بورس

محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری و اثرات آن بر بازار سرمایه گفت:

۱۴۰۰/۰۲/۲۰ ۲۳:۰۰:۰۰
| | |

بازگشت اعتماد به بورس  مهم‌تر از انتخابات و مذاکرات است

محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری و اثرات آن بر بازار سرمایه گفت: تا به امروز تنها چند شعار انتخاباتی از دوستانی که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری هستند شنیده شده است. اما شعار علاجی برای بازار سرمایه نیست و با عمل می‌توان اعتماد به بازار را تقویت کرد. علیزاده افزود: باتوچه به شرایط فعلی بازار سرمایه و سطح گستردگی آن، نامزدهای انتخاباتی، باید شناخت عمیقی از بازار داشته باشند و با کمک کارشناسان و آسیب‌شناسی جدی، تصمیمات سریع و عاجل بگیرند. عضو ناظر شورای عالی بورس با اشاره به شرایط متفاوت بازار سرمایه نسبت به گذشته و با تاکید بر اینکه می‌توان به آینده بازار سرمایه امیدوار بود، ادامه داد: طی روزهای گذشته علیرغم جلسات شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و مصوبات خوبی که در پایان جلسه اعلام شد، باز هم شاهد صف‌های فروش بودیم که دلیل اقتصادی نداشت و به نظر می‌رسد بازار همچنان چشم انتظار بازگشت اعتماد است. بازار سرمایه در شرایط کنونی، بیش از تزریق نقدینگی نیاز به تزریق اعتماد دارد. سهامداران ما باید شاهد پایبندی حقوقی‌ها به منافع جمعی بازار سرمایه باشند. زمانی که برخی از حقوقی‌ها همچنان عرضه‌های آبشاری انجام می‌دهند نباید انتظار بازگشت اعتماد به بازار را داشت. در چند روز گذشته، حجم زیادی از فروش توسط حقوقی‌ها صورت گرفت که باعث رعب و وحشت روانی در بازیگران اصلی بازار شد. البته بازیگران حقوقی هم مقصر نیستند، آنها نیز باید پاسخگوی سهامداران خود باشند و تصمیمات آنها در شرایط کاهش اعتماد به بازار اتخاذ می‌شود.علیزاده با بیان اینکه شرایط بازار سرمایه به نحوی است که اولویت دولت با هر جهت‌گیری سیاسی باید تزریق اعتماد به بازار سرمایه باشد، افزود: انتخابات ریاست‌جمهوری و تشکیل کابینه دولت جدید به ذات تاثیر منفی بر بازار ندارد چرا که امروز بازار سرمایه مورد توجه مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه نیز هست. اهمیت بازار سرمایه به حدی است که جایگاه روشن و مشخصی در سیاست‌های کلان اقتصادی برای آن تعریف شده و هیچ دولتی نمی‌تواند نسبت به این بازار بی‌توجه باشد.  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه مسائل مهم‌تری از انتخابات در خصوص بازار سرمایه مطرح است و تحلیل اثر انتخابات ریاست‌جمهوری بر بازار به مثابه گذشته، توهم است، افزود: باید مسوولان و ارکان بازار با اخلال گران برخورد جدی داشته باشند تا اعتماد دوباره به بازار برگردد. واقعیت این است که نه انتخابات و نه مذاکرات وین اثری در بازار ندارد وتنها ناجی بازار اعتماد است.وی در این خصوص ادامه داد: نرخ سود سپرده‌ای که بانک‌ها بر خلاف دستور بانک مرکزی به مشتریان ارایه می‌کنند یکی از نمادهای بدعهدی است. یا برخی سیاست‌های پولی غلط بدعهدی دیگری است که موجب آسیب اعتماد در بازار سرمایه می‌شود.

برگزاری دوره‌های جدید آموزش در بورس تهران

سیده محبوبه جعفری، مدیر توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری بورس اوراق بهادار تهران با اعلام این خبر افزود: در سال گذشته هزاران نفر از طریق بستر «اسکای روم» به صورت مجازی در دوره‌های آموزشی بورس تهران شرکت کرده‌اند. با توجه به استقبال زیاد از این دوره‌ها، واحد توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری بورس تهران در نظر دارد در سال جدید برای علاقه‌مندان دوره‌های آموزشی جدیدی را برگزار کند.جعفری از جمله محورهای پیش‌بینی شده برای این دوره‌ها را اصول و مبانی ورود به بازار سرمایه، حقوق سهامداران، تحلیل تکنیکال، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی، روانشناسی بازار و... اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت‌های موجود و جهت رفاه و سلامت شرکت‌کنندگان، این دوره‌ها به‌صورت برخط برگزارشده و تمامی افراد با هر میزان دانش سرمایه‌گذاری و در سطوح مختلف، امکان حضور در این دوره‌ها را خواهند داشت. مدیر توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری بورس تهران در خصوص نحوه شرکت و دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌ها گفت: علاقه‌مندان جهت حضور در این دوره‌ها و کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با نحوه ثبت‌نام می‌توانند به سایت بورس اوراق بهادار تهران مراجعه نمایند.وی همچنین در خصوص مطالب آموزشی متنوعی‌ که در وب سایت شرکت بورس و شبکه‌های مجازی ارایه می‌شود نیز گفت: علاقه‌مندان می‌توانند از طریق روش‌های ارایه شده، ضمن دریافت آخرین اخبار مربوط به دوره‌های مجازی آموزشی، مطالب آموزشی مورد نظر خود را نیز دریافت و مطالعه کنند.جعفری در ادامه با اشاره به افزایش حضور سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه طی سال‌های اخیر گفت: در حال حاضر به جهت وجود بسترهای تکنولوژیک و توسعه فناوری اطلاعات در کشور، امکان انجام معاملات آنلاین برای تمامی سرمایه‌گذاران در اقصی نقاط کشور وجود دارد و بازار سرمایه به عنوان بازاری پویا، در دسترس تمامی علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری قرار دارد اما درعین‌حال باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که این بازار، فرآیند و سازوکاری تخصصی دارد که موفقیت در آن نیازمند دانستن اصول، قوانین و ابزارهای معاملاتی و شناخت انواع و میزان ریسک موجود در آن و همچنین تنوع میزان بازده در این بازار است. وی افزود: از این ر‌و استفاده از تجارب افراد حرفه‌ای و بهره مندی از دانش آنها در امر اخذ تصمیمات سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود و به همین دلیل در تمامی دوره‌های آموزشی ارایه شده توسط مدیریت توسعه فرهنگ سرمایه‌گذاری بورس تهران، از مدرسان حرفه‌ای بازار سرمایه بهره گرفته می‌شود تا تجارب ارزشمند خود را در اختیار مخاطبان قرار دهند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران