سیاست

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به مواضع مداخله آمیز برخی کشورهای غربی و مسولان آنها در امور داخلی ایران واکنش نشان داد .

۱۴۰۱/۰۹/۱۹ ۰۶:۰۷:۳۴
| | |

کشورهای غربی جایگاه خود را رعایت کنند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، به مواضع مداخله آمیز برخی کشورهای غربی و مسولان آنها در امور داخلی ایران واکنش نشان داد . به گزارش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ناصر کنعانی عصر روز جمعه در یک موضع‌گیری رسانه‌ای، با محکوم کردن مواضع جدید مداخله آمیز برخی کشورهای غربی و مسولان آنها در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: همان‌گونه که «اجرای قانون» و «برقراری امنیت عمومی» وظیفه دولت‌هاست، مقابله موثر و بازدارنده در قبال هرگونه قانون‌شکنی، ایجاد آشوب و ترویج ناامنی در جامعه نیز از جمله مسولیت بدیهی و ضروری دولت‌ها از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران است. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین و مقررات داخلی خود، در راستای حفاظت از حقوق مردم و امنیت و نظم عمومی و پیشگیری از وقوع جرایم اقدام می‌کند و بر صلاحیت ذاتی در این زمینه تاکید و تصریح می‌کند. کنعانی ادامه داد: دولت‌هایی که در مقابل مطالبات مدنی و مسالمت‌آمیز مردم کشور خود، به خشونت متوسل شده و به صورت رسمی و علنی دستور سرکوب شدید معترضان را می‌دهند، حق ندارند در خصوص اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه اجرای قوانین کشور و صدور احکام در مجرای کاملا قانونی به‌منظور مقابله با خشونت آشکار و حفظ نظم و امنیت عمومی کشور و مردم ایران اظهارنظر کنند. کنعانی ادامه داد: جای تأسف است که این دسته از کشورها که از ابتدای تحولات اخیر در ایران، با مواضع مزورانه سیاسی و نیز با توسل آشکار و غیرآشکار به شیوه‌های مختلف مداخله جویانه، مرتکب نقض قوانین و مقررات بین‌المللی شده و با شعار حمایت از حقوق بشر یا حقوق زنان، به تحریک و ترویج خشونت علیه تمامیت ملت و امنیت ملی ایران پرداختند، اینک در قامت خونخواه و نگران‌ امنیت شهروندان ایرانی سخن می‌رانند. سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه بسیاری از دولت‌های اروپایی به دلیل پیروی و همراهی با تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی رژیم امریکا علیه ملت ایران، به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حقوق انسانی، قانونی و حتی حق حیات شهروندان کشورمان را نقض کرده و با تحریم‌های دارویی و درمانی، موجب قتل بسیاری از شهروندان ایرانی شدند، افزود: خیانت این کشورها به مردم ایران بارها به اثبات رسیده و در جایگاهی قرار ندارند که نظام جمهوری اسلامی ایران را در زمینه حفظ حقوق مردم ایران مورد خطاب قرار دهند. کنعانی گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن به‌رسمیت شناختن حقوق قانونی مردم در انتقاد و اعتراض مسالمت آمیز و التزام به رعایت حقوق شهروندان خود، تأمین امنیت عمومی مردم را از مسولیت‌های اصلی خود می‌داند. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان تاکید کرد: افکار عمومی مردم ایران هرگز اقدامات برخی رژیم‌های اروپایی در نقض حقوق بشر ملت ایران و به ویژه زنان، جوانان و کودکان ایرانی را در زمینه‌های مختلف فراموش نخواهند کرد و آنها را در این خصوص مسوول و ملزم به پاسخگویی می‌دانند.

مسوولان رعایت اخلاق، ادب و احترام به انسان‌ها را تکلیف بدانند

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به نقش اخلاق سیاسی و رعایت آن از سوی مدیران و مسوولان کشور، گفت: مدیران و مسوولان باید به این موضوع توجه کنند که اعتماد آفرینی اخلاق حتی فراتر از قوانین است و در همین چارچوب باید مدیران و مسوولان در تمام سطوح رعایت اخلاق، ادب و احترام به انسان‌ها را به عنوان یک تکلیف مد نظر قرار داده و آن را اجرا کنند. حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد حسن ابوترابی‌فرد ظهر روز جمعه هجدهم آذر ماه در بخشی از صحبت‌های خود در خطبه اول نماز جمعه با بیان اینکه طبق اصل 3 قانون اساسی تمام قوانین و مقررات کشور باید در چارچوب موازین اسلامی باشد، گفت: در همین چارچوب عملکرد مسوولان نیز باید منطبق با ارزش‌ها، قواعد و اصول اخلاق اسلامی و ارزش‌های اسلامی باشد. وی با تاکید بر اهمیت موضوع اخلاق تصریح کرد: اخلاق سیاسی در افزایش سرمایه اجتماعی در یک جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. در واقع باید گفت؛ نقش اخلاق سیاسی در ارتقاء مدیریت عمومی جامعه سرنوشت ساز است و مدیران و مسوولان باید توجه داشته باشند که اعتماد آفرینی اخلاق حتی فراتر از قوانین است. خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید مجدد مبنی بر اینکه اخلاق اعتماد آفرین است، تصریح کرد: باید مدیران، مقامات و مسوولان کشور در تمام سطوح مختلف اخلاق، ادب و احترام به انسان‌ها را به عنوان یک تکلیف مد نظر قرار دهند و در این راستا حرکت کنیم. خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به دیدار اخیر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقام رهبری، گفت: در این دیدار مقام معظم رهبری بر ارتقاء نقش این نهاد در زمینه فرهنگ تاکید کردند و در صحبت‌های خود به برخی از موضوعات فرهنگی در جامعه از جمله مساله اسراف اشاره کردند. متاسفانه فرهنگ اسراف در خصوص مصرف حامل‌های انرژی، برق و آب در کشور ما نهادینه شده است و این یکی از مهم‌ترین چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشور است و باید این فرهنگ اصلاح شود. ابوترابی فرد با بیان اینکه مقام معظم رهبری چند سال پیش سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف را ابلاغ کردند تا قوای سه گانه این سیاست‌ها را اجرا کنند، نه اینکه فقط آن را چاپ و توزیع کنند، گفت: ضروری است قوای سه گانه و دیگر دستگاه‌ها به وظایف خود در اجرای این سیاست‌های کلی عمل کنند و قدم‌های عملی و جدی در این زمینه بردارند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران