تورم مردادماه 39.8 درصد شد

بر اساس گزارش مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه در مرداد ماه به ۳۹.۸ درصد افزایش یافته است.

تورم مردادماه 39.8 درصد شد
۱۴۰۲/۰۶/۰۴ ۱۶:۵۰:۱۷
| | |

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور در مردادماه ١۴٠٢ با ۰.۴ واحد درصد افزایش به ۳۹.۸ درصد رسید؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٩.۸ درصد بیشتر از مردادماه ١۴٠١ ، برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. همچنین تورم نسبت به ماه قبل، ۲.۴ درصد افزایش داشته که ۰.۴ واحد افزایش را نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد.

به گزارش فردای اقتصاد، اما شاخص تورم سالانه که قیمت‌ها در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری را نسبت به دوره مشابه سال قبل مقایسه می‌کند، به ۴۶.۷ درصد رسیده که ۰.۸ واحد درصد نسبت به ماه قبل کمتر شده است.

به نظر می‌رسد که افزایش مجدد قیمت مواد غذایی در کنار ادامه افزایش قیمت کالاهای غیرخوراکی، باعث رشد مجدد تورم نقطه به نقطه و ماهانه شده‌اند. تورم نقطه به نقطه مواد غذایی با ۱.۳ واحد درصد افزایش به ۳۸.۴ درصد رسیده در حالی که تورم مواد غیرخوراکی بدون تغییر در ۴۰.۶ درصد مانده است. این در حالی است که تورم سالانه که کندتر از تورم نقطه به نقطه دچار تغییر می‌شود، هر چند برای مواد غذایی ۴ واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته اما رشد سالانه ۶۱.۷ درصدی را نشان می‌دهد که همچنان مقدار بالایی است. در طرف مقابل تورم سالانه مواد غیرخوراکی با ۰.۵ .واحد درصد افزایش به ۳۹.۸ درصد رسیده است که نشان از پایداری تورم در این حوزه دارد.

25889

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها