شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مدیر ارشد اجرایی اپل در یک سخنرانی از گسترش اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی و جمع‌آوری اطلاعات کاربران آنها انتقاد کرد و همین امر اختلاف با فیس بوک را افزایش داد.

مدیر ارشد اپل از شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرد

مدیر ارشد اجرایی اپل در یک سخنرانی از گسترش اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی و جمع‌آوری اطلاعات کاربران آنها انتقاد کرد و همین امر اختلاف با فیس بوک را افزایش داد. به گزارش مهر به نقل از رویترز، تیم کوک مدیر ارشد اجرایی اپل از جریان قطبی‌سازی و اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرد. همین امر اختلاف میان تولیدکننده آیفون و فیس‌بوک را دامن زد. کوک طی سخنرانی در کنفرانس «رایانه، حریم شخصی و حفاظت از اطلاعات» از اپلیکیشن‌هایی انتقاد کرد که به گفته او مقدار زیادی از اطلاعات شخصی کاربران را جمع‌آوری می‌کنند و همزمان به انتشار نظریه‌های توطئه و محتوای خشونت‌آمیز اولویت می‌دهند زیرا چنین مطالبی تعامل زیادی را در پی دارد. او در این باره گفت: «در حال حاضر انبوهی از اطلاعات جعلی و نظریه‌های توطئه توسط الگوریتم‌ها ترویج می‌شوند. تمام این موارد با هدف جمع‌آوری اطلاعات بیشتر انجام می‌شود.» همچنین کوک اشاره کرد عملکرد شبکه‌های اجتماعی اعتماد مردم به واکسن‌ها را کمتر می‌کند و کاربران را به عضویت در گروه‌های افراطی می‌کند. کوک در این باره افزود: «اکنون دیگر نمی‌توان وانمود کرد چنین عملکردهایی هزینه ندارد. آنها به قطبی‌سازی، از بین رفتن اعتماد و خشونت منجر می‌شوند.» مدیر ارشد اجرایی اپل در سخنان خود به فیس‌بوک اشاره‌ای نکرد، اما این دو شرکت از مدت‌ها قبل با یکدیگر اختلاف دارند. این درحالی است که اپل مشغول برنامه‌ریزی برای نوتیفیکیشن‌های حریم شخصی است که برخی کاربران با کمک آنها می‌توانند اجازه استفاده از ابزارهای تبلیغات هدفمند را ندهند. در این میان فیس‌بوک نیز اپل را به انجام اقدامات ضد‌رقابتی متهم می‌کند زیرا این شرکت انبوهی از اپلیکیشن‌هایی دارد که کاربران بابت آن حق عضویت پرداخت می‌کنند و علاوه بر آن کسب‌و‌کار تبلیغات دیجیتال خود را نیز دارد. مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی فیس‌بوک روز چهارشنبه گفت: «اپل انگیزه‌هایی زیادی دارد تا از موقعیت پلتفرم خود برای اختلال در اپلیکیشن‌های ما و دیگران استفاده کند.»

انگلیس نمی‌خواهد اطلاعات واتس‌اپ به فیس‌بوک منتقل شود

کمیسیونر اطلاعات انگلیس قصد دارد با نوشتن نامه‌ای از واتس‌اپ بخواهد اطلاعات کاربران را با فیس‌بوک به اشتراک نگذارد. به گزارش مهر به نقل از گاردین، قانونگذار اطلاعات انگلیس قصد دارد با نوشتن نامه‌ای به واتس‌اپ از این پیام‌رسان بخواهد تا اطلاعات کاربران را به فیس‌بوک منتقل نکند. این درحالی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از واتس‌اپ خارج و جذب پیام‌رسان‌های دیگر شده‌اند. الیزابت دنهام کمیسیونر اطلاعات انگلیس به کمیته دیجیتال، فرهنگ و رسانه پارلمان این کشور اعلام کرد در سال ۲۰۱۷ واتس اپ تعهد کرده بود که تا زمانی که تأیید نشود قوانین «مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا (GDPR) » را رعایت می‌کند، اطلاعات کاربران را به فیس بوک منتقل نکند. این توافقنامه توسط مقامات حفاظت از اطلاعات ایرلند اجرا می‌شد و تا زمان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (یکم ژانویه ۲۰۲۱ میلادی) معتبر بود. اکنون که انگلیس از اتحادیه اروپا جدا شده، تضمین اجرای این تعهد برعهده دفتر کمیسیونر اطلاعات است. دنهام در سخنرانی برای کمیته پارلمان گفت: تغییرات در شرایط سرویس‌ها و الزام کاربران به اشتراک‌گذاری اطلاعات آنها با فیس بوک شامل کاربران انگلیس و اتحادیه اروپا نمی‌شود زیرا در سال ۲۰۱۷ میلادی دفتر من با واتس‌اپ مذاکره کرد و مدیران آن توافق کردند تا اطلاعات کاربران و شماره تماس کاربران را تا زمانی که نشان نداده‌اند با قوانین GDPR همخوانی دارند، به اشتراک نگذارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران