آیا وسیله حمل و نقل عمومی جدیدی به ناوگان پایتخت اضافه می‌شود؟

بی‌خبری اهالی شورا از مطالعات تراموا

شورای شهر تهران نه از مطالعات و طرح‌های ایجاد خطوط تراموا در پایتخت خبر دارد و نه از مفاد تفاهمنامه دو روز پیش شهرداری با وزارت دفاع برای راه‌اندازی تراموا در تهران! از همین رو است که رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفته، اگر این تفاهمنامه تعهدآور نباشد و در حد بررسی‌های کارشناسی باشد، مشکلی نیست؛ اما در صورتی که تعهدآور باشد غیرقانونی است اما هنوز شورای شهر در جریان جزییات این تفاهمنامه نیست.

۱۴۰۲/۰۶/۲۱ ۰۱:۲۲:۳۴
| | |

گروه راه و شهرسازی|

شورای شهر تهران نه از مطالعات و طرح‌های ایجاد خطوط تراموا در پایتخت خبر دارد و نه از مفاد تفاهمنامه دو روز پیش شهرداری با وزارت دفاع برای راه‌اندازی تراموا در تهران! از همین رو است که رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفته، اگر این تفاهمنامه تعهدآور نباشد و در حد بررسی‌های کارشناسی باشد، مشکلی نیست؛ اما در صورتی که تعهدآور باشد غیرقانونی است اما هنوز شورای شهر در جریان جزییات این تفاهمنامه نیست.

سید جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران درخصوص اینکه آیا مطالعات تراموا به شورای شهر تهران ارسال شده است، اظهار کرد: نه متاسفانه هنوز این مطالعات ارسال نشده و تا زمانی که گزارش تهیه شده را مطالعه و بررسی کارشناسی نکنیم، نمی‌دانیم توجیهات شهرداری برای احداث این خط قابل قبول هست یا خیر ؟ به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اینکه مدتی پیش نیز احداث یک خط تراموا از سوی شهردار تهران مطرح شد، گفت: همان زمان اعلام کردیم که نه در برنامه سالانه و نه در برنامه چهار ساله شهر تهران احداث تراموا پیش‌بینی نشده است و اگر شهرداری در این زمینه پیشنهاداتی دارد که مبتنی بر کار کارشناسی و نظرات افراد صاحب صلاحیت است به شورای شهر ارایه کنند تا شورای شهر بررسی و در صورت تایید به شورای هماهنگی ترافیک کشور ارسال و به تصویب برسد و بعد آن قابلیت اجرایی شدن دارد.

تشکری هاشمی تاکید کرد: تا این مراحل و سلسله مراتب رعایت نشود اجازه احداث تراموا در تهران را نخواهیم داشت، معمولاً مدیرانی که عوض می‌شوند دوست دارند سیستم‌هایی را در دوره خودشان اجرایی کنند و چون این تصمیم‌گیری عجله‌ای، شتاب‌زده و مبتنی بر مطالعات کارشناسی نیست تنها برای شهر هزینه دارد، نمونه‌اش مونوریل است که در تهران پایه‌هایش را زدند و در قم و کرمانشاه اقداماتی انجام دادند ولی به سبب رعایت نکردن مطالعات و کار کارشناسی جز هزینه برای مردم دستاوردی نداشت.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران اضافه کرد: شاید مدیرانی به سامانه‌های دیگر علاقه داشته باشند؛ به‌طور مثال علاقه‌مند به ایجاد تله‌کابین برای جابه‌جایی مسافر داشته باشند اما باید هر روشی مطالعات کارشناسی داشته باشد روند تصویب قانونی را طی کند و در اولویت‌های شهر قرارگیرد، همچنین ابعاد اقتصاد و اجتماعی آن برای اجرا بررسی شود. وی درخصوص تفاهمنامه وزارت دفاع و شهرداری درخصوص ایجاد خط تراموا هم توضیح داد: اگر این تفاهمنامه تعهدآور نباشد و در حد بررسی‌های کارشناسی باشد، مشکلی نیست اما در صورتی که تعهدآور باشد غیرقانونی است اما هنوز شورای شهر در جریان جزییات این تفاهمنامه نیست.

    مطالعات «تراموا» به شورای شهر نیامده است

سوده نجفی، عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به انعقاد تفاهم نامه وزارت دفاع و شهرداری تهران برای ایجاد خط تراموا، گفت: شهرداری باید مطالعات اجرای این طرح و لایحه ایجاد تراموا در تهران را به شورای شهر ارایه کند و این موضوع باید به اطلاع شورای شهر می‌رسید.

نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تفاهم نامه اخیر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با شهرداری تهران در خصوص احداث تراموا در شهر تهران، گفت: بر اساس این تفاهم نامه که به امضای وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شهرداری تهران رسیده، قرار است خط یک تراموای تهران حد فاصل میدان آزادی تا سه راه تهرانپارس با همکاری سازمان صنایع الکترونیک ایران و شهرداری تهران انجام شود که طول این خط حدود ۳۴ کیلومتر است که با ۲۸ رام قطار در این خط تردد خواهند داشت. وی ادامه داد: این تفاهم نامه در شرایطی به امضاء رسیده است که شهرداری هنوز نه مطالعات اجرای این طرح و نه لایحه ایجاد تراموا در تهران را در اختیار شورای شهر قرار نداده است و باید ابتدا این موضوع به اطلاع شورای شهر می‌رسید.

ممکن است بر اساس مطالعات، اجرای این طرح در شهر تهران به صلاح نباشد و شورای شهر این موضوع را رد کند. نجفی اظهار کرد: در تبصر ۴ حکم ۱۱ برنامه چهارم توسعه شهر تهران که از سوی شهرداری تدوین و به شورای شهر ارایه شده و شورای شهر نیز آن را تصویب کرده، آمده است که مطالعه و امکان سنجی اجرای LRT و تراموای شهری منوط به تصویب شورای اسلامی شهر تهران و شورای عالی هماهنگی و ترافیک شهرهای کشور است.

نجفی با بیان اینکه شهرداری هنوز مطالعات کارشناسی خود را در خصوص تراموا به شورا ارایه نکرده است در عین حال مدعی شد که شهرداری حدود ۲ هفته پیش درصدد تنظیم قرارداد با شرکت مشاور برای مطالعات در این رابطه بوده که این مطالعات گویا ۲ سال نیز زمان بر می‌باشد.

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران در پایان تاکید کرد: بهتر است شهرداری به برنامه چهارم توسعه پایبند باشد و در این راستا عمل کند اگر هدف این تفاهمنامه قرار دادن شورای شهر در عمل انجام شده می‌باشد، مطمئنا بدون مطالعات در این زمینه، شورای شهر با این طرح موافقت نخواهد کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها