سخنگوی صنعت آب عنوان کرد

کاهش بارندگی‌های موثر علت بحران آب در برخی مناطق

سخنگوی صنعت آب با اشاره به خالی بودن برخی از سدهای کشور گفت: دلیل بحران آب در برخی مناطق به دلیل کاهش بارندگی، کاهش بارندگی‌های موثر و افزایش دما و تبخیر بوده است.

۱۴۰۲/۰۵/۲۸ ۰۱:۳۷:۰۵
| | |

سخنگوی صنعت آب با اشاره به خالی بودن برخی از سدهای کشور گفت: دلیل بحران آب در برخی مناطق به دلیل کاهش بارندگی، کاهش بارندگی‌های موثر و افزایش دما و تبخیر بوده است.

فیروز قاسم زاده، سخنگوی صنعت آب در گفت‌وگو با مهر با اشاره به افزایش تغیرات اقلیمی و تأثیر آن بر ذخایر آبی کشور گفت: ۲۷ درصد افزایش ورودی در سدها وجود داشته که عمده این افزایش در کرخه، کارون و زاینده رود بوده است که بیش از ۵۰ درصد ذخایر آبی کشور در این سدها واقع شده است.

وی ادامه داد: بارندگی‌های سال جاری در این منطقه نشان‌دهنده ورودی بالا است اما در سایر مناطق ورودی‌ها حذف شده است به عنوان مثال در سد دوستی هیچ ورودی وجود نداشته و ایران و ترکمنستان آبی که از یک مهر تاکنون برای اهداف مختلف از سد دوستی برداشت کرده‌اند آب ذخیره شده از سال گذشته بوده است به گفته این مقام مسوول در صورتی که ورودی‌ها همچنان صفر باشند ممکن است این سد در زمره سدهای کاملاً خالی باشد. قاسم‌زاده با اشاره به خالی بودن برخی از سدها خاطرنشان کرد: رودخانه‌های استان گلستان خشک شده و ورودی‌ها به صفر رسیده است. به گفته سخنگوی صنعت آب، بسیاری از استان‌ها به‌شدت کاهش بارندگی داشته‌اند که خراسان رضوی با ۴۶ درصد کاهش بارندگی نسبت به سال نرمال در صدر قرار دارد. وی با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی منجر شده که بارندگی‌هایی که اتفاق می‌افتد بارندگی موثر نیستند توضیح داد: بارندگی‌های موثر به بارندگی‌هایی اطلاق می‌شود که لایه‌های خشکی خاک را خیس کنند و منجر به شکل‌گیری روان آب شود و به سمت رودخانه هدایت و به مخازن سدها انتقال پیدا کند.

قاسم‌زاده اضافه کرد: متأسفانه نیمی از بارندگی‌ها موثر نبوده به عنوان مثال در استان خراسان رضوی بارندگی‌های موثر نبوده که منجر به روان آب شود. سخنگوی صنعت آب خاطرنشان کرد: مجموع این عوامل و گرمایش زمین به علاوه افزایش ۲۱ درصدی تبخیری که در نیم قرن اخیر اتفاق افتاده کاهش آب را به دنبال داشته است به عبارتی ۲۱ درصد آب در دسترس از این طریق کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بارندگی‌هایی که از اسفند ماه آغاز و فروردین تداوم پیدا کرد بسیاری از تالاب‌ها در وضعیت مطلوبی قرار گرفتند، به عنوان مثال تالاب شادگان پر شدگی کامل اتفاق افتاد و تالاب گاوخونی ورودی آب وجود داشت که اکنون به دلیل افزایش تبخیرها به‌شدت خشک شدند. به گفته قاسم‌زاده سطح دریاچه ارومیه در اردیبهشت ماه به ۲ میلیارد متر مکعب رساند که اکنون به ۸۳۰ میلیون متر مکعب رسیده یعنی کمتر از یک‌میلیارد مکعب لذا عوامل اقلیمی در کنار هم بر این موضوع تاثیرگذار بوده و دلیل بحران آب در برخی مناطق به دلیل کاهش بارندگی، کاهش بارندگی‌های موثر و افزایش دما و تبخیر بوده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها