شماره امروز: ۵۴۷

مشاور معاون اول رییس‌ جمهوری:

| کدخبر: 123981 | |

در شرایطی که ترامپ با خروج از برجام تلاش می‌کند تا ایران را از منافع اقتصادی‌اش بازدارد؛

در شرایطی که ترامپ با خروج از برجام تلاش می‌کند تا ایران را از منافع اقتصادی‌اش بازدارد؛ یافتن راهکارهای جایگزینی که اقتصاد ایران از طریق آنها بتواند درآمدزایی کند؛ معادله‌یی است که ایران با استفاده از آن می‌تواند در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان مقاومت کند. استفاده از ظرفیت‌های مناطق مرزی برای توسعه تجاری و بازرگانی یکی از همین راهکارهاست که دولت دوازدهم به دنبال اجرایی کردن آن است. حضور چهره‌های دولتی و مشاوران آنها در مناطق مرزی و پیگیری راهکارهای بهبود اوضاع معیشتی با هدف ایجاد ارزش افزوده در این مناطق انجام می‌شود.

حسن دانایی‌فرد، مشاور معاون اول رییس‌جمهوری دیروز در حاشیه بازدید از مرزهای قصرشیرین افزود: افزایش 2برابری حجم صادرات از نظر وزنی و ارزی طی 2ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، نویدبخش افزایش صادرات است که این مهم با تلاش و برنامه‌ریزی مسوولان محقق شد.

 دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق گفت: استان کرمانشاه با داشتن 5 گذرگاه مرزی خسروی، پرویزخان، شیخ صالح، شوشمی و سومار بیشترین مرز با عراق و بالاترین حجم صادرات و مراودات مرزی با این کشور را دارد.

وی اظهار کرد: مرز رسمی پرویزخان قابلیت بسیار بالایی دارد که هم‌اکنون حجم بسیار زیادی از صادرات کشورمان به عراق از این مرز رسمی انجام می‌شود که قرار است از اول تیر امسال شاهد راه‌اندازی ترانزیت کالا از این مرز رسمی باشیم.

او بیان کرد: با وجود هماهنگی‌های خوبی که در 2مرز رسمی پرویزخان و خسروی وجود دارد ولی شاهد برخی نقص‌ها و ناهماهنگی‌ها هستیم که برای برخی از این مسائل تصمیم‌گیری شد و برخی نیز در تهران بررسی می‌شود که این حمایت‌های عملی و عینی در نهایت منتج به افزایش صادرات می‌شود.

مشاور معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه مرز رسمی خسروی یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین مرزهای جمهوری اسلامی ایران با عراق است، گفت: این مرز آبادترین گذرگاه مرزی بعد از جنگ تحمیلی است و در مقایسه با سایر مرزهای کشورمان دارای تجهیزات مسافری و تجاری مطلوبی است. دانایی‌فرد اضافه کرد که ایران نگاه کامل و جامعی برای توسعه مرزها دارد و در زمینه بازگشایی مرز خسروی برای تردد زائران عتبات عالیات نیز در جمع‌بندی‌هایی که انجام شد به این نتیجه رسیده‌ایم که این مرز رسمی امسال باید روی زائران بازگشایی شود.

او با بیان اینکه هم‌اکنون تاجران و بازرگانان می‌توانند از مرز خسروی به عراق تردد کنند، افزود: شرایط کنونی کشور همچنین اشتغال و ثروت ملی نیازمند صادرات است و افرادی که برای حضور در مرزها تلاش می‌کنند، خط مقدم جهاد اقتصادی هستند.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین نیز گفت: شهرستان قصرشیرین با داشتن 2مرز رسمی خسروی و پرویزخان حجم بالایی از صادرات به عراق را به خود اختصاص داده است.

نعمت‌الله نازپرورده افزود: هم‌اکنون 53 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می‌شود و این شهرستان همچنین دارای بزرگ‌ترین پایانه زمینی بین‌المللی خاورمیانه در مرز رسمی خسروی است.

او اظهار کرد: فعالیت‌های خوبی در راستای بازگشایی مرز رسمی خسروی برای تردد زائران عتبات عالیات صورت گرفت و انتظار می‌رود که امسال شاهد بازگشایی این مرز باشیم.

او گفت: هم‌اکنون روزانه به طور میانگین 800 تا یک هزار و 200دستگاه کامیون حامل کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان و 300تا 400دستگاه کامیون حامل کالاهای ترانزیتی از مرزهای این شهرستان به عراق تردد می‌کنند.

در این جلسه مسوولان نیز به بیان مسائل و نظرات خود پرداختند و نمایندگان تاجران نیز خواستار ایجاد زیرساخت‌های بهداشتی و رفاهی در مرزها شدند. مرز رسمی پرویزخان روزانه شاهد حجم بالایی از ترانزیت کالاهای صادراتی، تانکرهای سوختی، تردد مسافران و گردشگران به اقلیم کردستان عراق است.

پایانه مسافری و تجاری پرویزخان در زمینی به وسعت 14هکتار درحال احداث است که پایانه مسافری آن با زیربنای 3هزار و 700متر مربع به بهره‌برداری رسیده است. روزانه بیش از یک هزار دستگاه کامیون از مرز بین‌المللی پرویزخان و 500 دستگاه کامیون نیز از مرز خسروی کالاهای صادراتی به عراق را حمل می‌کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران