شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان می‌گوید: مردم می‌توانستند تا 10 ماه پیش مبل راحتی خوب و مناسب را با قیمت 10 تا 15 میلیون تومان خریداری کنند؛

۶۰ درصد مردم  توان خرید مبل را ندارند

تصاحب بازارهای ایران  توسط چینی‌ها و ترک‌ها 

رییس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان می‌گوید: مردم می‌توانستند تا 10 ماه پیش مبل راحتی خوب و مناسب را با قیمت 10 تا 15 میلیون تومان خریداری کنند؛ اما امروز افزایش قیمت در کنار مشکلات معیشتی باعث شده است 60 درصد قشر متوسط جامعه یعنی کارمند و کارگر خرید مبل را از اولویت و لیست خریدهای خود پاک کنند.

علی‌رضا عباسی در گفت‌وگو با ایلنا، میزان اشتغال در هنر صنعت مبلمان‌سازی را حدود 10 درصد دانست و افزود: این صنعت جزو صنایع سبک و زودبازده محسوب می‌شود اما این روزها بازار این صنعت حال خوشی ندارد. وی با اشاره به چالش‌های ایجاد شده در زمینه تامین، تولید و توزیع در این صنعت، خاطرنشان کرد: بازرسان دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان حمایت و سازمان صمت بر عملکرد تامین‌کنندگان مواد اولیه مبل نظارتی اعمال نمی‌کند از این‌رو این افراد قیمت مواد اولیه را بنا به سلایق و منافع خود تعیین می‌کنند. این فعال صنفی ادامه داد: دلال‌ها و شرکت‌های واسطه‌ای بین تولیدکنندگان کالای نهایی و تامین‌کننده مواد اولیه قرار گرفتند از این‌رو مواد اولیه چند برابر قیمت واقعی به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

عباسی خاطرنشان کرد: مردم می‌توانستند تا 10 ماه پیش مبل راحتی خوب و مناسب را با قیمت 10 تا 15 میلیون تومان خریداری کنند؛ اما امروز افزایش قیمت در کنار مشکلات معیشتی باعث شده است 60 درصد قشر متوسط جامعه یعنی کارمند و کارگر خرید مبل را از اولویت و لیست خریدهای خود پاک کنند.

وی با بیان اینکه کارگاه‌های تولیدی با ظرفیت 40 درصد اقدام به تولید می‌کنند، افزود: شواهد نشان می‌دهد کسانی که هدف تعمیر مبل‌های قدیمی خود را داشتند افزایش نرخ تعمیر نیز آنها را از انجام این کار منصرف کرد؛ از این‌رو ورود دولت برای رفع چالش‌های پیشروی این صنعت بسیار احساس می‌شود. این فعال صنفی با تایید رکود در بازار مبل‌سازان، تاکید کرد: این روزها تعطیلی واحدهای تولیدی و توزیعی خرد و بزرگ به یک روال تبدیل شده است و این خطر بزرگی برای این صنعت محسوب می‌شود چراکه تعداد قابل توجهی از نیروی انسانی در حرفه مشغول به فعالیت هستند. رییس اتحادیه درودگران و مبل‌سازان تصریح کرد: اگر قیمت مواد اولیه از 92 تا به امروز را با احتساب نوسان‌های نرخ ارز و تورم موجود در کشور حساب کنیم باز به قیمت‌های فعلی نمی‌رسیم.  این فعال صنفی با اشاره به ممنوعیت واردات مواد اولیه تولید مبل، ادامه داد: به بهانه حمایت از تولید داخلی مانع واردات شدند اما از سوی دیگر انحصار مواد اولیه این صنعت در دست عده‌ای خاص افتاده است که بازار را به هر سمتی که بخواهند هدایت می‌کنند. وی با بیان اینکه برداشت چوب از جنگل‌های ایران ممنوع شده است، گفت: چوب مبلمان‌سازی وارداتی است؛ درحال حاضر چوب وارداتی راش متری 34 میلیون تومان شده است. عباسی تصریح کرد: در حالی‌ که توان خرید مردم کاهش پیدا کرده است؛ مواد اولیه باید با قیمت مناسب به دست تولیدکنندگان برسد تا آنها بتوانند باقیمت منطقی‌تر مبل را تولید کنند. رییس اتحادیه مبل‌سازان و درودگران در پاسخ به این پرسش که آیا آمار صادرات مبل کاهشی شده است؟ گفت: صادرات مبلمان حدود 60 تا 70 میلیون دلار است که انتظار می‌رود رقم صادرات مبلمان به عدد 1 میلیارد دلار برسد. مبل ایران به عراق، پاکستان، گرجستان، ارمنستان، عمان صادر می‌شود اما بازار ما را ترکیه و چین به‌دلیل افزایش قیمت کالای نهایی تصاحب کرده‌اند.

سود معادن باید به جیب مردم برود نه عده‌ای خاص

محمدصالح جوکار، نماینده یزد گفت: معادن جزو انفال است، از این‌رو آنها نباید به صورت انحصاری در اختیار برخی شرکت‌ها باشند. باید در واگذاری معادن، دقت توام با عدالت صورت بگیرد که در نهایت معدن در دست اهلش قرار بگیرد؛ این اولین و مهم‌ترین قدم در مسیر پیشرفت است. وی افزود: از آنجایی که معادن، انفال هستند، باید رویه‌ای در پیش گرفته شود که سود حاصل از آن به جیب مردم برود نه اینکه شاهد پرشدن جیب عده‌ای خاص و معدود باشیم. اگر در این راستا، از ظرفیت شرکت‌های تعاونی فراگیر استفاده کنیم، می‌توانیم سرمایه‌های مردم را جمع و پای معادن بیاوریم تا سود آن هم بین همان مردم توزیع شود؛ بی‌تردید، این روند، عادلانه‌تر است. باید توزیع ثروت در کشور عادلانه باشد تا شرایط اجتماعی و حس عدم ‌تبعیض به معنای واقعی در جامعه دیده شود. شرایط فعلی با این مهم، فاصله دارد. معادن در انحصار بعضی شرکت‌هاست و آنها فقط حق بهره‌برداری دارند. یقینا وقتی انحصار باشد به دنبال آن، رانت و فساد به وجود می‌آید، هرچند که به صورت عام نمی‌توانم این موضوع را در خصوص معادن بگویم.

اعلام قیمت برنج هفته آینده

محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: قیمت برنج تقریبا نهایی شده و هفته آینده اعلام خواهد شد و عملا وزارت جهاد کشاورزی وارد بازار برنج خواهد شد. قربانی با بیان اینکه بازار برنج مساله جدی است و شالیکوبی‌ها پر از برنج است و همه این موارد را رصد می‌کنیم، گفت: وزارت جهاد کشاورزی وارد فرآیند خرید در بازار برنج می‌شود و خرید انجام خواهد شد و دولت که وارد شود برندهای بزرگ هم وارد خواهند شد و تحرکات خوبی در بازار برنج شاهد خواهیم بود. قربانی خاطرنشان کرد: محدودیتی برای اعطای تسهیلات نوسازی شالیکوبی‌ها وجود ندارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران