شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی با بیان اینکه مجوزی از سوی سازمان درخصوص بلامانع بودن ترخیص واگن‌های مترو بدون پرداخت مالیات ارزش افزوده صادر نشده گفت:

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی با بیان اینکه مجوزی از سوی سازمان درخصوص بلامانع بودن ترخیص واگن‌های مترو بدون پرداخت مالیات ارزش افزوده صادر نشده گفت: درآمد ۴۰هزار میلیارد تومانی از محل مالیات ارزش افزوده در نیمه اول سال محقق شده است.

محمد مسیحی، با بیان اینکه بر اساس قانون بودجه سال 98 باید 100 هزار میلیارد مالیات از محل ارزش افزوده و عوارض وصول شود، گفت: بر این اساس در سال جاری باید نزدیک به 70 هزار میلیارد تومان مالیات وصول شود و همچنین باید 30 هزار میلیارد تومان نیز عوارض دریافت شود.

معاون مالیات ارزش افزوده سازمان مالیاتی گفت: در 6 ماهه اول امسال حدود 40 هزار میلیارد تومان از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و مالیات ارزش افزوده، مالیات وصول شده است.

به‌گفته این مقام مسوول در سازمان مالیاتی، 28 هزار میلیارد تومان از این ارقام مالیات و 12 هزار میلیارد تومان مابقی نیز عوارض بوده است.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین کارکردهای مالیات بر ارزش افزوده این است که فعال اقتصادی را در حکم مامور وصول مالیات قرار می‌دهد که به‌نیابت از دولت، مالیات را از حلقه بعد دریافت و به حلقه قبل پرداخت و آنها را تهاتر می‌کند.

مسیحی افزود: در معاملات بخش خصوصی و دولت از آن‌جا که دولت عمدتاً به عنوان مصرف‌کننده و فعال اقتصادی است، این تمکین ضعف به‌شمار می‌رود و به همین علت تمرکز بر این شده تا الزام بخش‌های دولتی بالا برود.

وی با بیان اینکه، شهرداری‌ها با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده در این حوزه ذی‌نفع محسوب می‌شوند، گفت: 18 هزار میلیارد تومان از محل قانون مذکور به شهرداری‌ها پرداخت شده است. مسیحی با اشاره به اختلافات سازمان امور مالیاتی با برخی شهرداری‌ها در پرداخت مالیات و عوارض قانونی گفت: با توجه به اینکه شهرداری‌ها در بحث قانون مالیات ارزش افزوده ذی‌نفع به‌حساب می‌آیند و سالانه مبالغ قابل توجهی نیز از این محل دریافت می‌کنند، باید در این حوزه پیشگام باشند.

وی افزود، پیمانکاران به‌دفعات به سازمان امور مالیاتی مراجعه و از عدم پرداخت و اجرای توافقات توسط شهرداری‌ها گلایه می‌کنند.

مسیحی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت بدهی شهرداری تهران به سازمان امور مالیاتی درخصوص واردات واگن‌های مترو گفت: علاقه‌مند نیستیم از اقدامات اجرایی درخصوص شهرداری‌ها استفاده کنیم.

معاون مالیات بر ارزش افزوده همچنین گفت: سازمان مالیاتی، با توجه به قانون، امکان استفاده از اقدامات اجرایی درباره حساب‌های بانکی بدهکاران سازمان وجود دارد اما ما علاقه‌مند نیستیم که درباره شهرداری‌ها که از ذی‌نفعان قانون مالیات ارزش افزوده هستند از برخوردهای اینچنینی بهره بگیریم.

وی تأکید کرد، تا این لحظه هیچ گونه مجوزی از سوی سازمان مالیاتی درخصوص بلامانع بودن ترخیص واگن‌ها بدون پرداخت مالیات ارزش افزوده صادر نشده است.

معاون سازمان مالیاتی با انتقاد از معافیت‌های مالیاتی بیش از 40 درصد اقتصاد کشور گفت: اثر این معافیت‌ها فقط در بخش مالیات نیست بلکه شکاف سیاست‌گذاری غلط و بی‌رویه ایجاد می‌کند و به بخش مشمول مالیات هم فشار می‌آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران