شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| مردم گرجستان امروز یک‌شنبه برای آخرین مرتبه برای انتخاب رییس‌جمهوری به‌صورت مستقیم، به پای صندوق‌های رای می‌روند.

گروه جهان| مردم گرجستان امروز یک‌شنبه برای آخرین مرتبه برای انتخاب رییس‌جمهوری به‌صورت مستقیم، به پای صندوق‌های رای می‌روند.

به‌ گزارش ‌ایسنا، در این انتخابات ۲۵ کاندیدا شرکت کرده‌اند که باید یکی از آنها اکثریت مطلق را به دست بیاورد. اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که هیچ یک از نامزدها نمی‌توانند ۵۰ درصد رای مورد نیاز برای پیروزی دور اول را به دست بیاورند و ممکن است دو کاندیدای برتر انتخابات امروز بار دیگر در ماه نوامبر رقابت کنند. طبق نتایج آخرین نظرسنجی‌ها، سالومه زورابیش‌ویلی سفیر پیشین گرجستان در فرانسه یکی از دو نامزد پیشتاز در رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری است. رقیب اصلی زورابیش‌ویلی در این انتخابات گریگل واشادزه وزیر خارجه پیشین گرجستان است. آسوشیتدپرس نوشته، براساس اصلاحات قانون اساسی که در سال ۲۰۱۰ اجرا شد، گرجستان از نظام ریاست‌جمهوری به نظام پارلمانی بازمی‌گردد و بعد از پایان دوره شش ساله رییس‌جمهوری جدیدی که در نتیجه انتخابات کنونی روی کار می‌آید، روسای‌جمهوری بعدی توسط نمایندگان احزاب در پارلمان تعیین خواهند شد. در حال‌ حاضر قدرت ریاست‌جمهوری نیز بر اساس اصلاحات انجام شده کاهش یافته است و نخست‌وزیر، قدرتمندترین سیاستمدار در گرجستان به شمار می‌رود. گرجستان با جمعیت ۳.۷ میلیون نفر یکی از متحدان استراتژیک واشنگتن در منطقه است و امید دارد که به اتحادیه اروپا و پیمان ناتو بپیوندد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران