رئیس جدید بانک مرکزی چین کیست؟

رئیس جدید بانک مرکزی چین کیست؟
۱۴۰۲/۰۵/۰۴ ۱۸:۳۲:۰۹
| | |

رئیس جدید بانک مرکزی چین - که به‌تازگی منصوب شده، دارای سابقه قوی در مقابله با ریسک‌های مالی، از مدیریت ارز گرفته تا سرکوب بازار املاک است.

به گزارش اکوایران، طبق آنچه در گزارش بلومبرگ آمده، رئیس جدید بانک مرکزی چین باید از این تجربه بهره ببرد تا اقتصاد را در رکود کنونی هدایت کند؛ این یعنی قدم زدن در یک خط باریک بین افزایش رشد با محر‌ک‌های پولی بیشتر و جلوگیری از گسترش مشکلات بدهی که شرکت‌های دارایی و دولت‌های محلی با آن مواجه هستند.

پان گونگ‌شنگ 60 ساله، معاون سابق رئیس بانک خلق چین برای بیش از یک دهه، روز سه‌شنبه به بالاترین سمت در این باک ارتقا یافت و جانشین یی گانگ شد که بازنشسته شده بود. پان تقریباً یک ماه است که به عنوان دبیر حزب کمونیست در بانک خلق چین منصوب شده است و اخیرا با مقامات ارشدی مانند جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، ملاقات‌هایی داشته است.

پان از سیاست پولی محتاطانه رئیس سابق خود حمایت کرده است؛ رویکردی که در سال‌های اخیر بانک خلق چین را از بانک‌های مرکزی ایالات متحده و اروپا متمایز کرده است. چین در طول همه‌گیری تنها محرک‌های پولی متوسطی ارائه کرد و از سال گذشته نرخ بهره را کاهش داده است، در حالی که سایر اقتصادهای بزرگ در حال افزایش آن بوده‌اند.

در حالی که پان، اصلاحات بازارمحور را در بخش بانک‌داری و سایر زمینه‌ها رهبری می‌کرد، او همچنین گام‌های نظارتی سختی را برای کاهش ریسک‌های مالی شناسایی‌شده توسط مقامات ارشد اتخاذ کرده است.

او در سال 2020 تدابیر سختگیرانه‌ای را رهبری کرد که توسط تنظیم‌کننده‌ها اعمال شد، که از آن زمان به انقباض شدید در این بخش منجر شد. پان همچنین چهره عمومی تحقیقات تنظیم‌کننده‌ها در مورد شرکت Ant Group و سایر شرکت‌های مالی اینترنتی بود و در مورد مسائلی از ارزهای دیجیتال گرفته تا بدهی‌های دولت محلی صریح بود و موضعی سخت در حفظ ثبات مالی اتخاذ کرد.

نیل توماس، همکار سیاست چین در بلومبرگ، گفت: اگرچه پان دارای پیشینه تکنوکراتیک قوی با فعالیت‌های تحقیقاتی در خارج از کشور است، «انتصاب او لزوماً نشانه‌ای نیست که پکن در حال بازگشت به سیاست‌های رشد بازار‌محور در دهه‌های گذشته است.»

کنترل‌های ارزی

پان احتمالا بیشتر به خاطر نقشش در مدیریت ارز شناخته شده است. پان به عنوان رئیس تنظیم‌کننده ارز خارجی از سال 2016 بر ذخایر خارجی 3 تریلیون دلاری چین نظارت داشته است. او در دوران تصدی خود در آنجا، کنترل سرمایه را تشدید کرد و در مواقع حساس از ارز به صورت شفاهی دفاع کرده است.

رئیس جدید هیچ ارتباط آشکاری با نخبگان ارشد در حزب کمونیست ندارد و او اواخر سال گذشته از یکی از واحدهای ارشد حزب خارج شد و این موضوع سوالاتی را در مورد نفوذ سیاسی او و نگرانی‌ها در مورد تأثیر بانک خلق چین در تعیین سیاست ایجاد کرد. مطمئناً، برخلاف سایر بانک های مرکزی بزرگ، بانک خلق چین یک نهاد مستقل نیست و به شورای دولتی، کابینه چین به رهبری نخست وزیر لی چیانگ گزارش می‌دهد.

دینگ شوانگ، اقتصاددان ارشد چین بزرگ و آسیای شمالی در Standard Chartered Plc، گفت که پن احتمالاً یک مجری قابل اعتماد برای سیاست‌های تعیین‌شده توسط رهبران ارشد خواهد بود.

دینگ گفت: «پان مجری‌ای است که می‌تواند سیاست های دولتی را به شیوه‌ای روان و کم‌خطر اجرا کند، به همین دلیل است که این انتصاب برای بازارها آرامش‌بخش است زیرا غافل‌گیری زیادی وجود نخواهد داشت.» وی گفت که بزرگترین چالش رئیس جدید نحوه مقابله با فشارهای فزاینده‌ای خواهد بود که خواستار تسهیل پولی هستند، در حالی که فضای سیاست‌گذاری برای کاهش نرخ بهره تنگ می شود و میزان نقدینگی بانک‌ها باید در ذخایر نگهداری شود.

دینگ گفت، در مورد ارز، پان باید با «مثلث غیرممکن» مقابله کند. از یک طرف، چین می‌خواهد یوان بین‌المللی شود، به این معنی که کنترل‌ها نمی‌توانند خیلی سخت باشند. اما از سوی دیگر، آنها نمی‌خواهند شاهد نوسانات بزرگ در نرخ ارز باشند.»

پان در سال 1963 در حومه فقیرنشین استان آنهویی در شرق چین متولد شد، در یک کالج در استان ژجیانگ تحصیل کرد. او سرانجام راهی دانشگاه معتبر رنمین در پکن شد و در آنجا مدرک دکترای اقتصاد گرفت. در آن زمان او یک کتاب درسی اقتصاد کار آمریکایی را به زبان چینی ترجمه کرد.

پس از فارغ التحصیلی در سال 1993، او به بانک صنعتی و تجاری چین پیوست و در آنجا پس از طی مراتب، در نهایت به یک مدیر اجرایی مهم تبدیل شد که نقش اصلی را در بازسازی و جذب وام‌دهندگان دولتی در هنگ کنگ و شانگهای در سال 2006 ایفا کرد. در سال 2010 مجدداً برای فهرست بانک کشاورزی چین با مسئولیت محدود انتخاب شد. 

پان که توسط همکاران سابق به عنوان فردی نرم و دانشمند توصیف شده بود، رویکرد تکنوکراتیک پیشینیان خود در بانک مرکزی را دارد. او به خاطر رویکردی مبتنی بر داده و تحقیق به مشکلات شهرت دارد و در اوقات فراغت خود از خواندن کتاب‌هایی درباره اقتصاد و امور مالی لذت می‌برد.

در ادامه نگاهی به برخی از نظرات پان در سال‌های اخیر در مورد سیاست‌های پولی و مالی می‌اندازیم.

سیاست پولی محتاطانه

پان در آخرین سخنرانی عمومی خود در ماه ژوئن، رویکرد محدود بانک خلق چین نسبت به محرک‌ها را در سال‌های اخیر تأیید کرد. پان در سخنرانی خود در مجمع Lujiazui در شانگهای گفت که چرخه‌های مالی چین به طور قابل توجهی کمتر از ایالات متحده بی‌ثبات بوده است که با نوسانات بازده اوراق قرضه سنجیده می‌شود.

او گفت: «دلیل پشت چرخه‌های مالی نسبتاً باثبات چین این است که چین در بلندمدت سیاست پولی محتاطانه‌ای را دنبال کرده است. «سیاست پولی چین اساساً بر اساس شرایط داخلی است... این کشور از پیروی از انقباض و کاهش شدید فدرال رزرو اجتناب کرد و از نرخ‌های بهره رقابتی صفر یا سیاست‌های تسهیل کمی خودداری کرد.»

این استقلال سیاست در موضع متفاوت سیاست پولی بین بانک خلق چین و فدرال رزرو از سال گذشته منعکس شده است، زیرا چین برای تقویت اقتصاد آسیب‌دیده از شیوع کووید و قرنطینه، نرخ‌ها را کاهش داد، در حالی که ایالات متحده آنها را افزایش داد تا تورم را مهار کند.

دفاع از یوان

پان در سال 2016 در بحبوحه هجوم پول ناشی از کاهش شوک ارزش یوان در سال قبل، رئیس اداره دولتی ارز خارجی شد. برای جلوگیری از خروج، چین کنترل‌های سخت‌تری را بر سرمایه‌گذاری‌های خروجی و وجوهی که در کانال‌های دیگر به خارج از کشور جریان می‌یابد، اعمال کرد.

او به شرکت‌ها درباره خروج عجولانه پول از کشور هشدار داد و از نظارت دقیق‌تر بر خروجی‌ها دفاع کرد.

او در مصاحبه‌ای در سال 2017 گفت: «چین همیشه این بررسی‌ها را داشته است».

این محدودیت‌ها به تثبیت کاهش ذخایر خارجی در سال 2017 کمک کرد. در طول سال‌ها، چین اجازه داده است تا نرخ ارز انعطاف‌پذیرتر شود و بازار تعیین‌کننده شود، اگرچه بانک خلق چین همچنان به اعمال نفوذ بر سطح خود ادامه می‌دهد. از زمان انتقال پان به نهاد ناظر ارز خارجی، این ارز پس از عبور از سطح کلیدی 7 در هر دلار، سه بار افزایش یافته است.

c682d487-afeb-4fab-82b4-3a6959cd2e65

در سال 2018 او آشکارا در یک کنفرانس مطبوعاتی خرس یوان را به چالش کشید زیرا به سمت ضعیف‌ترین سطح در یک دهه گذشته کاهش یافته بود.

پان در یک جلسه توجیهی گفت: «چند سال پیش با فروشندگان یوان معامله کرده‌ایم و با یکدیگر بسیار آشنا هستیم. «من فکر می‌کنم ما هر دو خاطرات روشنی از گذشته داریم.»

کنترل‌های دارایی

پان همچنین به دلیل کارش در مهار توسعه‌دهندگان دارایی بسیار بدهکار و معرفی به اصطلاح سیاست سه خط قرمز محدودیت بدهی، که در نهایت منجر به نکول شرکت‌هایی از جمله China Evergrande Group در اواخر سال 2021 شد، شناخته شده است.

توماس از موسسه سیاست جامعه آسیا گفت که نظارت او بر محدودیت‌های دارایی «نشان می‌دهد که او با اجرای سیاست‌های منفی رشد که مشکلات ساختاری در مدل توسعه چین را حل می‌کند، راحت است».

در یک کنفرانس مطبوعاتی امسال، پان مشکل Evergrande و دیگر توسعه‌دهندگان را به سکته مغزی ناشی از رفتارهای مزمن ناسالم تشبیه کرد.

«از نیمه دوم سال 2021، برخی از شرکت‌های دارایی که توسط اورگراند نمایندگی می‌شوند، به دلیل مدل کسب‌وکار بلندمدت «اهرم مالی بالا، بدهی بالا و گردش مالی سریع» دچار «فشار خون بالای» شدید شده‌اند.

پان گفت که اقدامات کنترلی، افزایش شدید قیمت ملک و حباب دارایی‌ها را مهار کرد. او گفت که با توجه به اصلاح در بازار املاک و مستغلات، مقامات در حال انجام اقداماتی برای حمایت از توسعه پایدار و گذار به یک مدل رشد جدید هستند. دفتر سیاسی حزب کمونیست در این هفته نشانه از یک موضع بدتر در مورد این بخش به دست داد و به احتمال اتخاذ سیاست کاهشی اشاره کرد.

بدهی محلی

پان در گذشته چندین اظهارات را در مورد خطرات مربوط به فعالیت‌های استقراضی دولت‌های محلی بیان کرده است. او در مقاله‌های منتشر شده در سال‌های 2013 و 2014 خواستار انضباط مالی قوی‌تر برای مقامات منطقه‌ای و سیستم تامین مالی مبتنی بر بازار برای کاهش خطرات اخلاقی شد.

در یک جلسه توجیهی در سال 2015، پان گفت که بار بدهی‌های برخی از دولت‌های محلی سنگین است و اتکای زیادی به درآمد فروش زمین دارد. او گفت که بانک خلق چین با سایر بخش‌ها برای «ایجاد مکانیزم تامین مالی دولت‌های محلی» همکاری خواهد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

نظرسنجی

از نظر شما اضافه شدن کدام روز به طرح تعطیلات دو روزه آخر هفته مناسب‌تر است؟

خواندنی ها