شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133269 | |

گروه جهان| برخی منابع آگاه در امریکا معتقدند، راهبرد این کشور برای اجرای طرح ناتوی عربی در راستای متحد کردن هم‌پیمانان عرب خود جهت مقابله با قدرت ایران در منطقه متاثر از کشته شدن خبرنگار

گروه جهان| برخی منابع آگاه در امریکا معتقدند، راهبرد این کشور برای اجرای طرح ناتوی عربی در راستای متحد کردن هم‌پیمانان عرب خود جهت مقابله با قدرت ایران در منطقه متاثر از کشته شدن خبرنگار منتقد سعودی با پیچیدگی‌های تازه‌تری مواجه شده است. به‌گزارش رویترز، قتل جمال خاشقجی، خبرنگار منتقد سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول خشم جامعه جهانی را علیه محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان، را به‌دنبال داشت. مقام‌های ترکیه و برخی قانون‌گذاران امریکایی رهبر دوفاکتوی عربستان را متهم به صدور دستور این قتل کرده‌اند. عربستان اما دخیل بودن بن‌سلمان در قتل خاشقجی را کتمان می‌کند.

از مدت‌ها پیش امریکا درصدد ایجاد ائتلاف راهبردی خاورمیانه بود تا دولت‌های عربستان، امارات، کویت، قطر، عمان، بحرین، مصر و اردن را تحت رهبری خود در قالب ائتلافی اقتصادی و سیاسی متحد کند. با این حال، مناقشات میان کشورهای عربی به ویژه موضوع بایکوت سیاسی و اقتصادی اعمال شده علیه قطر مبنای تشکیل چنین ائتلافی را دچار آسیب کرد. در حالی که انتظار می‌رود رهبران کشورهای عربی و ترامپ ژانویه نشستی برگزار کرده و توافقی اولیه درباره تشکیل این ائتلاف امضا کنند، برخی منابع گفته‌اند برگزاری نشست مربوطه قطعی نیست. آنها می‌گویند، برگزاری این نشست بارها به تعویق افتاده است. سه مقام ارشد امریکایی گفته‌اند در حال حاضر در واشنگتن بحث‌هایی جدی بر سر این موضوع وجود دارد که آیا امریکا می‌تواند هم‌پیمانان عرب خود را در راستای کنار گذاشتن اختلافاتشان مجاب کند یا خیر.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران