شماره امروز: ۵۴۷

سخنگوی کمیسیون مالیات اتاق اصناف مطرح کرد

| کدخبر: 119053 | |

یکی از موضوعاتی که صاحبان بنگاه های ااقتصادی ابعاد و زوایای گوناگون آن را دنبال می‌کنند؛ مساله مالیات بر ارزش افزوده کالاهای مختلف است؛

یکی از موضوعاتی که صاحبان بنگاه های ااقتصادی ابعاد و زوایای گوناگون آن را دنبال می‌کنند؛ مساله مالیات بر ارزش افزوده کالاهای مختلف است؛ اما امسال موضع دیگری نیز در قالب معافیت برخی کالاها که از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند؛ مطرح شد که می تواند مورد توجه صاحبان بنگاه های اقتصادی قرار بگیرد.

در همین زمینه سخنگوی کمیسیون مالیات اتاق اصناف اظهار کرد: کالاهایی از جمله مواد خوراکی و کشاورزی در صورتی که فرآوری نشده باشند، مشمول مالیات ارزش افزوده نخواهند شد و کسی اجازه ندارد برای کالاهایی مانند برنج، گوشت، شیر، حبوبات و مواردی از این دست از مردم مالیات بر ارزش افزوده دریافت کند.

محمد آزاد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از مدت‌ها قبل برخی اصناف از جمله چلوکبابی‌ها یا صنف‌های مربوط به پزندگان این مشکل را داشتند که مالیات بر ارزش افزوده به آنها تعلق می‌گرفت در حالی که کالاهایی مانند برنج از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. اما در صورتی که این مواد فرآوری شوند و به عنوان مثال شیر به کالایی مانند کره برسد، مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند شد. سخنگوی کمیسیون مالیات اتاق اصناف در عین حال از تلاش‌های صورت گرفته برای حل مشکلات مربوط به مالیات بر ارزش افزوده اصناف خبر داد و گفت: باید توجه داشت که برخی اقلام کالایی از خارج از شمول مالیات بر ارزش افزوده محسوب می‌شوند.

وی گفت: کالاهایی مانند برنج یا گوشت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند اما زمانی که طبخ شوند، دارای وضعیت متفاوت شده و ارزش افزوده به آنها تعلق می‌گیرد. بر همین اساس واحدهایی مانند چلوکبابی‌ها ملزم به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتری و واریز این مبلغ به حساب دولت خواهند بود.

سخنگوی کمیسیون مالیات اتاق اصناف با بیان اینکه این مشکلات در حال بررسی قرار دارد، گفت: در زمینه مالیات بر ارزش افزوده طلا نیز در مجلس بحث‌های مختلفی را پیگیری کرده‌ایم، چرا که با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده برای این کالای سرمایه‌یی در سال‌های گذشته صادرات طلای ما بسیار کاهش پیدا کرده است و اکنون طلا از کشورهایی مانند ترکیه و ایتالیا راهی بازار می‌شود.

آزاد ادامه داد: بر همین اساس پیشنهادات متعددی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده تا برای یک دوره آزمایشی این پیشنهادها اجرایی شوند. وی همچنین اظهار کرد: از دیگر بخش‌هایی که در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده با مشکل مواجه بودند، می‌توان به صنف‌هایی مانند بنکداران و آهن‌فروش‌ها، سنگ‌فروش‌ها، سنگ‌تراشان و فخاران اشاره کرد که در این زمینه ‌تلاش‌ها و پیگیری‌های متعددی انجام شده تا در شیوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده از آنها تجدیدنظرهایی صورت گیرد. در سال‌های گذشته نیز در این باره توضیحاتی ارائه شده بود و بر همین اساس در برهه‌یی از زمان علیرضا طاری معاون وقت مالیات بر ارزش افزوده سازمان مالیاتی با تاکید بر اینکه از کالاهای اساسی مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی‌شود، گفت: مردم باید نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند.

او با بیان اینکه کالاهای اساسی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، تصریح کرد: از محصولات کشاورزی فرآوری نشده، کالاهای اساسی و خدمات بهداشتی مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی‌شود.

طبق ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده، محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن‌نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛ کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات؛ کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات وارد کشور می‌شود (مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود) اموال غیرمنقول؛ انواع دارو، لوازم مصرفی درمانی، خدمات درمانی (انسانی، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی و حمایتی؛ خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق موضوع قانون مالیات‌‌های مستقیم، خدمات بانکی و اعتباری بانک‌ها، موسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوق‌های قرض‌الحسنه مجاز ‌و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران