهه قبل در منطقه یورو ۲.۵ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۳ درصد افزایش پیداکرده است. همچنین رشد اقتصادی سالانه طی بازه زمانی فوق در منطقه یورو به‌طور متوسط ۱۴.۳ درصد و در اتحادیه اروپا به‌طور متوسط ۱۳.۸ درصد بوده است. نرخ بیکاری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان تا پایان ماه آگوست بازهم کاهشی شد و رقم ۵.۲ درصد را ثبت کرد. این نرخ بیکاری، کمترین نرخ بیکاری این کشور در ۲۶ ماه اخیر است. از آوریل پارسال که نرخ بیکاری امریکا با رسیدن به ۱۴.۸ درصد رکوردشکنی کرد، روند نزولی نرخ بیکاری امریکا ادامه داشته است. طی این مدت شمار بیکاران با تغییری محسوس نسبت به ماه قبل به هشت میلیون و ۳۸۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد یعنی این رقم ۳۱۸ هزار نفر کمتر شده است. باوجود کاهش نرخ بیکاری، سرعت ایجاد مشاغل جدید نیز نسبت به ماه‌های قبلی کمتر شده و تداوم این مسائله یک زنگ هشدار برای رسیدن نرخ بیکاری به زیر چهار درصد است. طبق یک آمار دیگر، در ماه آگوست اقتصاد امریکا ۲۳۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده که این رقم، کمترین عدد ثبت‌شده  هفت ماه اخیر بوده است. میزان فرصت‌های شغلی ایجادشده به‌ویژه در شهرهای کوچک‌تر، پایین ثبت‌شده و اشتغال سیاه‌پوستان نیز نسبت به ماه‌های قبلی کمتر شده است. چین باهدف تقویت نقش بازار سرمایه در رشد اقتصادی تصمیم گرفته است یک بازار بورس جدید تأسیس کند. به گفته شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین مقر اصلی این بازار در پکن خواهد بود و تمرکز آن روی ورود شرکت‌های کوچک‌تر چینی به بازار است. رییس‌جمهور چین بابیان اینکه کشورش متعهد به حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است از در پیش بودن اصلاحات ساختاری جدید خبر داد. در حال حاضر بورس شانگهای بزرگ‌ترین بورس در سرزمین اصلی چین است. در خبری که می‌تواند حاکی از کند شدن سرعت رشد اقتصادی چین باشد، میزان رشد تولیدات کارخانه‌ای این کشور در ماه آگوست به ۵۰.۱ واحد رسیده که این رقم ۰.۳ واحد کمتر از رقم ثبت‌شده ماه قبل و کمترین رشد از فوریه سال ۲۰۲۰ تاکنون بوده است یعنی زمانی که اقتصاد چین تحت تأثیر قرنطینه و کاهش تقاضا به کمترین رشد دو دهه اخیر خود رسید. کاهش فعالیت کارخانجات چینی در ماه آگوست هم مربوط به بخش تولیدات و هم مربوط به سفارشات بوده است. دیوید اسپیکا، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه گاید استون کپیتال گفت: به‌صورت کلی، تمایل معامله‌گران به فروش سهام خود با بهبود چشم‌انداز اقتصادی خیلی کمتر از قبل شده است. بااین‌حال ریسک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند روند را به‌طور کامل معکوس کند: گونه دلتا ویروس کرونا نیز با توجه به قدرت سرایت بالایش به یک نگرانی مهم تبدیل‌شده است. ما نگرانی‌های تورمی و احتمال افزایش تنش‌ها بین چین و امریکا را نیز کماکان داریم.

در وال‌استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴۳ درصد کاهش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۳۴ هزار و ۸۷۹.۳۸ واحد بسته شد. شاخص «اس‌اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۶ درصد ریزش تا سطح ۴۴۹۳.۲۸ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی امریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۵ درصد ریزش در سطح ۱۵ هزار و ۲۴۸.۲۵ واحدی بسته شد. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱.۰۱ درصد ریزش نسبت به‌روز قبل و در سطح ۷۰۲۴.۲۱ واحد بسته شد. شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۰۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۶۲۳.۲۱ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با پیشروی ۰.۲۴ درصدی در سطح ۶۶۸۴.۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص «ایبکس ۳۵» ۰.۴۳ درصد پایین رفت و به ۸۸۰۰.۶۰ واحد رسید. در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۵۷ درصدی تا سطح ۳۰ هزار و ۸.۱۹ واحدی پایین رفت. شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ‌کنگ ۲.۳۰ درصد پایین رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۷۱۶ واحد بسته شد. در چین شاخص «شانگهای کامپوزیت» ریزش ۰.۰۴ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۹۷۰.۰۱ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص «اس‌اند پی اس‌اند ایکس ۲۰۰» بورس سیدنی با ۱.۹۰ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۷۳۶۹.۲۷ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص «تاپیکس» ژاپن نزولی بود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران