شماره امروز: ۵۴۷

مروری بر آمار معاملات دیروز

| کدخبر: 125804 | |

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات آخرین روز کاری هفته با کاهش 4 واحدی همراه شد و به رقم 107 هزارو 776 واحدی ریزش پیدا کرد.

گروه بورس|

 شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات آخرین روز کاری هفته با کاهش 4 واحدی همراه شد و به رقم 107 هزارو 776 واحدی ریزش پیدا کرد. از همین رو، در جریان معاملاتی روز گذشته شاخص آزاد شناور با افت ۱۵۶ واحد به رقم ۱۱۶ هزار و ۶۶۴ و شاخص بازار اول پس از ۱۱۵ واحد کاهش به رقم ۷۷ هزار و ۷۹۱ واحد رسید. اما شاخص بازار دوم ۵۲۳ واحد رشد کرد و تا رقم ۲۲۲ هزار و ۳۲۰ واحد افزایش یافت. همچنین، پتروشیمی پارس، توسعه معادن و فلزات و معدنی و صنعتی گل گهر سه نمادی بودند که هر یک به ترتیب ۱۳۲، ۵۵ و ۴۶ واحد در نوسانات شاخص تاثیرگذار بودند اما در طرف مقابل ملی صنایع مس ایران، مخابرات ایران و گسترش نفت و گاز پارسیان به ترتیب با ۹۲، ۶۳ و ۳۵ واحد تاثیر کاهنده به روند کاهشی شاخص‌های بازار سرعت بخشیدند. افزون بر این، دیروز در گروه فلزات اساسی، بیشتر نمادها در آخرین قیمت معامله کاهش را تجربه کردند. همچنین در گروه خودرو با نوسان قیمتی عمدتا کمتر از دو درصد به سمت بالا یا پایین روبرو بودیم. این در حالی است که، خودرویی‌ها دیروز شاهد معامله ۷۶۹ میلیون سهم به ارزش ۷۹ میلیارد تومان بودند و فلزات اساسی شاهد معامله حدود ۷۶ میلیون سهم به ارزش ۲۱ میلیارد تومان بودند. بر اساس این گزارش، گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌یی نیز دیروز عمدتا با کاهش قیمت همراه بودند و بیشتر نمادهای این گروه با کمتر از دو درصد افت قیمت مواجه شدند. در این گروه ۳. ۵ میلیون سهم به ارزش حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت که نشان از کاهش حجم و ارزش معاملات در این گروه است. ارزش معاملات بورس تهران روز گذشته به رقم ۶۱۵ میلیارد تومان و حجم معاملات به بیش از 1.4 میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

 آیفکس در رقم 1210 واحد

از سویی دیگر، در آخرین روز کاری فرابورس ایران در هفته جاری، آیفکس با یک واحد رشد در نزدیکی ارتفاع یک هزار و 210 واحدی ایستاد و معامله‌گران 253 میلیون ورقه به ارزش 2 هزار و 34 میلیارد ریال را میان خود دادوستد کردند. از همین رو، معاملات بیست و هفتم تیرماه در فرابورس با چند توقف و بازگشایی نماد در بازارهای مختلف دنبال شد که بر اساس آن نماد پتروشیمی غدیر به دلیل رفع ابهام یا اصلاح اطلاعات و نماد «اخزا6011» به دلیل سررسید اسناد خزانه اسلامی در این نماد و بازپرداخت مبالغ اسمی و نماد «فولاد971» متعلق به اوراق مرابحه شرکت فولاد مبارکه اصفهان به دلیل سررسید آن در بیست و نهم تیر ماه سال جاری، در پایان معاملات دیروز متوقف شدند. در سمت دیگر نیز شاهد بازگشایی نمادهای «حسینا»، «کمینا»، «کمیناح» و «خودکفا» در بازارهای سهام فرابورس بودیم. در این میان نگاهی به معاملات صورت‌گرفته در بازارهای فرابورس نشان می‌دهد روز چهارشنبه در بازار اول 60 میلیون سهم به ارزش 125 میلیارد ریال و در بازار دوم تعداد 89 میلیون سهم به ارزش 251 میلیارد ریال میان سهامداران تغییر مالکیت یافته است. نماد معاملاتی شرکت گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی نیز بیشترین حجم و ارزش معاملات را در میان معاملات این دو بازار تجربه کرده و در صدر ایستاده است. در همین حال معاملات بازار پایه در سه تابلو معاملاتی این بازار اعم از الف، ب و ج با تغییر مالکیت 99 میلیون سهم به ارزش 134 میلیارد ریال خاتمه یافت. نگاهی به دادوستدهای انجام‌شده در بازار ابزارهای نوین مالی نیز حاکی از آن است معامله‌گران 5 میلیون ورقه را به ارزش یک‌هزار و 521 میلیارد ریال میان خود دست به دست کردند. همچنین نمادهای «شغدیر» و «سمگا» به ترتیب پربیننده‌ترین نمادهای معاملاتی میان دو بازار اول و دوم شناخته شدند و در حالی نمادهای «زقیام» و «دسانکو» با بیشترین رشد قیمت تا سقف 5 درصد روبرو شدند که نمادهای «کمرجان» و «سبزوا» بالاترین افت قیمتی را تا حدود 4 درصد تجربه کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران