فناوری که به‌راحتی می‌تواند بسیاری از کارها و مهارت‌های انسان‌ها را انجام دهد

ترس از توسعه هوش مصنوعی

در ماه‌های گذشته ChatGPT، پیشرفت‌های بزرگی درزمینه هوش مصنوعی انجام شده است و اکنون با کمک AI می‌توان کارهای بسیار زیادی را انجام داد. درحال‌حاضر ترس زیادی نسبت به ازدست‌دادن شغل انسان‌ها با وجود هوش مصنوعی وجود دارد؛ زیرا این فناوری به‌راحتی می‌تواند بسیاری از کارها و مهارت‌های انسان‌ها را انجام دهد.

ترس از توسعه هوش مصنوعی
۱۴۰۲/۰۳/۰۶ ۰۲:۰۳:۴۳
| | |

در ماه‌های گذشته ChatGPT، پیشرفت‌های بزرگی درزمینه هوش مصنوعی انجام شده است و اکنون با کمک AI می‌توان کارهای بسیار زیادی را انجام داد. درحال‌حاضر ترس زیادی نسبت به ازدست‌دادن شغل انسان‌ها با وجود هوش مصنوعی وجود دارد؛ زیرا این فناوری به‌راحتی می‌تواند بسیاری از کارها و مهارت‌های انسان‌ها را انجام دهد.

جلوگیری از پیشرفت هوش مصنوعی در حال حاضر غیرممکن به نظر می‌رسد. شرکت‌های مختلفی از جمله بزرگان سیلیکون‌ولی و پیشتازان تکنولوژی چین همگی محصولاتی را با استفاده از هوش مصنوعی طراحی کرده‌اند. اما بسیاری خواستار تعیین یک سری محدودیت‌ها و استاندارد‌هایی برای توسعه هوش مصنوعی شده‌اند. ترس از پیامد‌های پیشرفت سریع هوش مصنوعی در هفته‌های اخیر بسیاری را نگران کرده است.

در ماه مارس ایلان ماسک، استیو وازنیاک و ده‌ها محقق دیگر خواستار توقف فوری برنامه‌های آموزشی مدل‌های زبانی عظیم قدرتمند‌تر از GPT-4، جدید‌ترین مدل زبانی عظیم اوپن‌ای‌آی، شدند. سوندار پیچای، مدیرعامل گوگل و الفابت، که قرار است تجربه جست‌وجوی مردم را با هوش مصنوعی گره بزند در مورد توسعه سریع AI هشدار داد. او معتقد است که برای جلوگیری از اثرات منفی این تکنولوژی باید حرکت به سمت هوش مصنوعی را قانون‌مند کرد. پیچای چندی پیش با حضور در برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه CBS  گفت که همه محصولات تمامی شرکت‌ها تحت تاثیر این تکنولوژی قرار می‌گیرد. او در پاسخ به سوال مجری برنامه که درمورد توانمندی‌های نگران‌کننده چت‌بات‌های مختلف از جمله بارد از شرکت گوگل سوال کرد گفت: «ما باید به عنوان یک جامعه با آن منطبق شویم.»

    هوش مصنوعی  همه‌چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد

پیچای معتقد است که فرصت‌های شغلی «افراد متخصصی» از جمله نویسندگان، حسابداران و حتی مهندسان نرم‌افزار تحت تاثیر این تکنولوژی قرار می‌گیرد. او در پاسخ به این سوال که چه چیزی هوش مصنوعی را همواره حاضر نگه می‌دارد، گفت: ‌«الزام کار و استفاده از آن به شکلی مفید در عین حالی که می‌تواند در صورت استفاده نادرست بسیار خطرناک باشد.» پیچای معتقد است که مشکل اطلاعات وارونه و اخبار و تصاویر جعلی «جدی‌تر از قبل» خواهد بود و «ممکن است به آسیب منجر شود.» با این حال گوگل به عنوان یکی از پیشتازان توسعه و استفاده از هوش مصنوعی قصد دارد از این تکنولوژی در محصولات مختلف خود استفاده کند و براساس گزارش نیویورک تایمز این شرکت در پروژه‌ مگی (Magi) حدود ۱۶۰ نفر از کارکنان خود را با این هدف مشغول به کار کرده است. با وجود توصیه‌های احتیاطی پیچای، بارد یکی از ابزارهایی بود که اشتباهش در سطح بین‌المللی منعکس شد و حتی زیانی ۱۰۰ میلیارد دلاری را برای سهام این شرکت به بار آورد.

در یک ویدئو تبلیغاتی که گوگل در توییتر خود برای بارد منتشر کرد، این ابزار هوش مصنوعی پاسخ اشتباهی را برای یکی از سوالات ارایه کرده بود. با اینکه روند توسعه همچنان ادامه دارد اما ابزارهای فعلی گوگل نیز خالی از هوش مصنوعی نیستند. ابزارهایی مثل گوگل لنز و گوگول فوتوز به سیستم تشخیص تصویر این شرکت متکی هستند و دستیار گوگل نیز از پردازش زبان طبیعی گوگل که سال‌ها تحقیقات را پشوانه خود دارد استفاده می‌کند. براساس اطلاعاتی که از پروژه مگی به دست آمده، پیش از تحول کامل بخش جست‌وجو گوگل، این شرکت ایده‌های مختلفی مثل GIFI، ابزاری برای تولید تصویر در بخش جست‌وجو تصاویر و Searchalong که همانند بینگ‌چت مایکروسافت در هنگام جست‌وجو به سوالات کاربران پاسخ می‌دهد را دنبال می‌کند. 

    تصمیم بر تعیین یک قانون

گوگل به تازگی مطلبی به نام «پیشنهاداتی برای تنظیم‌گری هوش مصنوعی» منتشر کرده است اما پیچای معتقد است که جامعه باید فورا با قانون‌گذاری خود را با پیشرفت تکنولوژی منطبق کرده و قوانینی را برای مجازات سوءاستفاده در نظر بگیرد. در این مطلب آمده است که جامعه جهانی نیازمند معاهده‌های بین‌المللی برای امنیت هوش مصنوعی هستیم. به گفته پیچای جامعه جهانی به مقرراتی «هم راستای ارزش‌های انسانی از جمله اخلاق» نیاز دارد. پیچای می‌گوید: «یک شرکت نمی‌تواند به تنهایی تصمیم‌گیرنده باشد. به همین دلیل من فکر می‌کنم توسعه در این حوزه علاوه بر مهندسان به محققان اجتماعی، اخلاق‌شناسان، فیلسوفان و غیره نیز نیاز دارد.» مدیرعامل گوگل در پاسخ به این سوال که آیا جامعه برای تکنولوژی‌های هوش مصنوعی از جمله بارد آماده است گفت: «از یک سو احساسم منفی است، زیرا سرعت تفکر و انطباق ما به عنوان نهاد‌های اجتماعی با سرعت تکامل این تکنولوژی همخوانی ندارد.» با این حال پیچای نسبت به آینده خوش‌بین است و دلیل آن، تعداد کسانی است که نگران تبعات این تکنولوژی در مقایسه با تکنولوژی‌های پیشین شده‌اند.

برای مثال اریک اشمیدت، مدیرعامل سابق گوگل، از شرکت‌های تکنولوژی جهان خواسته تا برای تعیین محدودیت‌ها و استاندارد‌های مناسب با یکدیگر همکاری کنند و هشدار داده است که جلوگیری از توسعه تنها به نفع چین خواهد بود. پیچای معتقد است که شرکت‌ها باید از تجربه شرکت‌هایی مثل اوپن‌ای‌آی که ابزاری مثل ChatGPT را عرضه کرده‌اند درس بگیرند. او می‌گوید: «یکی از نکاتی که آنها به آن اشاره کرده‌اند این است که شما نمی‌خواهید تکنولوژی‌ای به این قدرتمندی را به یک باره عرضه کنید زیرا جامعه، دیگر زمانی برای منطبق کردن خود نخواهد داشت. به نظر من این دیدگاه منطقی است. به نظر من افراد معقولی هستند که همانند ما به دنبال رویکردی منطقی نسبت  به این تکنولوژی می‌گردند.»

    مشاغلی که از بین می‌روند

یکی از ترس‌های همیشگی انسان از پیشرفت تکنولوژی از بین رفتن فرصت‌های شغلی است. اکنون این نگرانی وجود دارد که هوش مصنوعی جایگزین مشاغل شود. پیش از این هم بسیاری در مورد خطرات چنین اتفاقی برای اقشار مختلف اجتماع هشدار داده‌اند اما به عنوان مثال برای کارمندان یک رسانه بزرگ چینی این ترس خیلی زود به واقعیت تبدیل شد. گزارشی از بلومبرگ نشان می‌دهد بلوفوکس قصد دارد مدل‌های هوش مصنوعی مولد را جایگزین کپی‌رایتر‌ها و طراحان گرافیک خارجی خود کند. پیشرفت سریع هوش مصنوعی و سرمایه‌گذاری‌های عظیم شرکت‌های تکنولوژی باعث شده بسیاری از کارکنان نگران آینده شغلی خود باشند. با اینکه چند دهه پیش شاید اتوماسیون و پیشرفت تکنولوژی را قاتل مشاغل قدیمی به حساب می‌آوردند اما روند فعلی نشان می‌دهد مشاغل خلاق از جمله تولید محتوا و طراحی گرافیک بیشتر از همه در معرض خطر قرار دارند.

گلدمن ساکس، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های امریکا، ابتدای فروردین با انتشار گزارشی پیش‌بینی کرد که حدود ۳۰۰ میلیون جایگاه شغلی تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار می‌گیرند. با این حال گلدمن ساکس معتقد است هوش مصنوعی بیشتر از اینکه جایگزین باشد، می‌تواند به عنوان مکمل عمل کند. با اینکه یکی از مطالعات دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ مدعی شده بود هوش مصنوعی در ۲۰ سال آینده جای ۴۷ درصد از مشاغل امریکا را می‌گیرد اما چنین پیش‌بینی‌ای در حال حاضر بسیار دور از انتظار به نظر می‌رسد.

با این حال مطالعه گلدمن ساکس نشان می‌دهد برخی از حوزه‌های شغلی بیشتر از بقیه در معرض خطر اتوماسیون قرار دارند. برای مثال مشاغل تکنولوژی (کد‌نویس‌ها، برنامه‌نویسان کامپیوتر، مهندسان نرم‌افزار، تحلیلگران داده)، مشاغل رسانه‌ای (تبلیغات، تولید محتوا، نویسندگی فنی، روزنامه‌نگاری)، مشاغل حقوقی (کمک‌وکیل‌ها، مشاوران حقوقی)، تحلیلگران بازار، معلم‌ها، مشاغل امور مالی (تحلیلگران مالی، مشاوران مالی)، معامله‌گران یا ترید‌رها، طراحان گرافیک و حسابدارها جرو این حوزه‌های شغلی حساب می‌شوند.


 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها