بازارها نظاره‌گر نشست فدرال رزرو

افزایش جدید نرخ بهره در راه است

نشست روز چهارشنبه کمیته بازار آزاد فدرال در مورد تعیین نرخ، مجموعه‌ای از حرکت‌ها را به همراه خواهد داشت. علاوه بر انتظار افزایش نیم واحدی نرخ بهره،

۱۴۰۱/۰۹/۲۴ ۰۱:۲۲:۲۹
| | |

نشست روز چهارشنبه کمیته بازار آزاد فدرال در مورد تعیین نرخ، مجموعه‌ای از حرکت‌ها را به همراه خواهد داشت. علاوه بر انتظار افزایش نیم واحدی نرخ بهره، سرمایه‌گذاران نظاره‌گر نحوه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی از اهداف آینده خود خواهند بود. به گزارش اقتصادآنلاین، آن را نشانه‌ای از زمان‌هایی بنامید که افزایش نیم درصدی نرخ بهره از سوی فدرال رزرو سیاست پولی انبساطی‌تری در نظر گرفته می‌شد. پیش از این سال، فدرال رزرو در ۲۲ سال گذشته نرخ استقراض معیار را بیش از یک چهارم واحد افزایش نداده بود. در سال ۲۰۲۲، آنها این کار را چهار بار انجام داده اند- هرکدام سه چهارم درصد که حرکت ۰.۵ واحد درصدی مورد انتظار روز چهارشنبه، پنجمین تغییر است. نبرد قدرتمندانه علیه تورم هنجارهای سیاستی آنها را تغییر داده است. سرمایه‌گذاران اکنون مشروط به یک بانک مرکزی تهاجمی شده‌اند، بنابراین هرگونه کناره‌گیری از اقدامات جدید اخیر به عنوان تسهیل نسبی تلقی خواهد شد. نشست روز چهارشنبه کمیته بازار آزاد فدرال درباره تعیین نرخ، مجموعه‌ای از حرکت‌ها را به دنبال خواهد داشت. این جلسه به همان اندازه که در مورد افزایش نرخ فعلی است، در مورد اینکه فدرال رزرو در آینده چه برنامه‌ریزی می‌کند و چشم‌انداز اقتصادی را در کجا می‌بیند، خواهد بود. در اینجا نگاهی اجمالی به متغیرهای متعددی که در نتیجه نقش خواهند داشت، داریم: 

   نرخ‌ها

به ویژه با توجه به گزارش تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده در روز سه شنبه، بسیار شوک‌کننده خواهد بود اگر کمیته بازار آزاد فدرال کاری غیر از افزایش نیم واحدی نرخ وجوه بانک مرکزی و رساندن معیار استقراض یک شبه به محدوده هدف‌گذاری شده ۴.۵-۴.۲۵ درصد، بالاترین سطح در ۱۵ سال اخیر، انجام دهد. در حالی که رای کمیته احتمالا متفق القول یا نزدیک به آن خواهد بود، همه در هیات‌مدیره نیستند.

ویلیام آیزاک، رییس سابق FDIC گفت: «امیدوارم جی‌پاول محکم بایستد و به انجام کاری که باید رخ دهد ادامه دهد.» «امیدوارم آنها حداقل یک نقطه بالاتر بروند» اما سمت دیگر هم وجود دارد. تام پورچلی، اقتصاددان ارشد ایالت متحده در بازارهای سرمایه RBC نوشت: « این چرخه افزایش باید همین الان به پایان برسد. ما در ماه‌های اخیر علاقه‌مند بودیم که فدرال رزرو علیه تورم می‌جنگد… در این مرحله نیازی به ادامه افزایش نرخ‌ها نیست، اما البته آنها انجام خواهند داد.»

  سیاست‌های ارتباطی

پشت آن رای متفق القول یا نزدیک به آن در مورد نرخ‌ها، بحث جدی در مورد اینکه سیاست پولی باید به کجا برسد، وجود دارد. این باید هم در بیانیه پس از جلسه و هم در کنفرانس خبری پاول منعکس شود. یکی از حوزه‌هایی که بازار به دنبال تغییر آن هستند، در این عبارت که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو «پیش بینی می‌کند که افزایش‌های مداوم در محدوده هدف مناسب خواهد بود» ممکن است به چیزی عمومی‌تر مانند «برخی افزایش ها» نیاز باشد‌. این به فدرال رزرو برای حرکت بعدی انعطاف‌پذیری می‌دهد و برخی در بازارها پیش بینی می‌کنند که فوریه آخرین افزایش نرخ بهره برای مدتی باشد. تصمیم بعدی فدرال رزرو برای نرخ پس از این تصمیم در یکم فوریه است. پاول مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا مشخص شود که کمیته آینده مبارزه با تورم خود را در چه زمینه‌ای می‌بیند. او احتمالا تکرار خواهد کرد که فدرال رزرو تا زمانی که تورم نشانه‌های ملموسی مبنی بر بازگشت هدف ۲ درصدی بانک مرکزی نشان دهد، نرخ‌ها را افزایش داده و آنها را بالا نگه خواهد داشت. ویکتور ماسوتی، مدیر معاملات ریپو در کلیر استریت گفت: معامله گران از نزدیک پرسش و پاسخ جی پاول را زیرنظر خواهند داشت، زیرا ما در فوریه به دنبال راهنمایی هستیم که به‌طور بالقوه فقط ۲۵واحد مبنا افزایش دارد و برنامه کمیته بازار آزاد فدروال رزرو برای رسیدن به نرخ نهایی بالاتر در یک دوره طولانی‌تر چیست. این کمیته همچنین پیش‌بینی‌های خود را در مورد تورم، بیکاری و تولید ناخالص داخلی به‌روز خواهد کرد. چشم‌انداز تورم و تولید ناخالص داخلی ممکن است برای سال آینده کاهش یابد و بیکاری ممکن است کمی بالاتر رود.

  نرخ نهایی

نرخ نهایی که ماسوتی از آن صحبت کرد به نقطه پایانی مورد انتظار برای فدرال رزرو و چرخه افزایش نرخ فعلی آن اشاره دارد. هنگامی که فدرال رزرو آخرین بار نمودار نقطه‌ای خود را به روز کرد- نموداری که در آن هر یک از اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو یک « نقطه» ناشناس برای چشم‌انداز تغییرات نرخ در چند سال آینده ارایه می‌دهد، نرخ نهایی ۴.۶ درصد تعیین شد. با وجود گزارش‌های اخیر، با توجه به افزایش تورم، احتمالاً نقطه پایانی نیز رشد خواهد کرد. اما شاید نه به اندازه‌ای که بازار می‌ترسید. گلدمن ساکس گفت که این یک فراخوانی نزدیک بین ۵.۲۵ - ۵ درصد و افزایش کوچک‌تر به ۴.۷۵ – ۵ است. ما همچنان انتظار سه افزایش ۲۵ واحد درصدی در سال ۲۰۲۳ را داریم. در حاشیه، گزارش سه‌شنبه CPI خطر افزایش ۵۰ واحدی در فوریه را کاهش می‌دهد. ایزاک که در اوایل دهه ۱۹۸۰ رییس شرکت بیمه سپرده فدرال بود، زمانی که تورم بیداد می‌کرد و پل ولکر، رییس وقت فدرال رزرو مجبور به افزایش چشمگیر نرخ‌ها و کشاندن اقتصاد به رکود شد، گفت که سیگنال دادن به یک رویکرد نرم‌تر می‌تواند خطرناک باشد. آیزاک، رییس گروه سکیورا/آیزاک، یک شرکت مشاوره جهانی، گفت: «مردم باید به فدرال رزرو اعتماد داشته باشند و این چیزی است که ولکر آورد. شما می‌دانستید که منظور او از چیزی که می‌گوید چیست. اگر به دولت و به ویژه فدرال رزرو اعتماد نداشته باشید، کار سخت و طولانی خواهد بود».

  فشار پاول

در نهایت پاول روی صحنه می‌رود. در چند جلسه گذشته، رییس از این جلسه برای تقویت اعتبار فدرال رزرو برای مبارزه با تورم استفاده کرده و قول افزایش نرخ بهره را تا زمانی که ثبات به قیمتها بازگردانده شود، داده است. اما بازار همیشه او را باور نکرده است. حتی در زمان‌هایی که پاول از لفاظی‌های سخت استفاده می‌کرده، معامله‌گران  و الگوریتم‌های الکترونیکی که تمایل به ایجاد تکان‌های کوتاه‌مدت در بازار دارند   ترجیح داده‌اند که بر معیارهای انبساطی تمرکز کنند و سهام را بالاتر ببرند. پس از یک سری گزارش‌های تورمی نسبتا مثبت، ممکن است پاول مجبور شود این‌بار کمی بیشتر فشار بیاورد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها