شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری:

| کدخبر: 130215 | |

حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه راهبردی است که از منظر معاون اول رییس‌جمهوری در شرایط حساس فعلی به عنوان دستور کار اصلی دولت در پیش گرفته شده است؛

گروه ایران|

حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه راهبردی است که از منظر معاون اول رییس‌جمهوری در شرایط حساس فعلی به عنوان دستور کار اصلی دولت در پیش گرفته شده است؛ راهبردی که جهانگیری از آن دفاع می‌کند و با اطمینان بخشی به طبقات مختلف جامعه ایران اعلام می‌کند که هیچ نگرانی از بابت تامین مایحتاج ضروری نداشته باشند. در کنار این موضوع جهانگیری با پیش‌بینی شرایطی که اقتصاد ایران در سال 98 با آن روبه‌رو خواهد شد اعلام کرد که درآمدهای دولت در سال آینده کاهش پیدا می‌کند و ضروری است که برای این شرایط آماده باشیم. معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به این واقعیت که ایران باید به دنبال راهکاری باشد که هم فروش نفت را داشته باشد و هم روابط بانکی خود را با سایر کشورها متعادل نگه دارد گفت که دولت برای این شرایط آماده است.

معاون اول رییس‌جمهوری می‌گوید: دولت در شرایط دشوار پیش رو از اقشار ضعیف جامعه صیانت کرده و اعتبارات مناسبی را برای حمایت از آنها در نظر گرفته است و مردم اطمینان داشته باشند که کالاهای اساسی و نیازهای مرتبط با دارو و درمان در هر شرایطی تامین می‌شود. به گزارش پاد، جلسه شورای اقتصاد ظهر دیروز به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری برگزار شد؛ جلسه‌ای که در جریان آن پیش نویس بخشنامه بودجه سال 1398 کل کشور به تصویب رسید.

جهانگیری با تبیین برخی دستاوردهای اقتصادی دولت در پنج سال گذشته نظیر ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد کشور، بهبود تعاملات بین المللی و شکل‌گیری توافقنامه برجام، افزایش درآمدهای غیرنفتی دولت، افزایش رشد اقتصادی، کاهش تورم و رکود، ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و افزایش حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه، تصریح کرد: فضای بین المللی نقش موثری در اقتصاد کشور ایفا می‌کند که با خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌های یک جانبه این کشور علیه کشورمان، شرایط جدیدی برای کشور ایجاد شده است که باید در تعیین جهت‌گیری‌های لایحه بودجه به این شرایط ویژه توجه بیشتری شود.

   پیش بینی اقتصاد کشور در سال98

جهانگیری با اشاره به اینکه براساس پیش بینی‌ها در سال 98 اقتصاد کشور شرایط ویژه‌ای نسبت به سال جاری تجربه خواهد کرد، خاطرنشان کرد: فروش نفت و نظام بانکی در سال آینده با فشارهای زیادی مواجه خواهند بود که باید با تصمیمات راهگشا تلاش کنیم هم بتوانیم نفت بفروشیم و هم نگذاریم روابط بانکی کشور با محدودیت جدی‌تر مواجه شود.

معاون اول رییس‌جمهوری افزود: برای جلوگیری از اعمال فشارهای بیشتر بر نظام بانکی کشور، لازم است در تدوین بخشنامه بودجه سال 1398 کل کشور موضوع تصویب لوایح مرتبط با FATF نیز مورد بررسی قرار گرفته و در این خصوص تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: همچنین باید در تعیین جهت‌گیری‌های لایحه بودجه سال 98 صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد و نحوه مقابله با تحریم‌های امریکا در لایحه بودجه بطور روشن و شفاف تشریح و تدابیر و راهکارهای عملی در این زمینه اندیشیده شود.

جهانگیری با بیان اینکه براساس پیش بینی‌ها درآمدهای دولت در سال 98 کاهش خواهد یافت، افزود: برای حمایت از تولید و صیانت از اشتغال موجود نیازمند افزایش صادرات غیرنفتی و نیز حضور و مشارکت جدی بخش خصوصی هستیم.

معاون اول رییس‌جمهوری از سازمان برنامه و بودجه خواست در تعیین جهت‌گیری‌های بودجه سال 98 سناریوهای مختلف را در نظر گرفته و ضمن تلاش برای افزایش درآمدهای غیرنفتی دولت نظیر افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی، برنامه‌ریزی لازم را متناسب با هر گونه رویداد انجام دهد.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، نیرو، سرپرستان وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، رییس اتاق بازرگانی ایران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی عضو شورا نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه شورای اقتصاد گزارشی از پیش‌نویس بخشنامه بودجه سال 98 کل کشور و اهم خط‌مشی‌ها و سیاست‌های تنظیم لایحه بودجه سال 1398 کل کشور ارایه کرد و به تشریح جهت‌گیری‌ها و سیاست‌های بودجه‌ای این بخشنامه پرداخت که پس از بحث و تبادل نظر در خصوص بخش‌های مختلف آن، مقرر شد دبیرخانه شورا پس از اعمال اصلاحات لازم در پیش نویس مذکور آن را برای دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نماید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران