شماره امروز: ۵۴۷

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه خواستار شد

| کدخبر: 122169 | |

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه گفت: اروپا تضامین برجامی را باید در قالب بسته اقتصادی به ایران ارائه کند.

  معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه گفت: اروپا تضامین برجامی را باید در قالب بسته اقتصادی به ایران ارائه کند.

سیدعباس عراقچی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به جلسه مشترک با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که عصر دیروز (یک‌شنبه) برگزار شد، گفت: آخرین وضعیت مذاکرات با کشورهای اروپایی برای اینکه آیا می‌توانند انتظارات و خواسته‌هایمان در برجام را بدون حضور امریکا تامین کنند به نمایندگان ارائه شد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه اظهار کرد: باید یادآور شد هفته گذشته جلسه وزاری خارجه ایران، 3 کشور اروپایی و موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار و در پایان جلسه بیانیه خوبی از طرف کشورهای اروپایی مبنی‌بر اینکه تعهدشان برای ادامه برجام و تامین خواسته‌های ایران و شروع مذاکرات کارشناسی برای تامین اهداف مدنظر ایران است صادر شد.

وی ادامه داد: برخی اهداف مدنظر که در بیانیه برشمرده شده اعم از ادامه فروش نفت، گاز و محصولات نفتی، تعاملات موثر بانکی، تعاملات حمل‌ونقل هوایی، ریلی و دریایی، احترام به توافقنامه‌های انعقاد شده، حمایت از شرکت‌های اروپایی و غیره است. بنابراین اروپایی‌ها قبول کردند مذاکراتی داشته باشیم تا مشخص شود که آنها می‌توانند این موارد را تامین کنند یا خیر.

عراقچی افزود: اعتقاد داریم اروپایی‌ها برای تامین خواسته‌های ایران و باقی ماندن کشورمان، خودشان و کشورهای چین و روسیه در برجام جدی هستند اما اینکه توانایی این کار را دارند، محل تردید و سوال است لذا براین اساس مذاکرات کارشناسی مفصلی شروع شده و طی 2 هفته آینده نیز ادامه خواهد یافت.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان تصریح کرد: امیدواریم بیانیه‌یی که صادر شد و خواسته‌های اقتصادی ایران را مورد اشاره قرار دادند و اذعان کردند باید به آنها رسیدگی شود در قالب بسته اقتصادی به کشورمان ارائه کنند و بتوانند به ایران ثابت کنند و تضمین دهند قادر هستند منافعمان را تامین کنند.

 وی گفت: اگر این منافع تامین و تضمین‌های لازم وجود داشته باشد، آن وقت مسلما ایران ادامه حضور خود در برجام را مورد بررسی قرار خواهد داد.

عراقچی اظهار کرد: این مذاکرات صرفا در محدوده برجام بوده لذا خواسته‌هایمان در چارچوب برجام است؛ منافعی که کشورمان در برجام باید به دست بیاورد در زمره خواسته‌هایمان است و در مقابل آن نیز به تعهداتمان در داخل برجام ادامه خواهیم داد. بنابراین هیچ چیزی فراتر از برجام مورد خواست ایران نیست و نباید مدنظر آنها باشد.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان ادامه داد: تضمین‌ها باید بررسی شود لذا تیم‌های حقوقی کشورمان در حال بررسی هستند تا مشخص شود چه تضمین‌هایی را می‌توانیم اخذ و برقرار کنیم و مطمئن شویم به خواسته‌هایمان خواهیم رسید. این مهم می‌تواند شامل تضمین‌های حقوقی از طرف اروپا باشد یا اینکه می‌تواند شامل سازوکارهایی باشد که خودمان تعبیه می‌کنیم تا در صورت تخلف طرف مقابل از تعهداتش، بتوانیم به فعالیت‌هایمان بازگردیم لذا ایده‌های مختلفی مطرح است. وی افزود: بحث غیربرجامی با طرف‌های اروپایی و دیگر کشورها نداریم و اولویت همه برجام است و فقط در چارچوب توافقنامه و با این هدف که آنها می‌توانند منافع کشورمان را تامین کنند مذاکره می‌کنیم.

عراقچی یادآور شد: روز جمعه هفته جاری نیز کمیسیون مشترک برجام تشکیل خواهد شد؛ در گذشته کمیسیون مذکور به‌طور مستمر هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شد اما اکنون به درخواست ایران و بدون حضور امریکا تشکیل می‌شود زیرا امریکا دیگر مشارکت‌کننده در برجام نیست.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه محور جلسه کمیسیون مشترک برجام را بررسی ابعاد ناشی از خروج امریکا از برجام و اینکه کشورهای مشارکت‌کننده چگونه می‌توانند در برجام به تعهداتشان عمل کنند و در این میان چطور نبودن امریکا در توافقنامه را جبران و خواسته‌های ایران را تامین کنند ذکر کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران