شماره امروز: ۵۴۷

| | |

قانون سیاهچاله پیش‌بینی شده توسط «استیون هاوکینگ» تقریبا مشابه قانون دوم ترمودینامیک - آنتروپی بود که می‌گفت آنتروپی یا درجه اختلال یک جسم نیز نباید هرگز کاهش یابد.

   قانون سیاهچاله پیش‌بینی شده توسط «استیون هاوکینگ» تقریبا مشابه قانون دوم ترمودینامیک - آنتروپی بود که می‌گفت آنتروپی یا درجه اختلال یک جسم نیز نباید هرگز کاهش یابد. شباهت هر دو نظریه نشان می‌دهد که سیاهچاله‌ها می‌توانند مانند اجسام حرارتی و ساطع‌کننده گرما رفتار کنند. در سال ۱۹۷۴، هاوکینگ نشان داد که سیاهچاله‌ها می‌توانند آنتروپی داشته باشند و با در نظر گرفتن اثرات کوانتومی آنها، سیاهچاله‌ها می‌توانند برای مقیاس‌های زمانی بسیار طولانی تابش داشته باشند. دانشمندان نام این پدیده را «تابش هاوکینگ» گذاشتند. تابش هاوکینگ (Hawking radiation) تابش جسم سیاه است که پیش‌بینی می‌شود به خاطر تأثیر کوانتومی در نزدیکی افق رویداد، از سیاه‌چاله تابیده شده باشد.

   مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد رژیم غذایی غنی از کاروتنوئید می‌تواند خطر ابتلا به «دژنراسیون ماکولا» (AMD) را کاهش دهد. رژیم غذایی مدیترانه‌ای سرشار از میوه، سبزی‌ها، حبوبات، غلات سبوس‌دار، روغن‌زیتون و ماهی‌های روغنی ممکن است از توسعه «دژنراسیون ماکولای وابسته به سن» (AMD) جلوگیری کند. این بیماری دلیل اصلی اختلال بینایی در افراد بالای ۵۰ سال است. مطالعه جدیدی که توسط محققان موسسه «اینسِرم» و دانشگاه بوردو منتشر شده است، ارتباط بین کاروتنوئیدهای در گردش خون (رنگ‌دانه‌های گیاهی که از شبکیه محافظت می‌کنند) و کاهش خطر ابتلا به AMD پیشرفته را به روشی بی‌سابقه نشان می‌دهد. این مطالعه روی ۶۰۹ نفر در طی یک دوره هشت‌ساله انجام شده است. تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD) مهم‌ترین علت کاهش بینایی در کشورهای صنعتی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران