شماره امروز: ۵۴۷

رزمایش ذوالفقار۱۴۰۰ ارتش آغاز شد

| | |

رزمایش مشترک ذوالفقار۱۴۰۰ ارتش با گسترش یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش آغاز شد.

رزمایش مشترک ذوالفقار۱۴۰۰ ارتش با گسترش یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش آغاز شد.

مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار1400 ارتش جمهوری اسلامی ایران، با نام مقدس یا رسول‌الله(ص) با حضور و گسترش یگان‌های پیاده، زرهی و مکانیزه نیروی زمینی ارتش، سامانه‌های پدافندی نیروی پدافند هوایی، شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش با پشتیبانی جنگنده‌ها و پهپادهای نیروی هوایی ارتش در منطقه عمومی سواحل مکران آغاز شد.

 امیر دریادار سید محمود موسوی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار1400 ارتش، با تشریح برخی جزییات مراحل شناسایی، اطلاعاتی و رزمی این رزمایش تصریح کرد: عملیات جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی و سیگنالی و ضدالکترونیکی نیروهای مهاجم با استفاده از سامانه‌های شنود و جهت‌یاب یگان‌های تاکتیکی و ساحلی، با انواع پهپادهای شناسایی ایرانی ابابیل3، یسیر، صادق، مهاجر4 و سیمرغ و انواع هواپیماهای شناسایی شامل P3F، RF4  و بویینگ707 با موفقیت اجرا شد.

وی پایداری ارتباطات در فضای مطلق جنگ الکترونیک را از جمله نقاط قوت این رزمایش دانست و افزود: رصد و پایش حریم هوایی کشور و منطقه عمومی رزمایش در پهنه آبی جنوب کشور توسط نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین اجرای آتش توسط سامانه‌های پدافندی برای مقابله با اهداف متخاصم و همچنین اجرای عملیات گشت هوایی توسط خلبانان تیزپرواز و پهپادهای نیروی هوایی ارتش، بخش دیگری از سناریوها است که در رزمایش مشترک ذوالفقار1400 ارتش تمرین خواهد شد.

امیر دریادار موسوی در ادامه برقراری امنیت در منطقه غرب آسیا را با تکیه بر توان و اتحاد کشورهای منطقه عملی دانست و گفت: پیام رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش به کشورهای منطقه، آمادگی برای برقراری صلح و دوستی با تکیه بر ظرفیت‌های درون‌منطقه‌ای است، چراکه تاریخ ثابت کرده است سایر کشورهای فرامنطقه‌ای، بازیگرانی جنگ‌طلب و ناامن‌کننده بوده‌اند و جز ناامنی، جنگ و اشغال ارمغان دیگری برای منطقه غرب آسیا نداشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: کلیه مراحل این رزمایش توسط کارشناسان خبره ستادکل نیروهای مسلح، قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) و ارتش جمهوری اسلامی ایران، مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در اولین روز از مرحله اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار1400 ارتش جمهوری اسلامی ایران، جنگنده بمب‌افکن‌های اف-4 نیروی هوایی ارتش پس از انجام پرواز برد بلند از پایگاه‌های خود به‌سمت منطقه عمومی رزمایش و انجام عملیات سوختگیری هوایی از هواپیمای تانکر، با استفاده از موشک‌های بهینه‌شده و نسل جدید هوابه‌سطح بهینه‌شده، اهداف سطحی خود را در منطقه عمومی رزمایش منهدم کردند. امیر دریادار «سید محمود موسوی» سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار1400 ارتش، گفت: استفاده از موشک‌های ضدکشتی به‌روزشده هوابه‌سطح در این مرحله از رزمایش و همچنین اجرای عملیات توسط خلبانان جوان نیروی هوایی ارتش از جمله نقاط قوت این مرحله از رزمایش بود. وی افزود: همچنین در بخش دیگری از رزمایش، جنگنده‌های‌اف-4 نهاجا با هدف پشتیبانی از یگان‌های سطحی نیروی دریایی ارتش (Splash target) شلیک به اهداف متحرک دریایی را با موفقیت تمرین کردند. همچنین فرمانده نیروی دریایی ارتش هدف از برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش را هماهنگی بین نیروها دانست و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران حرف‌های زیادی در صحنه نبرد و عملیات برای گفتن دارد. امیر دریادار شهرام ایرانی در حاشیه برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار ۱۴۰۰ ارتش، هدف از برگزاری رزمایش ذوالفقار ۱۴۰۰ را هماهنگی بین نیروها و انتقال دانش و تجارب به عناصر جوانی که در بدنه عملیاتی نیروی‌های چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران مشغول انجام وظیفه هستند، دانست. دریادار ایرانی اعلام توانمندی نیروهای مسلح و به‌طور خاص نیروی دریایی راهبردی ارتش در تامین امنیت منافع کشور و آشنایی کارکنان جوان با صحنه‌های واقعی نبرد را از دیگر اهداف این رزمایش برشمرد. فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به ماموریت ناوگروه‌های مختلف نیروی دریایی ارتش در مقابله با تروریسم و دزدی دریایی و اسکورت کشتی‌های تجاری و نفت کش، افزود: همرزمان من در نیروی دریایی ارتش با انجام اسکورت شناورها و نفتکش‌ها و همچنین کشتی‌های تجاری، شاهرگ اقتصادی کشور را در امنیت کامل قرار داده‌اند. دریادار ایرانی با بیان اینکه ما برای همه کشورهای دوست عزیز و برادر این پیام را داریم که آنها بدانند امروز جمهوری اسلامی ایران حرف‌های زیادی در صحنه نبرد و عملیات برای گفتن دارد، تصریح کرد: به همگان این پیام را می‌دهیم که هرگاه با ایرانی‌ها با احترام صحبت شود قطعاً ایرانی‌ها نیز با احترام برخورد خواهند کرد و اگر غیر از این باشد یقینا با پاسخ قاطع مواجه خواهند شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران