شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه با بیان اینکه تمرکز امریکا برای مقابله با ایران باعث کاهش فشارها بر داعش شده است، گفت:

مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق روز یکشنبه با بیان اینکه تمرکز امریکا برای مقابله با ایران باعث کاهش فشارها بر داعش شده است، گفت: داعش هنوز شکست نخورده و بیش از ۲۰ هزار نیروی کارکشته دارد. به گزارش ایرنا، بارزانی در مصاحبه با مجله آتلانتیک افزود: داعش روزانه بیش از ۶۰ حمله در عراق انجام می‌دهد. از این رو دشوار است بدون ریشه کن کردن دلایل ظهور این گروه، آن را به‌طور کامل شکست داد به ویژه اینکه عراق در حال حاضر با مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست به گریبان است. وی گفت: داعش هنوز قوی است. درست است که بسیاری از فرماندهان و نیروهای باتجربه خود را از دست داده اما توانسته تجربه جنگی خوبی کسب کند. از این رو امکان بسیج کردن بسیاری از عراقی‌ها و فراخواندن آنها برای عضویت را دارد. ما نباید این گروه را نادیده و کوچک بر شماریم. نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق گفت: تمرکز امریکا برای مقابله با ایران باعث کاهش فشارها بر داعش شده است. در حالی که مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی دیگر باید در اولویت باشد.

بارزانی گفت: به اعتقاد من دلیل اصلی بازگشت داعش، ادامه همان شرایطی است که باعث ظهور این گروه از ابتدا شد. از جمله جنگ داخلی در سوریه و ناکامی رهبران عراقی و امریکایی در حل مشکلات اساسی عراق که بیش از دو دهه طول کشید. گسترش فساد، سوء مدیریت، طائفه‌گری و مشکلات اقتصادی از عمده دلایل آن است.

وی تصریح کرد: اگر امنیت و فرصت شغلی و کار برای شهروندان فراهم نشود و کشور ثبات سیاسی و امنیتی نداشته باشد، هر گروه تروریستی راحت می‌تواند از این شرایط سوءاستفاده کند و مردم را فریب بدهد. داعش نیز یکی از همین گروه‌هاست. از این رو تا زمانی که عوامل یاد شده ادامه داشته باشد، همواره شاهد ظهور این گروه یا سایر گروه‌های مشابه خواهیم بود.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق ساعاتی پیش در دیداری در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ نسبت به بازسازی داعش و فعالیت مجدد آن در عراق و افغانستان ابراز نگرانی کردند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران