شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در سال‌های اخیر ساخت فیلم‌هایی برمبنای رویدادهای واقعی و نیز فیلم‌های خودزندگینامه‌ای افزایش یافته و به همان نسبت توجه اسکار و جوایزش هم به آنها بیشتر شده است.

شانس موفقیت فیلم‌های واقعیت‌محور در جوایز اسکار

در سال‌های اخیر ساخت فیلم‌هایی برمبنای رویدادهای واقعی و نیز فیلم‌های خودزندگینامه‌ای افزایش یافته و به همان نسبت توجه اسکار و جوایزش هم به آنها بیشتر شده است. به گزارش ورایتی، در ۷۲ سال نخست جوایز اسکار (۱۹۲۷ تا ۱۹۹۹)، روی هم رفته ۱۴ فیلم حقیقت‌محور برنده جایزه بهترین فیلم سال شدند که معادل ۱۹ درصد بود اما در قرن بیستم‌ویکم، فیلم‌های حقیقت‌پایه توانسته‌اند ۳۳ درصد از جوایز بهترین فیلم سال را از آن خود کنند. سال گذشته سه برنده از چهار برنده بازیگری اسکار (رامی مالک، الیویا کولمن، ماهرشالا علی) نقش شخصیت‌های واقعی را ایفا کردند و ۶ فیلم از هشت رقیب بخش بهترین فیلم سال از جمله فیلم برنده «کتاب سبز» فیلم‌های واقعیت‌محور بودند. به هر دلیلی، فیلم‌هایی که بر پایه وقایع حقیقی ساخته می‌شوند به‌طور مشخص دارند جایگاه خود را ارتقا می‌دهند و بیشتر هم جایزه دریافت می‌کنند. در عین حال بخش زیرمجموعه فیلم اتوبیوگرافی هم در حال رشد است. فیلم سال گذشته «رُما» در این دسته‌بندی جا می‌گیرد و شمار فیلم‌های این دسته‌بندی در سال جاری هم چند برابر افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۹ آنقدر فیلم حقیقت‌محور ساخته شده که این احتمال وجود دارد (البته شانسش خیلی بالا نیست) که تمام نامزدهای اسکار از فیلم‌های حقیقت‌محور باشند. این لیست شامل این فیلم‌ها می‌شود: «ارونات‌ها»، «روزی زیبا در محله»، «بامب‌شل»، «آب‌های تیره»، «دالمایت نام من است»، «فورد مقابل فراری»، «هریت»، «یک زندگی مخفی»، «ایرلندی»، «جودی»، «رحم عادلانه»، «خشکشویی»، «میانه راه»، «گزارش»، «ریچارد جوئل»، «راکت‌من»، «سیبرگ»، «پوست» و «دو پاپ».

«گربه‌ها» معجزه نکردند

در هفته‌ای که گذشت سینماهای امریکا و جهان شلوغ‌ترین روزهای خود را تجربه کردند و فیلم‌های جدید روی پرده رفتند. به گزارش ورایتی، در هفته‌ای که گذشت فیلم‌های جدیدی در امریکا و جهان اکران شدند و فیلم سینمایی «گربه‌ها» که انتظار یک معجزه در روزهای کریسمس را داشت با یک مصیبت بزرگ روبه رو شد. این فیلم که ساخته تام هوپر است، با وجود ۲ هفته اکران در سینماهای جهان تنها ۳۸ میلیون دلار فروخت، در حالی که باید ۱۰۰ میلیون دلار فروش می‌کرد. این فیلم که پیش از کریسمس تنها ۶.۵ میلیون دلار فروخته بود بار دیگر شکست را تجربه کرد و در شلوغ‌ترین روزهای سینمایی سال نتوانست خودش را بالا بکشد و با این فروش در ردیف نهم باکس آفیس امریکا جای گرفت. «گربه‌ها» در ۵ روز کریسمس که شامل تعطیلات آخر هفته هم می‌شد، تنها ۸.۷ میلیون دلار فروخت. این در حالی است که تولید «گربه‌ها» ۱۰۰ میلیون دلار هزینه برد و توزیع آن در بازار جهانی و محاسبه مالیات‌ها و عوارض مختلف نیز ۱۰۰ میلیون دلار دیگر خرج روی دست تولیدکنندگانش گذاشت. اما این هفته فیلم‌های جدید راهی اکران شدند که «زنان کوچک»، «۱۹۱۷»، «فقط رحمت» و انیمیشن «جاسوسان نامحسوس» را دربرمی‌گیرد. از میان این فیلم‌ها «زنان کوچک» و انیمیشن «جاسوسان نامحسوس» توانستند جای خود را در میان پنج فیلم پرفروش هفته به دست آورند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران