شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازنشستگان هنوز که هنوز است منتظرند تا مصوبه شورای عالی کار در رابطه با افزایش حقوق آنها در هیات دولت به تصویب رسیده و اجرایی شود.

بازنشستگان هنوز که هنوز است منتظرند تا مصوبه شورای عالی کار در رابطه با افزایش حقوق آنها در هیات دولت به تصویب رسیده و اجرایی شود. انتظاری که تا به حال این میزان به درازا نکشیده بوده و این همه آنها را چشم انتظار نگذاشته بود. در حالی انتظار برای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی کار اینقدر طولانی شده که میزان تورم نسبت به سال‌های قبل افزایش بی‌سابقه‌ای داشته و در این بین بسیاری از کارگران و بازنشستگان برای تامین هزینه‌های معیشتی خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند، حال معلوم نیست کی و کجا قرار است مجلس و دولت برای اجرایی شدن این مصوبه قدمی برداشته و افزایش حقوق‌ها را اجرایی کنند. هر چند که هر از گاهی وعده‌ای در این زمینه از سوی یکی از مسوولان ارایه می‌شود اما تا زمانی که این مصوبه اجرایی نشود هیچ کدام از بازنشستگان دیگر این وعده‌ها را قبول نخواهند داشت. 

      استخوان لای زخم

رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی گفت: تعلل در تصمیم‌گیری برای افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان تامین اجتماعی بی‌سابقه است و تبدیل به استخوان لای زخم شده است. علی اصغر بیات به آخرین تحولات و اقدامات صورت پذیرفته درباره سرنوشت افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخلاف انتظار شاهد اعمال بیشترین فشار و نگرانی به بازنشستگان تأمین اجتماعی از سوی کسانی هستیم که قبلاً نوای همراهی و دغدغه مندی سر می‌دادند و شعار رفع مشکلات و بی‌تدبیری‌های مسوولان گذشته در کمترین زمان ممکن را تکرار می‌کردند اما در عمل به گونه‌ای دیگر رفتار شد. درک این پافشاری و اصرار بر تغییر رویه و بی‌اعتنایی به قوانین مصرح و مفاد قانونی مصوبات شورای عالی کار، هیات‌مدیره و هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی در افزایش حقوق مستمری‌بگیران سایر سطوح و بدعت‌گذاری ناصوابی که بر پایه عدم اطلاع و اشراف برخی از مسوولان از ساز وکارها و محاسبات بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی نشأت می‌گیرد، روح و روان بازنشستگان را آزرده است.

      بازنشستگان مدیون هیچ احدی نیستند

بیات افزود: چه کسانی مسوول ناامیدی، سرخوردگی و ضربه به اعتماد و سرمایه اجتماعی مستمری‌بگیرانی هستند که عمر خود را در راه اعتلا و سربلندی نظام و کشور صرف کرده اند؟ به جرأت می‌توان گفت افزایش‌های سنواتی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سالیان گذشته تنها بخشی از عقب ماندگی‌های ناشی از نرخ تورم افسارگسیخته را جبران کرده است. جالب اینجاست حتی تأمین منابع و اعتبارات این افزایش‌ها از محل حق بیمه‌ها و اندوخته‌های خود بازنشستگان در زمان اشتغال بازنشستگان و از سفره چندین ساله آنهاست. بنابراین منت هیچ گروهی هم بر سر آنها نیست و مدیون احدی هم نیستند.

به گفته او، از قضا یکایک بازنشستگان منت بر سر دولت‌هایی دارند که تعهدات خود را انجام نداده و امروز جزو بدهکاران بزرگ به سازمانند و جز بند و تبصره و تفاسیر عجیب و غریب در پرداخت دیون خود رهاوردی نداشته‌اند. اقشار آگاه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی با دقت به عملکرد مسوولان نگاه می‌کنند نه به شعارهای توخالی و وعده‌های رنگارنگ. توصیه برادرانه بنده به نمایندگان مجلس و دولت این است که بیش از این نگاه‌های نگران بازنشستگان را معطل نگذارند.

     هیچ پیشنهاد دیگری قابل پذیرش نیست

او در ادامه خاطرنشان کرد: از گوشه و کنار و با اعمال فشار در پی القای پیشنهادات جایگزین برای جرح و تعدیل مصوبه شورای عالی کار هستند اما بنده با قاطعیت اعلام می‌کنم هیچ طرح و پیشنهاد جایگزینی اعم از پرداخت‌های جبرانی، کمک‌های معیشتی، متناسب‌سازی و هر عنوان دیگری از سوی بازنشستگان و مستمری‌بگیران پذیرفتنی نیست. دوستان گویا اصلاً به تبعات کاهش اعتماد عمومی و ضربه به سرمایه‌های اجتماعی توجهی ندارند و قول و قرارها و ادعاهای قبل از پذیرش مسولیت را به کلی فراموش کرده‌اند. در شأن بازنشسته نیست که در کف خیابان‌ها حق خود را فریاد بزند. موضع‌گیری‌های برخی از آقایان پس از آن همه نظرات کارشناسی و تخصصی در متمایز بودن جایگاه قانونی تأمین اجتماعی واقعاً عجیب است. رییس کانون عالی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی افزود: استدلال غیرقانونی، غیر شرعی و غیر کارشناسی ایجاد وحدت رویه در افزایش حقوق همه صندوق‌های بازنشستگی کاملاً مردود بوده و نمک پاشیدن به زخم بازنشستگان تأمین اجتماعی است. چطور در سالیان گذشته که میزان افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هیچ تناسبی با تورم و افزایش حقوق بازنشستگان سایر صندوق‌ها نداشت به فکر ایجاد وحدت رویه نبودید و نگرانی از خلق بی‌ضابطه پول نداشتید؟ بهتر است تمام هم و غم دولت صرف پرداخت دیون خود به سازمان باشد تا بیش از این سفره بازنشستگان کوچک‌تر نشود. بیات گفت: از آقای قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم هر چه زودتر تکلیف نهایی افزایش حقوق را با توجه به نظر صحیح هیات تطبیق مقررات اعلام و ضمن ابطال مصوبه دولت، نگذارند به جایگاه مجلس شورای اسلامی به عنوان رأس همه امور که مورد تاکید بنیانگذار انقلاب اسلامی است، خدشه‌ای وارد شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران