اولین عرضه اولیه فرابورس رونمایی شد

نخستین نشست خبری ویژه عرضه اولیه سهام «زفجر» روز گذشته با حضور مدیران این شرکت در فرابورس ایران برگزار شد.

اولین عرضه اولیه فرابورس رونمایی شد
۱۴۰۲/۰۲/۱۲ ۰۳:۱۴:۴۱
| | |

نخستین نشست خبری ویژه عرضه اولیه سهام «زفجر» روز گذشته با حضور مدیران این شرکت در فرابورس ایران برگزار شد که در ابتدای این نشست، حمیدرضا اسماعیلی مدیرعامل شرکت کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان، این مجموعه را یک شرکت دانش‌بنیان در عرصه تولید محصولات دامی، باغی و نهالی معرفی کرد و گفت: زفجر از شرکت‌های فرعی شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس و واحد نهایی گروه مستضعفان است.

حمیدرضا اسماعیلی مدیرعامل زفجر با بیان اینکه این مجموعه دارای شش واحد فعال است، گفت: شرکت کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان سه واحد ویژه دامپروری دارد که انواع دام سنگین و سبک را پرورش می‌دهد و سه واحد زیرمجموعه نیز، ویژه فعالیت‌های کشاورزی و باغداری است. اسماعیلی به معرفی واحدهای مختلف زفجر و ظرفیت‌های هر یک از این واحدها پرداخت و گفت: «واحد گاوداری صنعتی رحمت‌باد شهرستان نطنز» در زمینی به مساحت 40 هکتار احداث شده که زمین آن مربوط به اراضی ملی بوده و از جهاد کشاورزی به‌طور رسمی اجاره شده است.

طبق اقدامات صورت‌گرفته به زودی اسناد مالکیت این زمین‌ها به نام شرکت فجر اصفهان انتقال پیدا می‌کند. به گفته وی ظرفیت این واحد حدود 6000 رأس دام است و به صورت سالانه 45 هزار تن شیر خام تولید می‌کند که از مزیت‌های رقابتی این واحد، رکورد تولید 46 گرم شیر به ازای هر رأس دام است. اسماعیلی در تکمیل معرفی این واحد، افزود: واحد دامپروری صنعتی رحمت‌باد در سال 1401 در بین 110 واحد استان اصفهان از نظر تولید و پارامترهای اقتصادی و فنی، رتبه اول استان را به خود اختصاص داد.

مدیرعامل زفجر با اشاره به اینکه این مجموعه بالغ بر 650 رأس تلیسه در طول سال تولید می‌کند، در خصوص صادرات این شرکت نیز گفت: اقدامات لازم برای صادرات 300 رأس دام در حال انجام است و با اخذ مجوزها، این دام‌ها را به کشورهای همسایه صادر خواهیم کرد که درآمدزایی خوبی برای شرکت به ارمغان می‌آورد. اسماعیلی در ادامه با اشاره به اینکه واحد بعدی مجموعه زفجر، «واحد پرواربندی صنعتی دام سنگین گوشتی» است، افزود: به منظور پرورش دام گوشتی، واحدی را که چندین سال راکد و غیرفعال بود از شرکت یاقوت کویر اجاره کردیم که ظرفیت آن 3500 رأس دام گوشتی است و سالانه 2000 تن گوشت قرمز تولید می‌کند. به گفته وی دام مورد نیاز این واحد پرواربندی از واحد رحمت آباد و مابقی نیز از شرکت‌های تابعه هلدینگ کشاورزی تامین می‌شود.

تولید سالانه 120 تن پسته در سال

مدیرعامل فجر اصفهان با اعلام اینکه در «واحد زراعت و تولید نهال شهرستان اردستان» 275 هکتار باغ پسته داریم که بالغ بر 120 تن پسته خشک در سال تولید می‌کند، اضافه کرد: همچنین طرح احداث 200 هکتار باغ پسته اکبری و احمدآبادی در دست اقدام است که 130 هکتار آن احداث شده و مابقی نیز امسال کلید می‌خورد که سطح تولید پسته این واحد را به بیش از 400 هکتار می‌رساند.

حمیدرضا اسماعیلی در ادامه درباره واحد دیگر مجموعه کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان به نام «واحد زراعت و تولید مهیار و نونهالان» که در شهرضا واقع شده است، گفت: این واحد دارنده 12 حلقه چاه است که سالانه یک میلیون و 440 متر مکعب آب تولید می‌کند. در این واحد حدود 100 هکتار کشت گیاهان علوفه‌ای داریم که 10 درصد از نیاز علوفه واحدهای دامپروری رحمت آباد را تامین می‌کند.

عباس گمار مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه نوین در آستانه عرضه اولیه سهام شرکت کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان با اشاره به اینکه در ارزش‌گذاری سهام همواره 3 رویکرد تنزیل جریان نقدی دارایی‌ها، رویکرد بازار و خالص ارزش روز دارایی‌ها در نظر گرفته می‌شود، گفت: تاریخ ارزشگذاری این شرکت 30 دی‌ماه 1401 است درواقع قبل از رشد اخیر بازار این گزارش تهیه شده؛ ضمن آنکه تاریخ گزارش کارشناس رسمی دادگستری برای روش خالص ارزش روز دارایی‌ها مربوط به هشت ماه گذشته یعنی مهرماه 1401 است که قیمت دلار در آن زمان حدود نصف قیمت امروز بوده است.

به گفته گمار از نظر تحلیل مالی، موضوع اصلی فعالیت شرکت زفجر در واقع بخش دامپروری است که بیشترین درآمد شرکت از این قسمت حاصل می‌شود. وی با بیان اینکه برآورد درآمد زفجر با توجه به دو رویکرد تنزیل جریان نقدی و ضرایب قیمتی، از 700 میلیارد تومان شروع شده و به 1800 میلیارد تومان می‌رسد، افزود: البته باید در نظر داشت مبنای این گزارش تاریخ ارزشگذاری در پایان دی 1401 بوده و در حال حاضر این ارقام تغییر کرده است.

نماینده ارزش‌گذار زفجر با اعلام اینکه نرخ رشدی که برای درآمد فروش شرکت کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان در نظر گرفته‌ شده با توجه به اینکه جنبه‌های محافظه‌کارانه لحاظ شده، 35 درصد بوده است، گفت: این در حالی است که طبق نرخ رشد تاریخی درآمد فروش، این عدد 50 درصد است و در گزارش، 15 درصد کمتر در نظر گرفته‌ایم. به گفته وی حاشیه سود شرکت نیز در سه چهار سال اخیر 12 درصد بوده که با توجه به مقایسه با گروه زراعت، با هم‌گروه‌های خود همخوانی دارد.

تحقق 100 میلیارد تومان سود خالص

گمار در ادامه این نشست خبری آماری از عملکرد مالی زفجر ارایه کرد و گفت: در سال 1401 با توجه به آن تاریخ، درآمد عملیاتی شرکت 700 میلیارد تومان و سود خالص 94 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که در حال حاضر بیش از 100 میلیارد تومان سود خالص محقق شده است. وی افزود: ارزش کل شرکت کشاورزی و دامپروری فجر اصفهان در زمان تهیه گزارش ارزش‌گذاری هزار میلیارد تومان برآورد شده است، نرخ رشد فروش نیز 35 درصد و نرخ سود بلندمدت 20 درصد بوده که این رقم کمتر از تورم بلندمدت کشور است.

مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه نوین با اشاره به اینکه ضریب قیمت به سود خالص نیز با ضریب قیمتی 10 تعیین شده که امروز این رقم بین 15 تا 17 مرتبه است، گفت: خالص روز ارزش دارایی‌های شرکت 2800 میلیارد تومان بوده که بر اساس دلار 28 هزار تومانی بوده که امروز دلار بازاری حدود 50 هزار تومان است. شایان ذکر است بر اساس گزارش ارزشگذاری که از سوی تامین سرمایه نوین منتشر شده، در روش تنزیل جریان نقدی، ارزش هر سهم زفجر 1038 تومان و در روش ضریب قیمت به سود، ارزش هر سهم 1053 تومان برآورد شده است. همچنین طبق روش خالص ارزش روز دارایی‌ها قیمت هر سهم این شرکت 3126 تومان بوده که در نهایت میانگین موزون ارزش‌های برآوردی برای هر سهم 1149 تومان است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران

  • ناشناس 4 | 0 | پاسخ |

    کی ان‌شاالله؟؟

  • ناصر 1 | 7 | پاسخ |

    خیلی گرونه فکر نکنم رشدی داشته باشه بعد از عرضه اولین مثبت بعدش منفی میشود

  • علیرضا 3 | 3 | پاسخ |

    خوبه

خواندنی ها