شماره امروز: ۵۴۷

| | |

آخرین وضعیت مرزهای ایران از این حکایت دارد که طی رایزنی‌های انجام شده و با انجام پروتکل‌های بهداشتی امکان بازگشایی و فعالیت تعداد بیشتری از مرزها فراهم شده است.

 آخرین وضعیت مرزهای ایران از این حکایت دارد که طی رایزنی‌های انجام شده و با انجام پروتکل‌های بهداشتی امکان بازگشایی و فعالیت تعداد بیشتری از مرزها فراهم شده است. در این بین دو مرز مهران و بازرگان با وجود مجوزهای صادره به صورت مشروط فعالیت خواهند کرد.  به گزارش ایسنا، در چند ماه گذشته با شیوع ویروس کرونا وضعیت مرزهای ایران به خصوص مرزهای زمینی برای تجارت کالایی یا عبور مسافران از حالت عادی خارج شده است ولی در مدت اخیر سرانجام با رایزنی‌های انجام شده عبور و مرور در برخی مرزهای بسته در حال برگشت به شرایط عادی است.

آن طور که روح‌الله لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - در رابطه با آخرین وضعیت مرزها به ایسنا توضیح داده است در حال حاضر مرز بازرگان به صورت مشروط برای عبور کامیون‌های ترک باز است؛ به‌طوری که فقط ۴۵۰ کامیون ترکی که کالای ایرانی را از مسیر ایران به ترکیه می‌برند و همچنین ۱۶۰ کامیون ترکی که بار به مقصد ایران داشتند و امکان عبور پیدا نکرده بودند می‌توانند از این مسیر کالای خود را وارد کنند. این در شرایطی است که فعلا عبور کامیون‌های ایرانی به ترکیه امکان ندارد ولی مذاکراتی در حال انجام است که کامیون‌های ایرانی هم بتوانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی از این مسیر عبور کنند، این در حالی است که اغلب کشورها این کار را انجام می‌دهند و فقط ایران و عراق مستثنی شدند که باید برطرف شود اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است. در رابطه با مرزهای ایران و عراق رایزنی‌های بسیاری برای باز شدن مرزهای عربی انجام شده که تاکنون هیچ کدام باز نشدند. مرز مهران اخیرا اعلام شده بود باز است که طبق گفته سخنگوی گمرک فقط مجوز بازگشایی آن برای دو روز در هفته صادر شده است، ولی هنوز فعالیت نمی‌کنند و در حال انجام هماهنگی‌ها با دستگاه‌ها و سازمان‌ها بوده تا بتوانند طبق شرایطی که عراق تعریف کرده و محدودیت‌هایی را با خود به همراه دارد فعالیت آن انجام شود. فعالیت در مرز مهران بعد از بازگشایی به این ترتیب است که روزی ۲۵۰ کامیون مواد غذایی و تره‌بار را وارد عراق می‌کنند که باید در پنج بخش ۵۰ تایی این کامیون‌ها تخلیه شوند.احتمال اینکه مرز مهران از هفته آینده باز شده و فعالیت دو روز در هفته آن از سر گرفته شود وجود دارد. در رابطه با مرزهای عربی با عراق احتمال اینکه مرز سومار باز شود وجود دارد، برای شلمچه و چذابه نیز رایزنی‌های در حال انجام است که هنوز به نتیجه نرسیده است. در مورد سایر مرزهای عراق نیز هفت مرز از جمله پرویزخان، تمرچین، باشماق، کیله، شیخ صله، بانه و شوشمی باز هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران