کاهش ۱۵۰ هزار تومانی قیمت سکه

دلار در صرافی‌های بانکی ۱۰ تومان گران شد

شاخص ارزش دلار در برابر ۶ ارز دیگر ۰.۲۵ درصد رشد کرد و به ۱۰۸.۴۳ واحد رسید. بیشترین رشد ارزش دلار در معاملات در برابر یورو بوده و ارزش یورو به ۱.۰۰۰۶ دلار رسید

۱۴۰۱/۰۴/۲۲ ۰۲:۴۳:۰۰
| | |

گروه بانک و بیمه | محسن شمشیری |

شاخص ارزش دلار در برابر ۶ ارز دیگر ۰.۲۵ درصد رشد کرد و به ۱۰۸.۴۳ واحد رسید. بیشترین رشد ارزش دلار در معاملات در برابر یورو بوده و ارزش یورو به ۱.۰۰۰۶ دلار رسید که کمترین میزان از دسامبر سال ۲۰۰۲ تاکنون به شمار می‌رود. درواقع یورو فقط یک قدم تا برابری کامل با دلار فاصله دارد.

قیمت فروش دلار روز سه‌شنبه، ۲۱ تیرماه ۱۴۰۱ در بازار آزاد به 31370 تومان رسید و با کاهش اونس جهانی طلا به قیمت 1735 دلار، قیمت سکه و طلا نیز کاهش یافت و سکه به قیمت 15 میلیون تومان معامله شد. پیش‌بینی می‌شود که با توجه به کاهش قیمت عمده فروشی سکه به کانال 14 میلیون تومان وارد شود. 

دلار در صرافی‌های بانکی با ۱۰ تومان افزایش نسبت به روز گذشته ۲۷ هزار و ۹۱۹ تومان معامله شد.نرخ فروش یورو در صرافی‌های بانکی با ۲۷ تومان افزایش نسبت به روز کاری گذشته ۲۸ هزار و ۸۳۰ تومان معامله شد.قیمت خرید هر دلار توسط صرافی‌های بانکی ۲۷ هزار و ۶۴۲ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۵۴۳ تومان اعلام شد.علاوه بر این، بهای فروش دلار در بازار متشکل ارزی ۲۷ هزار و ۹۱۷ تومان و نرخ فروش آن ۲۸ هزار و ۱۷۱ تومان بود.این در حالی است که نرخ خرید یورو در این بازار ۲۸‌هزار و ۱۵۵ تومان و نرخ فروش آن نیز ۲۸ هزار و ۴۱۱ تومان اعلام شد.همچنین، در سامانه نیما در معاملات، حواله یورو به قیمت ۲۶ هزار و ۴۳۰ تومان فروخته و حواله دلار به بهای ۲۶ هزار و ۲۰۷ تومان معامله شد.

قیمت هر قطعه سکه طرح جدید با ۱۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۱۵ میلیون تومان داد و ستد شد.سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد.همچنین نیم‌سکه هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی سه میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت خورد.

علاوه بر این، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک میلیون و ۳۸۲ هزار تومان رسید و قیمت هر مثقال طلا پنج میلیون و ۹۹۰ هزار تومان شد.قیمت اونس جهانی طلا با پنج دلار کاهش یک‌هزار و ۷۳۴ دلار و ۳۰ سنت بود و روندنزولی قیمت طلا ادامه دارد

بازار طلا پس‌از کاهش قیمت شدید هفته گذشته همچنان با مشکل مواجه است و تحلیلگران عقیده دارند قیمت این فلز گرانبها بازهم پایین‌تر خواهد رفت.طبق پیش‌بینی تحلیلگران کپیتال ایکانامیکس، قیمت طلا در پایان سال جاری میلادی 4 درصد کمتر از سطح فعلی خواهد بود و به حدود 1650 دلار در هر اونس سقوط می‌کند.

افزایش نرخ بهره بانک‌های مرکزی قیمت طلا را در نیمه دوم سال جاری میلادی پایین می‌آورد. قیمت طلا همین حالا 15 درصد نسبت به اوج ماه مارس کاهش‌یافته است. این اظهارنظرها در شرایطی اعلام‌شده که قیمت طلا در حال حاضر در محدوده 1730 دلار در هر اونس قرار دارد. قیمت هر اونس طلا از 1742 دلار روز گذشته هم پایین‌تر آمده و 1734 دلار و 53 سنت معامله می‌شود.بازار طلا سال جاری میلادی را با قدرت شروع کرد، چون سرمایه‌گذاران برای حفاظت از خود در برابر افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها به طلا روی‌آورده بودند. اما ترس از تورم اخیراً کاهش‌یافته و جای خود را به نگرانی در مورد رکود اقتصاد داده است.

علاوه‌بر افزایش نرخ بهره و نگرانی در مورد رکود اقتصادی، قدرت گرفتن دلار هم مانع دیگری بر سر راه افزایش قیمت طلاست. طبق گزارش این موسسه انگلیسی، ارزش دلار با یورو برابر خواهد شد و حتی می‌تواند آن را پشت سر بگذارد. بالا رفتن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند.

    دلار در یک قدمی یورو

در حالی ارزش دلار در بازار جهانی ۰.۲۵ درصد بالا رفت که یورو فقط یک قدم تا برابری کامل با دلار فاصله دارد.به گزارش رویترز، ارزش دلار در بازار جهانی هم‌اکنون در بالاترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته قرار دارد و یورو هم فقط یک قدم تا برابر شدن با دلار فاصله دارد.

دلیل افزایش ارزش دلار در معاملات انتظار بازار برای اتخاذ رویکرد جدی‌تر بانک مرکزی امریکا برای بالا بردن نرخ بهره است.شاخص ارزش دلار در معاملات در برابر ۶ ارز دیگر ۰.۲۵ درصد رشد کرد و به ۱۰۸.۴۳ واحد رسید. بیشترین رشد ارزش دلار در معاملات در برابر یورو بوده و ارزش یورو به ۱.۰۰۰۶ دلار رسید که کمترین میزان از دسامبر سال ۲۰۰۲ تاکنون به شمار می‌رود. درواقع یورو فقط یک قدم تا برابری کامل با دلار فاصله دارد. ارزش پوند انگلیس در برابر دلار هم ۰.۲۵ درصد پایین آمد و به ۱.۱۸۶۴۵ دلار رسید.کارشناسان می‌بانک می‌گویند: دلیل افت ارزش یورو، انتظار کاهش رشد بیشتر اقتصادی در حوزه یورو ناشی از بحران در حوزه انرژی و ادامه درگیری نظامی در حوزه اوکراین است. از دیروز جریان صادرات گاز روسیه به اروپا از خط لوله نورداستریم۱ به مدت ۱۰ روز و برای انجام عملیات نگهداری و تعمیرات متوقف شده است. دولت‌های اروپایی، بازارها و شرکت‌ها نگران آن هستند که روسیه مدت زمان قطع صادرات گاز خود به اروپا را بیشتر کند و به بحران کنونی در حوزه انرژی در اروپا دامن بزند و باعث شود تا روند شکل‌گیری رکود در این حوزه سرعت بگیرد.

کارول کانگ، کارشناس ارزی بانک مشترک‌المنافع استرالیا می‌گوید: همه چشم‌ها روی این است که روسیه طی هفته آینده جریان خط لوله نورداستریم۱ را برقرار می‌کند یا خیر.به گفته وی در شرایط کنونی نگرانی‌ها نسبت به تداوم توقف صادرات گاز روسیه به اروپا باعث خواهد شد تا ارزش دلار بالا رفته و یورو تحت فشار باشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها