خطر استفاده از داروهای مخدر و کمبود نظارت بر عطاری‌ها

یکی از مشکلاتی که در زمینه تامین داروها وجود دارد ارایه برخی داروها توسط عطاری‌ها به مردم است.

۱۴۰۲/۰۵/۲۹ ۰۳:۴۸:۰۵
| | |

یکی از مشکلاتی که در زمینه تامین داروها وجود دارد ارایه برخی داروها توسط عطاری‌ها به مردم است. اتفاقی که گاهی وقت‌ها به قیمت جان افراد تمام می‌شود. این در حالی است که بارها و بارها از سوی کارشناسان در این زمینه هشدارهای لازم به مردم داده شده است اما هنوز هم هستند عده‌ای که برای تهیه داروهای گیاهی که بیشتر جنبه مخدر دارند به عطاری مراجعه می‌کنند. در حال حاضر برخی از این داروها مورد استفاده جوانان قرار می‌گیرد و تاثیرات سوئی بر روی افراد دارد.

مساله اینجاست که کنترل لازم در این زمینه از سوی مسوولان صورت نمی‌گیرد. بسیاری از داروهایی که در عطاری‌ها به راحتی در اختیار مردم گذاشته می‌شود در داروخانه‌ها تنها با نسخه پزشک قابل دریافت است و در این زمینه باید کنترل بیشتری بر عطاری‌ها و ارایه داروهایی که به مردم دارند انجام شود.  رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: برخی داروهای مخدر که با مجوز وزارت بهداشت در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، باید با نسخه معتبر پزشک در اختیار متقاضی قرار گیرد.

مریم اخگری رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: برخی داروهای مخدر که با مجوز وزارت بهداشت در داروخانه‌ها عرضه می‌شود به دلیل ایجاد عوارض جبران‌ناپذیر حتماً باید با نسخه معتبر پزشک در اختیار متقاضی قرار گیرد و هر نسخه نیز تنها یک‌بار پیچیده شود. او گفت: از داروخانه‌ها درخواست می‌شود که از ارایه داروهای مخدر بدون نسخه پزشک به افراد به خصوص قشر جوان شدیداً خودداری کنند چرا که مصرف خودسرانه داروهای مخدر و بدون دستور و نظارت پزشک موجب ایجاد وابستگی، اعتیاد و گاهی مرگ خواهد شد.

   خطر تجویز خودسرانه داروهای مخدر

او همچنین در خصوص تجویز خودسرانه داروهای مخدر نیز هشدار داد و افزود: تجویز خودسرانه داروهای مخدر بدون دستور پزشک در گروه‌های سنی مختلف به ویژه گروه‌های مسن بسیار خطرناک است زیرا این افراد به دلیل شرایط سنی خود مصرف‌کننده داروهای متعدد هستند و ممکن است تجویز داروی خودسرانه آنان را دچار مشکل کند.

اخگری تصریح کرد: مصرف همزمان داروهای مخدر با سایر داروهایی که بر سیستم اعصاب حرکتی تأثیرگذار است به دلیل مکانیسم تجمعی آنها احتمال ایجاد مسمومیت‌های منجر به فوت را در افراد به دنبال خواهد داشت. او در خصوص عرضه برخی داروها در عطاری‌ها نیز اظهار داشت: متأسفانه برخی افراد سودجو به منظور دستیابی به منفعت مالی از داروهای غیرمجاز برای ترک اعتیاد، چاقی و لاغری و … استفاده کرده و این داروها را در عطاری‌ها و در قالب داروی گیاهی در اختیار مردم قرار می‌دهند که موجب ایجاد عوارض شدید، مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد.

   جلوگیری از عرضه داروهای غیرمجاز  در عطاری‌ها

رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به برگزاری جلساتی در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت به منظور ساماندهی عرضه داروهای سنتی و گیاهی گفت: در این جلسات در خصوص ارایه داروهای سنتی و گیاهی در عطاری‌ها و لزوم ساماندهی ارایه خدمات طب سنتی و مکمل بحث و تبادل نظر می‌شود که امیدواریم نتیجه این جلسات منجر به جلوگیری از عرضه داروهای غیرمجاز در عطاری‌ها به مردم شود.

او با بیان اینکه داروهای دست ساز عرضه شده در عطاری‌ها بعضاً دارای ترکیبات غیرمجاز و خطرآفرین هستند، اظهار داشت: حتی داروهای گیاهی طبیعی نیز حاوی ماده موثره هستند که می‌تواند با داروهای شیمیایی در حال مصرف تداخل فارموکولوژیک واضح ایجاد کرده و منجر به بروز عوارض جبران پذیر و حتی جبران‌ناپذیر شود. اخگری توصیه کرد که مصرف هر داروی گیاهی طبیعی در صورت همزمانی با داروهای شیمیایی به خصوص در افراد مسن حتماً با دستور و اجازه پزشک معالج صورت گیرد.

   مرگ ۷۸۶ نفر با مصرف داروهای مخدر  در بهار امسال

بر اساس آمارهای موجود در سه ماهه نخست سال جاری یک هزار و ۴۳۰ نفر بر اثر سوءمصرف مواد در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۷۸۶ نفر بر اثر داروهای مخدر جان باخته‌اند. متأسفانه آمار تلفات ناشی از مصرف داروهای مخدر در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷ درصد افزایش داشته که عمده این موارد به دلیل ناآگاهی از عوارض و تبعات و مصرف خودسرانه آنها اتفاق می‌افتد.

بر اساس این گزارش در این مدت در مجموعه یکهزار ۴۳۰ نفر در کشور بر اثر سوءمصرف مواد جان خود را از دست دادند که از این تعداد یکهزار و ۲۱۸ نفر مرد و ۲۱۲ نفر زن بودند. آمار تلفات اعتیاد در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد افزایش یافته است. گفتنی است از کل تلفات سوءمصرف مواد در بهار امسال، ۱۷۳ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر، ۴۰ نفر مواد محرک، ۷۸۶ نفر داروهای مخدر، ۲۱۵ نفر مصرف همزمان مواد مخدر و محرک با داروی مخدر و ۱۶۳ نفر سوءمصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده اند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها