شماره امروز: ۵۴۷

| | |

در میانه ناآرامی‌های سیاسی در دولت ترزا می، بریتانیا اعلام کرده که آماده است تا مرحله بعدی مذاکرات برگزیت را آغاز و جزئیات روابط مورد نظر خود با اتحادیه اروپا در آینده را اعلام کند.

گروه جهان

 در میانه ناآرامی‌های سیاسی در دولت ترزا می، بریتانیا اعلام کرده که آماده است تا مرحله بعدی مذاکرات برگزیت را آغاز و جزئیات روابط مورد نظر خود با اتحادیه اروپا در آینده را اعلام کند.

به گزارش رویترز، مذاکرات بریتانیا با بروکسل در مورد برگزیت تاکنون پیشرفت چندانی نداشته و مسائلی ازجمله وضعیت مهاجران اروپایی ساکن بریتانیا، سهم لندن از بودجه اتحادیه اروپا تا پایان روند خروج که از آن تحت عنوان هزینه برگزیت نام برده می‌شود همچنین وضعیت مرز ایرلند شمالی و ایرلند پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان مشکل‌آفرین هستند. در عین حال بریتانیا بر پیشبرد موازی مذاکرات خروج و گفت‌وگوها در مورد روابط تجاری آتی تاکید می‌ورزد و مذاکره‌کنندگان اروپایی شفافیت بیشتر طرف بریتانیایی در مذاکرات را خواستار شده‌اند.  در همین حال یک منبع در هیات برگزیت بریتانیا اعلام کرد:«ما شفافیت کاملی درباره مسائلی در مورد خروج و آینده روابطمان با اتحادیه اروپا داریم. مذاکرات با این اتحادیه باید بر پایه این دیدگاه انجام گیرد.» لندن اعلام کرده که اسناد مختلفی ازجمله برنامه‌های این کشور برای توافقات جدید گمرکی و پیشنهاد درباره چگونگی حل مشکلات در مورد مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی منتشر می‌کند. منبع مطلع بریتانیایی با اشاره به همین مساله افزود:«این اسناد و گزارش‌ها نشان می‌دهد که ما آماده ادامه مذاکرات هستیم.» دور بعدی مذاکرات قرار است اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود و هنوز جزییات بیشتری درباره برنامه‌های بریتانیا منتشر نشده است.  از سوی دیگر دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه پیشین بریتانیا با جبران‌ناپذیر خواندن هزینه‌های برگزیت، برگزاری رفراندوم دیگری درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را خواستار شده است. میلیبند برگزیت را اتفاقی مضر و غیرقابل جبران در حوزه اقتصادی توصیف کرد و گفت:«باید یک رای‌گیری عمومی دیگر در این باره برگزار شود.» اگرچه وی دیگر به عنوان سیاستمدار فعالیت نمی‌کند اما برادر او اد میلیبند از چهره‌های تاثیرگذار در سیاست بریتانیا به شمار می‌آید. منتقدان برگزیت بر این باورند که استراتژی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در روند خروج از اتحادیه اروپا برای اقتصاد کشور مضر است و باید به رای‌دهندگان فرصت دیگری داده شود تا این روند را متوقف کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران