شماره امروز: ۵۴۷

نایب رییس اسبق اتاق بازرگانی تهران:

| | |

نایب رییس اسبق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معتقد است که ثبات نرخ ارز بالاترین نیاز بازار است.

نایب رییس اسبق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معتقد است که ثبات نرخ ارز بالاترین نیاز بازار است.

جمشید عدالتیان شهریاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: آنچه قبل از افزایش یا کاهش قیمت ارز اهمیت دارد، ایجاد ثبات در این بازار است. در صورتی که هر روز نرخ‌ها کاهشی یا افزایشی باشد، هیچ یک از فعالان اقتصادی نمی‌توانند برای آینده خود برنامه‌ریزی کنند و این مساله برای اقتصاد هر کشوری گران تمام می‌شود.

به گفته وی، در طول هفته‌های گذشته نرخ ارز به یک ثبات نسبی رسیده و این مساله اثرات خود را در نظم پیدا کردن اقتصاد و حفظ آمار صادرات غیرنفتی نشان داده است.

این فعال اقتصادی درباره اثرات منفی افزایش نرخ دلار، توضیح داد: یکی از اصلی‌ترین مسائلی که تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بحث نقدینگی مورد نیاز برای فعال کردن خطوط تولید است. با افزایش نرخ دلار عملا قیمت مواد اولیه به شکل قابل توجهی افزایش یافت و این مساله فشار جدی بر تولیدکنندگان وارد کرد.

عدالتیان ادامه داد: اگر به این اتفاق، فشار تحریم‌ها و بالا رفتن نرخ تورم را اضافه کنیم، مشخص خواهد شد که بسیاری از فعالان اقتصادی برای مدیریت هزینه‌هایشان با مشکلات جدی مواجه شده‌اند و امروز پس از گذشت از تلاطم‌های سال قبل، یک ثبات نسبی در بازار ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در بازارهای بین‌المللی برای صادرات غیرنفتی یک امر مثبت به شمار می‌رود، تصریح کرد: در یکی دو سال اخیر با توجه به افزایش نرخ دلار، توان رقابتی ما در برخی بازارهای منطقه‌ای به شکل جدی افزایش یافته و همین مساله، به حفظ آمار صادرات غیرنفتی کمک کرده است.

عدالتیان ثبات را اصلی‌ترین نیاز بازار ارز دانست و خاطرنشان کرد: اینکه قیمت ارز در یک مدت کوتاه به شکل دفعه‌ای افزایشی یا کاهشی شود، قطعا به ضرر اقتصاد خواهد بود زیرا عملا هیچ کس نمی‌تواند برای آینده برنامه‌ریزی کند. شبیه به این اتفاق در سال ۱۳۹۷ تجربه شد و امیدواریم که این تجربه در سال جاری تکرار نشود.

به گزارش ایسنا، در چند هفته اخیر نرخ ارز و طلا در بازار نزولی شد و این روند همچنان ادامه دارد. بسیاری از فعالان اقتصادی درباره آینده وضعیت نرخ ارز و طلا احساس نگرانی می‌کنند و وضعیت چندان روشن نیست. در حال حاضر دلار وارد کانال ۱۰ هزار تومان و سکه وارد کانال 3 میلیون تومان شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران