ردیف جدید مالیاتی برای سیگار

مالیات بر فروش سیگار و مالیات بر سیگار در زیرمجموعه درآمدهای مالیات‌های مستقیم قرار دارند که درآمد دولت از این محل‌ها از ابتدای سال جاری و تا آخر خردادماه حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.

۱۴۰۲/۰۵/۰۱ ۰۲:۳۷:۰۷
| | |

مالیات بر فروش سیگار و مالیات بر سیگار در زیرمجموعه درآمدهای مالیات‌های مستقیم قرار دارند که درآمد دولت از این محل‌ها از ابتدای سال جاری و تا آخر خردادماه حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. از ابتدای سال جاری به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی مبلغ ۵۰ تومان، تولید داخل با نشان (برند) بین المللی ۱۰۰ تومان و هر بسته پنجاه گرمی تنباکوی قلیان داخلی ۲۰ هزار تومان ‌به عنوان مالیات اضافه و از هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۸۰۰ تومان و هر بسته ۵۰ گرمی تنباکوی قلیان وارداتی ۳۵ هزار تومان ‌به‌ عنوان حقوق ورودی دریافت می‌شود.

بر این اساس، درآمد دولت از محل مالیات بر فروش سیگار از ابتدای سال جاری تا انتهای خردادماه، ۱۱۲۱ میلیارد تومان بوده است. منظور از مالیات بر فروش سیگار همان مالیات توزیع سیگار است. همچنین دولت از محل مالیات بر سیگار در بازه زمانی مذکور حدود ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است؛ منظور از مالیات بر سیگار، مالیات تولید سیگار است. موضوع مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته است؛ تولیدکنندگان معتقدند افزایش مالیات سیگار منجر به افزایش قاچاق می‌شود، اما جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بارها اعلام کرده که ایران کمترین مالیات را بر محصولات دخانی دارد و معتقد است افزایش مالیات منجر به کاهش مصرف دخانیات می‌شود. 

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها