شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 122532 | |

امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه، در سفر به روسیه اعلام کرده که در افتتاحیه بازی‌های جام‌جهانی در این کشور شرکت خواهد کرد.

گروه جهان|

امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه، در سفر به روسیه اعلام کرده که در افتتاحیه بازی‌های جام‌جهانی در این کشور شرکت خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشته، کاخ الیزه اعلام کرده امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین قصر باشکوه کنستانتین در حوالی سن‌پترزبورگ و در کناره خلیج فنلاند، آبراهی در شرق دریای بالتیک با یکدیگر دیدار کردند. بحران اوکراین و جنگ در سوریه از دلایل تیرگی روابط روسیه و فرانسه در سال‌های اخیر است. مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس در ماه مارس گذشته که به اخراج دیپلمات‌های هر دو کشور از خاک یکدیگر انجامید نیز بر تیرگی روابط دو کشور افزوده است. به نظر می‌رسد که توافقنامه هسته‌یی ایران تنها موضوعی است که امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین رهبران دو کشور، بر سر آن اشتراک‌نظر دارند. بنابر این گزارش، رییس‌جمهوری روسیه در این دیدار همچنین با اشاره به لغو دیدار رهبران کره‌شمالی و امریکا گفته پیونگ‌یانگ به تمام وعده‌هایش پیش از نشست لغو شده با امریکا پایبند بوده و تمام آنها را انجام داده است. رییس‌جمهوری فرانسه هم درباره ادامه تلاش‌های پیونگ‌یانگ در روند خلع سلاح اتمی و منع گسترش تسلیحات، ابراز امیدواری کرده است. واشنگتن‌پست نوشته، ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه در جریان نشست خبری مشترک با امانوئل ماکرون گفته: «رهبر کره‌شمالی تمام آن چیزی را که وعده داده بود، انجام داده و حتی تونل‌ها و سایت آزمایش اتمی خود را منفجر کرده و از میان برده است، اما پس از آن شنیدیم که ایالات متحده نشستی را که قرار بود در سنگاپور و در 12 ژوئن برگزار شود، لغو کرده است. روسیه بابت این تحولات متاسف است. ما به ‌شدت براین اقدام شگرف که به حل بحران در شبه‌جزیره کره منجر می‌شد، حساب باز کرده بودیم؛ چراکه این مساله می‌توانست آغازگر روند خلع سلاح اتمی در تمام شبه‌جزیره کره باشد.» امانوئل ماکرون هم گفته است: «پاریس آماده همکاری و کمک است، اما من فکر می‌کنم جامعه بین‌الملل و سازمان ملل به ویژه نقشی در اجرای این اقدامات دارند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران