نقش حیاتی افشای به موقع اطلاعات در بازار‌های مالی

افشای صحیح و به موقع اطلاعات در بازار‌های مالی موجب شکل‌گیری فضای اقتصادی شفاف می‌شود. در این سطح از شفافیت که نیاز اساسی و اولیه هر بازار سهامی به شمار می‌رود؛ تحلیلگران مالی می‌توانند به پیش بینی عملکرد مالی شرکت‌ها و قیمت سهم‌های بازار بپردازند.

۱۴۰۲/۰۵/۲۹ ۰۳:۰۶:۲۹
| | |

اکوایران| افشای صحیح و به موقع اطلاعات در بازار‌های مالی موجب شکل‌گیری فضای اقتصادی شفاف می‌شود. در این سطح از شفافیت که نیاز اساسی و اولیه هر بازار سهامی به شمار می‌رود؛ تحلیلگران مالی می‌توانند به پیش بینی عملکرد مالی شرکت‌ها و قیمت سهم‌های بازار بپردازند.

شرکت‌هایی که به دنبال عرضه عمومی سهام خود هستند؛ برای عرضه اولیه سهام خود در یک بازار مالی، ملزم به رعایت قوانین آن بازار هستند.

بازار‌های مالی نیز برای شکل‌گیری فضای اقتصادی شفاف و عدم وجود اطلاعات پنهانی، شرکت‌های تازه وارد را قبل از عرضه اولیه ملزم می‌کنند تا اطلاعاتی را به عنوان بخشی از یک ثبت نام دو قسمتی که شامل یک دفترچه و سند دوم است و اطلاعات با اهمیت دیگری را نیز مشمول می‌شود، افشا کند. این اطلاعات شامل تجزیه و تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدات خود شرکت از محیط رقابتی است که در آن فعالیت می‌کند. در بازار‌های سهامی جهانی شرکت‌های تولیدی تنها نهادهایی نیستند که مشمول مقررات افشای سختگیرانه هستند.

شرکت‌های کارگزاری، مدیران سرمایه‌گذاری و تحلیلگران نیز باید هر گونه اطلاعاتی را که ممکن است بر سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد و شرکت‌ها را نیز متأثر کند، افشا کنند. برای محدود کردن مسائل تضاد منافع، تحلیلگران و مدیران مالی نیز باید هر گونه سهامی را که شخصاً مالک آن هستند، افشا کنند. بحران‌های مالی، معمولا از عدم شفافیت قبلی نشأت می‌گیرند. زمانی که اطلاعات به صورت صحیح افشا نشوند؛ تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران از عدم قطعیت بالاتری برخوردار می‌شود. علاوه بر سرمایه‌گذاران که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده اطلاعات افشا شده به شمار می‌روند؛ خود شرکت‌ها نیز از عدم انتشار صحیح اطلاعات ضربه می‌خورند. اهمیت افشای اطلاعات به صورت صحیح زمانی معلوم می‌شود که سازمان‌ها و نهاد‌های مالی به دلیل عدم دسرسی به منابع اطلاعاتی قابل اطمینان در تحلیل‌های خود دچار انحراف از واقع می‌شوند. حال در صورتی که کیفیت اطلاعات منتشره، صحت و حتی زمان انتشار درست نباشد؛ نهاد‌های سیاست‌گذار که یکی از مصرف‌کننده‌های اطلاعات شرکت‌ها به شمار می‌روند نیز دچار انحراف از واقعیت می‌شوند.

در این شرایط احتمال افسار گریختن بحران‌های اقتصادی بالا می‌رود و بازار‌های مالی از ریسک سرمایه‌گذاری غیرمنطقی برخوردار می‌شوند که موجب کوچ سرمایه از آن بازار می‌شود. مقررات فدرال مستلزم افشای تمام اطلاعات مالی مربوطه توسط شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. علاوه بر داده‌های مالی، شرکت‌ها موظفند تحلیل‌های خود را از نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای خود آشکار کنند. حتی تغییرات اساسی در چشم‌انداز مالی آنها باید به موقع منتشر شود. همانطور که توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC) الزامی شده است، افشاها شامل موارد مربوط به وضعیت مالی شرکت، نتایج عملیاتی و عایدی مدیریت است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا از همه شرکت‌های سهامی عام می‌خواهد که دو گزارش سالانه مربوط به افشا را تهیه و منتشر کنند. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها