وزیر ارتباطات نسبت به بازنگری در مصادیق فیلترینگ ابراز امیدواری کرد

پس‌لرزه‌های گلایه کاربران اینترنت

وزیر ارتباطات ادعا کرده که فیلترینگ خارج از چهارچوب تصمیم‌گیری دولت است؛ موضوعی که منجر به نارضایتی مردم از کیفیت و سرعت اینترنت شده و به اعتقاد زارع‌پور، کارگروه بررسی کندی اینترنت باید به آن ورود کند.

پس‌لرزه‌های گلایه کاربران اینترنت
۱۴۰۲/۰۴/۱۵ ۰۱:۰۵:۳۸
| | |

وزیر ارتباطات ادعا کرده که فیلترینگ خارج از چهارچوب تصمیم‌گیری دولت است؛ موضوعی که منجر به نارضایتی مردم از کیفیت و سرعت اینترنت شده و به اعتقاد زارع‌پور، کارگروه بررسی کندی اینترنت باید به آن ورود کند. او در این خصوص اظهار کرد: «امیدواریم طبق خواسته آقای رییس‌جمهور و همانطور که در حکم انتصاب دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی وجود دارد، بازنگری در سیاست‌ها و مصادیق فیلترینگ صورت گیرد.»

عیسی زارع‌پور در خصوص تشکیل کارگروهی در خصوص رسیدگی به وضعیت کندی اینترنت گفت: هفته پیش رییس‌جمهور در شورای عالی فضای مجازی دستوری صادر کرد که کارگروهی برای بررسی گلایه‌های کاربران برای اینترنت تشکیل شود بنابراین نمایندگان وزارت ارتباطات را برای شرکت در این کارگروه به مرکز ملی فضای مجازی معرفی کردیم چون ماموریت به مرکز ملی فضای مجازی داده شد.

وی افزود: امیدواریم مرکز ملی فضای مجازی از ظرفیت‌های خود در دوره جدید استفاده کند و نقش موثرتری نسبت به گذشته در حوزه فضای مجازی کشور ایفا کند تا مشکلاتی که خارج از اراده وزارت ارتباطات در حوزه شبکه است، حل شود. زارع‌پور در ادامه با بیان اینکه به عنوان مثال در حوزه حاکمیت شرکتی و نقشی که شرکت‌های خصوصی در شبکه دارند، بنا به دلایل مختلفی ماموریت خود را به درستی انجام ندادند تصریح کرد: به عنوان مثال شرکت مخابرات ایران در لایحه تجمیع و شبکه داخل شهرها و استان‌ها در طی سال‌های گذشته وظیفه خود را به درستی انجام نداده و شبکه اشباع است و در برخی از ساعات مشکلاتی را مخصوصاً در برخی استان‌ها ایجاد کرده است. 

   فیلترینگ خارج از چارچوب  تصمیم‌گیری دولت است

وی به موضوع فیلترینگ اشاره کرد و افزود: موضوع فیلترینگ خارج از چارچوب تصمیم‌گیری دولت است و امیدواریم طبق خواسته آقای رییس‌جمهور و همانطور که در حکم انتصاب دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی وجود دارد، بازنگری در سیاست‌ها و مصادیق فیلترینگ صورت گیرد و برخی از گلایه‌های مردم از سرویس‌ها و سایت‌ها در این کارگروه بررسی شود. زارع پور ادامه داد: در مورد شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تابع مصوبات مراجع بالادستی هستیم که آنها را مکلف به پذیرش قوانین جمهوری اسلامی ایران و رعایت آنها دانستند و به اعتقاد ما برخی از سرویس‌ها و خدمات است که می‌تواند تجدید نظر شود اما از عهده وزارت ارتباطات خارج است وی همچنین گفت: امیدواریم مرکز ملی در این حوزه هم نقش آفرینی داشته باشد تا ما اثراتش را برای کاهش نارضایتی‌های مردم و افزایش سرعت و کیفیت شبکه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در خصوص استفاده از پلتفرم‌های خارجی گفت: طبق سیاست‌های کلی دولت، هر پلتفرم خارجی که برای فعالیت، ضوابط جمهوری اسلامی ایران را قبول کند و حقوق مردم را تضمین کند ما از فعالیتشان استفاده می‌کنیم. وی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون درخواستی از تلگرام، واتساپ و اینستاگرام برای ایجاد نمایندگی در ایران داده شده یا خیر گفت: باید بگویم ما متولی نیستیم مرکز ملی فضای مجازی تصمیم‌گیر است ولی تا آنجایی که من خبر دارم درخواستی ندادند.

  آغاز فعالیت کارگروه رسیدگی به وضعیت کندی اینترنت

در عین حال سخنگو و معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی از تشکیل کارگروه و آغاز فعالیت رسیدگی به وضعیت اینترنت خبر داد. امیر خوراکیان در گفت‌وگو با مهر در خصوص دستور رییس‌جمهور در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر تشکیل کارگروه جهت رسیدگی به کندی اینترنت و نارضایتی عموم کاربران از نحوه استفاده از اینترنت گفت: در کنار گزارش‌هایی که از بهبود وضعیت اینترنت یا توسعه زیر ساخت‌ها و شبکه در کشور داده می‌شود اما کاربر و به خصوص کسب و کارها نباید در استفاده از اینترنت که همه جوانب مختلف زندگی به این فضا مرتبط می‌شود، مشکل داشته باشند از همین رو این موضوع دغدغه رییس‌جمهور نیز هست.

وی افزود: به منظور رسیدگی به وضعیت اینترنت، رییس‌جمهور کشورمان در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی دستور دادند تا در کنار گزارش‌هایی که از توسعه شبکه و تحولات فنی در این حوزه داده می‌شود، کارگروهی به بررسی نگاه عموم کاربران و کسب و کارها به وضعیت اینترنت و نحوه استفاده از آن و کیفیتش اعم از سرعت و کیفیت بپردازد و بتواند گزارشی را در این زمینه برای شورای عالی فضای مجازی تهیه کند. سخنگوی مرکز ملی فضای مجازی گفت: از این طریق متوجه می‌شویم اگر بین گزارشاتی که از وضعیت اینترنت داده می‌شود و واقعیتی که مردم و کاربران از این موضوع درک می‌کنند، تفاوت یا اشکالی وجود دارد این اشکال دقیقاً کجاست و با چه تصمیمات و چه اصلاحاتی اعم از اصلاحات فنی و اصلاحات فرایندی مشکل برای مردم حل می‌شود.

وی در ادامه در خصوص چگونگی بررسی وضعیت اینترنت در کارگروه تصریح کرد: سازو کار بررسی در همان کمیته مشخص خواهد شد احتمالاً به صورت نظر سنجی‌های مستقیم و غیر مستقیم از کسب و کارها و از عموم مردم، گزارش‌های فنی از مراکز مرتبط در کشور در اپراتورها و وزارت ارتباطات و از طریقی که این کار گروه تشخیص دهد قطعاً این گزارش‌ها تهیه می‌شود. خوراکیان در ادامه به وظایف تشکیل کارگروه اشاره کرد و گفت: می‌توانیم فضایی را فراهم کنیم که حقیقتاً استفاده از اینترنت و انجام امور روزانه و مربوط به کسب و کارها در این فضا با کندی و مشکل مواجه نباشد. وی در خصوص وضعیت تشکیل این کارگروه گفت: در حال حاضر این کارگروه با محوریت مرکز ملی تشکیل و فعالیتش شروع شده است و امیدواریم به زودی بتوانیم بررسی‌ها و گزارش‌های لازم را در این زمینه تهیه کنیم.

خوراکیان در ادامه در خصوص اینکه نتیجه این کارگروه چه زمان به رییس‌جمهور و مردم ارایه می‌شود افزود: زمان مشخصی در مصوبه وجود ندارد اما این کارگروه در حداقل زمان ممکن این گزارش‌ها را تهیه می‌کند و به محض تهیه شدن در دستور شورای عالی فضای مجازی قرار می‌گیرد. وی در خصوص اعضای مختلف این کارگروه گفت: مسوولیت این کارگروه بر عهده مرکز ملی فضای مجازی است و اعضای آن تعدادی از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی، تعدادی از مدیران و کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی و تعدادی از همکاران وزارت ارتباطات است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

خواندنی ها