عراق در حال بازسازی است

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه این کشور پس از سپری کردن دوران تکفیری‌ها در حال بازسازی است، بر لزوم حضور شرکت‌ها در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه برای مشارکت در پروژه‌ها تاکید کرد.

۱۴۰۲/۰۶/۰۷ ۰۱:۲۴:۵۳
| | |

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه این کشور پس از سپری کردن دوران تکفیری‌ها در حال بازسازی است، بر لزوم حضور شرکت‌ها در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه برای مشارکت در پروژه‌ها تاکید کرد.

به گزارش سازمان توسعه تجارت، «عبدالامیر ربیهاوی» با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان در سلیمانیه عراق و حضور شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران، گفت: موضوع حضور شرکت‌های ایرانی در پاویون کشورمان در نمایشگاه‌های بین‌المللی اقلیم کردستان دو رویکرد خواهد داشت؛ هدف نخست، معرفی توانمندی‌های کشورمان به بازدیدکنندگان، بخش دولتی میزبان و سایر شرکت‌های رقیب است.

وی ادامه‌داد: هدف دوم از تشکیل پاویون، ثبات حضور در بازار عراق و آمادگی رقابت با سایر شرکت‌های خارجی در کشور میزبان است.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق با بیان اینکه دستیابی به این دو هدف موجب صادرات کالا، صادرات خدمات فنی ومهندسی، دسترسی به اطلاعات شرکت‌های رقیب، توجه بخش دولتی به توانمندی‌های ایران، ایجاد راهکارهای دسترسی به صادرات مجدد به سایر کشورها می‌شود، تصریح‌کرد: سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های بومی، انتقال فناوری و همچنین آشنایی با تولیدات سایر کشورها نیز دیگر دستاوردهایی است که شرکت‌ها می‌توانند از حضور در این پاویون‌ها بهره مند شوند.

وی درباره انعقاد توافقنامه و تفاهمنامه‌ها حین برپایی نمایشگاه‌ها، اظهار داشت: به‌طور معمول در نمایشگاه‌ها برآورد میزان قراردادهای منعقد شده میسر نیست، زیرا در این زمان مذاکرات اولیه انجام می‌شود و پس از طی فرآیند بازدید و بررسی شرایط هر دو طرف، قرارداد تجاری بسته خواهد شد. اما مطلب مهم این است که ثبت سفارش خرید برای بعضی از کالاها در نمایشگاه‌ها یا تولید کالای مورد نیاز خریدار در ایام برپایی نمایشگاه انجام می‌شود.

ربیهاوی تاکید کرد: در نمایشگاه‌ها دیده شده که پس از پایان ایام برگزاری، بخش دولتی از شرکت‌ها برای مذاکره، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی دعوت می‌کنند. ضمن اینکه شرکت‌ها حاضر به ارایه میزان قراردادهای خود به صورت رسمی با طرف‌های تجاری خود نیستند.

وی با دعوت از شرکت‌های ساختمانی و صنایع وابسته، تاسیسات و برقی به حضور در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه، خاطرنشان کرد: عراق کشوری در حال بازسازی و نوسازی است و شرکت‌های ایرانی با توجه به ظرفیت خود در دو بخش در این نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند. شرکت‌های تامین‌کننده مواد و مصالح ساختمانی و تجهیزات مورد نیاز ساختمانی و شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی که مجری پروژه‌های مورد نیاز بخش دولتی یا بخش خصوصی هستند.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق ادامه‌داد: در اقلیم کردستان شرکت‌های ترک به دلیل داشتن مزیت‌های نسبی متفاوت، از شرکت‌های ایرانی موفق‌تر حضور داشته‌اند. در این زمینه نیاز است که شرکت‌های ایرانی با حمایت دولت و با گذشت از موانع تحریمی حضوری قوی‌تر در پروژه‌های متعدد خدمات فنی و مهندسی عراق داشته باشند.

به گفته وی، پروژه‌های متفاوتی در عراق در حال اجراست اما بیشترین پروژه‌ها مربوط به خدمات اجتماعی از قبیل مجتمع‌های مسکونی، مدارس، راه، اماکن تفریحی و بیمارستان است و شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این زمینه مشارکت داشته باشند.

ربیهاوی افزود: در کنار پروژهای خدمات اجتماعی، موضوع بازسازی، نوسازی و ایجاد واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و تجاری نیز متعدد است، اما عراق به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی به‌منظور راه‌اندازی این واحدها و رسیدن به خودکفایی در تامین نیازهای اولیه خود است.

وی با اشاره به سابقه حضور شرکت‌های ایرانی در عراق، گفت: شرکت‌های ایرانی در قالب حدود ۵۰ شرکت بیش از ۷۰ پروژه مهم را در دست داشتند، بسیاری از این پروژه‌ها از سال ۲۰۱۲ در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار داده شد اما موضوع هجوم نیروهای تکفیری داعشی موجب تاخیر در اجرا و بهره‌برداری این پروژه‌ها شد. در سال‌های اخیر تقریبا همه این پروژه‌ها به پیشرفت فیزیکی کامل رسیده و تحویل کارفرما شده است.

رایزن بازرگانی سابق ایران در عراق ادامه‌داد: چند سد در اقلیم کردستان، احداث راه، ورزشگاه، تصفیه‌خانه آب، نیروگاه برق، مجتمع‌های مسکونی، بیمارستان، انتقال خطوط برق، انتقال گاز با لوله و سایر پروژه‌های خدماتی، از مهم‌ترین پروژه‌های شرکت‌های ایرانی بوده است.

وی با اشاره به اهمیت برپایی پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه صنعت ساختمان، تاسیسات و برق سلیمانیه گفت: با توجه به اهمیت اقتصادی عراق و اینکه شریک دوم تجاری کشورمان به حساب می‌آید و همچنین به‌منظور حفظ و توسعه تجارت تا ۲۰ میلیارد دلار در سال با عراق، نیاز است تشکیل پاویون‌های نمایشگاهی با رویکرد حضور شرکت‌های توانمند و صادرات محور و با حمایت بخش‌های مختلف دولت تقویت شود، ضمن اینکه توصیه می‌شود شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های سایر استان‌های عراق نیز حضوری قوی داشته باشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها