رییس مجلس:

باید در تصمیمات‌مان به جای نفع دولت‌ها، نفع مردم را در نظر بگیریم

رییس مجلس گفت: وقتی می‌توانیم ناترازی‌های موجود در کشور را حل کنیم که ما به عنوان دولتمردان و نخبگان اولین تصمیم‌مان این باشد که انتفاع اصلی را باید مردم ببرند نه دولت‌ها.

۱۴۰۲/۰۶/۲۶ ۰۲:۲۶:۱۱
| | |

رییس مجلس گفت: وقتی می‌توانیم ناترازی‌های موجود در کشور را حل کنیم که ما به عنوان دولتمردان و نخبگان اولین تصمیم‌مان این باشد که انتفاع اصلی را باید مردم ببرند نه دولت‌ها.

  محمدباقر قالیباف امروز 24 شهریورماه در نشست هم‌اندیشی نخبگانی چالش‌های فرهنگی، اجتماعی و گسست بین نسلی که با حضور اساتید دانشگاه و اعضای اندیشکده‌های حکمرانی استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه واقعیت این است که امروز کارنامه ما در برخی مسائل نظیر مسائل اقتصادی و معیشتی قابل دفاع نیست، اظهار کرد: باید ببینیم ریشه این ناکارآمدی در کجاست و چگونه باید آن را حل کنیم. تشخیص این مساله و حل ناکارآمدی جز از نهاد علم برنمی‌آید؛ لذا لازم است نخبگان و دانشگاه‌های ما به میدان بیایند. 

وی با انتقاد از اینکه گاهی دیده می‌شود که دانشگاه‌ها در بطن موضوعات و مسائل اساسی کشور نیستند، افزود: البته در جاهایی اقدامات بزرگی هم در دانشگاه‌ها انجام شده و ارتباطاتی هم میان صنعت و دانشگاه برقرار شده، اما متاسفانه این ارتباط به صورت ساختاری نبوده است.  رییس مجلس ادامه داد: ما مدیران سیاسی کشور هم باید این را متوجه شویم که وقتی حرف از حکمرانی می‌زنیم، این حکم از دو بخش تشکیل شده که شامل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی است و به هر دو نیاز داریم.

اگر ملاحظات ما در تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر دو اصل تشخیص علمی و تصمیم سیاسی به صورت توأمان باشد، می‌توانیم گام‌های جدی به جلو‌برداریم.  قالیباف با اشاره به اهمیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش‌ها یکی از بهترین مراکز دارای اطلاعات و آمار، دسترسی‌های خوب و نیروهای جوان خلاقی است که نگاه سیاسی چندان بر آن سایه نینداخته است.

  وی همچنین با تاکید بر اینکه باید گام‌های جدی برای مردمی‌سازی برداشته شود، عنوان کرد: همه نخبگان کشور باید برای مردمی‌سازی کمک کنند و در این زمینه، راهبری ما باید مبتنی بر تشخیص علمی باشد. باید همه دست به دست هم دهیم تا مردمی‌سازی اتفاق بیفتد و پیش برود و در این بین صاحبان قلم و اندیشه پیش‌قراولان آن هستند و باید این موضوع را دنبال کنند. 

رییس مجلس با تاکید بر اینکه در کشور با انبوهی از مشکلات مواجهیم، اما در دید مسوولان مساله نداریم، گفت: علت حل نشدن مسائل و چالش‌ها هم این است که ما می‌خواهیم فقط همان مشکلی که با آن مواجه شده‌ایم را حل کنیم، در حالی که باید ابتدا مشکل را به مساله تبدیل کنیم تا سپس با حل مسائل، مشکلات نیز در بخش‌های مختلف حل شوند.  به گزارش خانه ملت، قالیباف با بیان اینکه ناترازی مشکل بزرگی در کشور است که در بخش‌هایی همچون بانکداری، انرژی و آب وجود دارد، گفت: باید این ناترازی‌ها را حل کنیم. البته حتما وقتی می‌توانیم ناترازی را حل کنیم که ما به عنوان دولتمردان و نخبگان اولین تصمیم‌مان این باشد که انتفاع اصلی را باید مردم ببرند نه دولت‌ها. 

وی با بیان اینکه یکی از مسائل جدی که در حکمرانی کشور باید حل شود این است که تقسیم کار ملی و محلی انجام شده و امور تصدی‌گری از امور تولی‌گری جدا گردد، اظهار کرد: متاسفانه اجازه نمی‌دهیم مردم با ظرفیتشان پای کار بیایند تا بتوانیم مسائل را حل کنیم، لذا با انبوهی از مشکلات مواجه می‌شویم و حتی در این شرایط نیز بر حل یک مساله مشخص تمرکز نمی‌کنیم، زیرا به دنبال حل مشکلات به روش مساله‌محوری نیستیم. 

رییس مجلس تاکید کرد: یک مدیر هم باید مساله و هم راه‌حل آن را تشخیص دهد تا از گرداب حل ظاهری مشکلات رها شود، در حالی که گاهی اوقات مشکلاتی را حل می‌کنیم، اما به این فکر نمی‌کنیم که این تصمیم دو ماه یا دو سال یا 5 سال بعد، مشکلات دیگر سر راه ما می‌گذارد. 

همچنین در ابتدای این نشست بابک نگاهداری، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در سخنانی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر تحول‌آفرینی در کشور گفت: پیچیده‌ترین علوم در دنیا علوم مرتبط با حکمرانی است و ما نیاز به ابزارهای حکمرانی ایرانی اسلامی داریم. در دوره جدید، مردمی‌سازی فعالیت‌ها در مجلس را پیگیری کرده‌ایم.  در این نشست همچنین افخمی مدیر اندیشکده حکمرانی خراسان رضوی، فرخی رییس اندیشکده خراسان جنوبی و رستمی رییس اندیشکده حکمرانی خراسان شمالی به ارایه گزارش عملکرد این اندیشکده‌ها پرداختند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها