رابرت مالی: ایران بسیار نزدیک به داشتن مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت بمب است

مذاکره‌کننده ارشد امریکا در امور ایران مدعی شد: ایران منزوی‌تر از همیشه بوده و دلیل آن این است

۱۴۰۱/۰۹/۱۰ ۰۱:۰۸:۵۶
| | |

مذاکره‌کننده ارشد امریکا در امور ایران مدعی شد: ایران منزوی‌تر از همیشه بوده و دلیل آن این است که ما با همکاری بسیاری از کشورهای دیگر تلاش کرده‌ایم اطمینان حاصل کنیم حقیقت چیزی که در داخل ایران اتفاق می‌افتد پیش چشم همه عیان است. رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران و مذاکره‌کننده ارشد این کشور بار دیگر در اظهاراتی درباره برنامه هسته‌ای ایران و نیز حوادث اخیر در ایران با نشریه فارن پالیسی گفت‌وگو کرده است. مذاکره‌کننده ارشد امریکا در امور ایران مدعی شد: ایران منزوی‌تر از همیشه بوده و دلیل آن این است که ما با همکاری بسیاری از کشورهای دیگر تلاش کرده‌ایم اطمینان حاصل کنیم حقیقت چیزی که در داخل ایران اتفاق می‌افتد پیش چشم همه عیان است.

وی ادعا کرد: ایران منزوی‌تر از گذشته است و این امر به دلیل اطمینان ما از افشای حقیقت در مورد آنچه در ایران رخ می‌دهد است. رابرت مالی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد که تهران بسیار نزدیک به داشتن مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت بمب است.

وی با بیان اینکه این امر زمان می‌برد، اما در عین حال ادعا کرد با این حال نزدیک بودن آنها به داشتن مواد هسته‌ای کافی نگران‌کننده است. این مقام امریکایی در اظهاراتی تهدید آمیز از گزینه‌های امریکا برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران گفت: رییس‌جمهور امریکا اعلام کرده که به عنوان آخرین راه‌حل، با گزینه نظامی موافقت خواهد کرد. اما ما هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم و هنوز امید داریم. رابرت مالی در ارتباط با خواسته‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: در میان خواسته‌های چالش‌برانگیز تهران، درخواست این کشور از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود تا تحقیقات درباره ذرات اورانیوم در ایران را متوقف کند. این مقام دولت بایدن مدعی شد که قبل از اینکه ایران درخواست پایان تحقیقات آژانس را مطرح کند نزدیک به دستیابی به توافق بودیم. این مقام امریکایی همچینن گفت که دولت بایدن با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر آتی رژیم صهیونیستی در خصوص این مساله که ایران نباید به سلاح اتمی دست پیداکند، هیچ اختلافی ندارد. وی در خصوص تلاش احتمالی روسیه برای استفاده از مذاکرات هسته‌ای برای فشار بر امریکا در ارتباط با اوکراین گفت: درب دیپلماسی باز است اما ما در برابر حمایت ایران از تجاوز روسیه به اوکراین عقب‌نشینی نخواهیم کرد. رابرت مالی در ارتباط با حوادث داخلی ایران نیز گفت: ما معتقدیم که حکومت ایران باید حقوق اساسی بشر را رعایت کند. اما ما نمی‌توانیم مسیر خیزش‌های مردمی در این کشور را تعیین کنیم.

این مقام دولت بایدن مدعی شد زنان ایرانی اکنون در حال نوشتن تاریخ هستند و ما طرفی نیستیم که مطالبات مردم ایران را تعیین کنیم. وی ادعا کرد برای جهان بسیار مهم است بداند در داخل ایران چه می‌گذرد و حکومت ایران تلاش می‌کند تا توجه را از آنچه اتفاق می‌افتد، منحرف کند. وی در تداوم سیاست فشار حداکثری امریکا علیه ایران اذعان کرد ما به اعمال فشار بر ایران ادامه دادیم و به دلیل حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشکی آن را تحریم کردیم.

رابرت مالی در خصوص تحریم‌های امریکا علیه ملت ایران ادعا کرد: ما باید بررسی صادقانه‌ای از نحوه عملکرد و عدم کارکرد تحریم‌ها داشته باشیم و اطمینان حاصل کنیم که آنها به شهروندان عادی آسیب نمی‌رسانند.

رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران پیش از این اذعان کرده بود که مذاکرات درباره ازسرگیری اجرای برجام در دستور کار و تمرکز واشنگتن نیست. وی ادعا کرد گفت‌وگوها متوقف شده و به بن‌بست رسیده‌اند و هیچ حرکتی نمی‌کنند و به همین دلیل دیگر در تمرکز ما نیستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران