اینترنت طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم

بیش از سه ماه از آغاز محدودیت‌های اینترنتی گذشته و در روزهای اخیر حرف و حدیث‌ها در مورد اینترنت و VPN طبقاتی به گوش می‌رسد.

اینترنت طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم
۱۴۰۱/۱۰/۱۵ ۱۰:۴۰:۰۰
| | |

حسین اسلامی| بیش از سه ماه از آغاز محدودیت‌های اینترنتی گذشته و در روزهای اخیر حرف و حدیث‌ها در مورد اینترنت و VPN طبقاتی به گوش می‌رسد. موضع صنف در این زمینه مشخص است. ما در بیانیه‌ سازمان و هم در نامه‌ای که به صورت مشترک با چند تشکل برای رییس‌جمهور ارسال کردیم، دسترسی آزاد به اینترنت و گسترش زیرساخت‌های لازم به آن را مطالبه کردیم.

در شرایط بحرانی که بدون حکم قاضی و بدون مستندات قانونی و البته با تصمیم مجموعه‌های امنیتی محدودیت‌هایی به صورت موقت ایجاد شده و قابل رفع است، انتظار این است تا با رفع مسائل امنیتی شرایط به سرعت به پیش از شهریور امسال بازگردد.

در این مدت بحرانی اگر برخی شرکت‌ها در برقراری ارتباط با مخاطبانشان در خارج از کشور مساله داشته باشند، یا در ارایه خدماتی که باید در داخل کشور ارایه دهند مشکلاتی دارند، وزارت ارتباط موظف است حتی شده به صورت موقت این مشکلات را حل کند. در این راستا هر درخواستی هم که به سمت ما آمده، تمام تلاشمان را برای اینکه مشکل را به صورت مقطعی حل کنیم، کرده‌ایم و این را وظیفه صنفی خود می‌دانیم.

نظر قطعی صنف دسترسی آزاد اینترنت برای عموم مردم است، ما اینترنت طبقاتی و VPN طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم. محدودیت‌هایی که در تمام نقاط دنیا برای حفظ حریم خانواده‌ها و سایر مسائل اخلاقی لحاظ می‌شود برای ما هم قابل درک است، اما واقعیت این است که بازگشت به دوران پیش از شهریور ماه درخواست حداقلی ماست، این موضع شفاف صنف است.

متأسفانه محدودیت‌های اینترنتی به موضوعی فرسایشی تبدیل شده است، وظیفه ما کمک به تمامی کسب و کارهاست، اما برخی به کمک فوری و بیشتری برای زنده ماندن نیاز دارند؛ به نوعی به یک تنفس مصنوعی. مثلاً اگر کسب و کاری درخواست داده تا IP مرتبط با فعالیت‌های شرکتش باز شود، پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم. بعد از این هم اگر کسی چنین درخواست‌هایی داشته باشد حتماً برای رفع مشکل‌شان پیگیر خواهیم بود، اما این درخواست عمومی صنف نیست.

تا زمانی که محدودیت‌های اینترنتی برای عامه مردم رفع نشود، مشکل اقتصاد دیجیتال هم حل نمی‌شود: «عامه مردم با پلتفرم‌ها در ارتباطند و به همین دلیل درخواست انحصار اینترنت یا VPN طبقاتی برای اعضای نصر را اقدام درستی نمی‌دانیم. این اقدام کمکی به شرایط کشور نمی‌کند. چیزی که می‌تواند کسب‌وکارها را نجات دهد، یک تنفس مصنوعی نیست، بلکه تنفس طبیعی در فضای رقابتی با حضور پلت‌فرم‌های خارجی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران