شماره امروز: ۵۴۷

آمادگی نمایندگان برای بررسی پیشنهادات دولت

| | |

عضو هیات رییسه مجلس گفت: مجلس آمادگی بررسی پیشنهادات دولت در قالب لایحه برای اصلاح تخصیص ارز ۴۲۰۰ را دارد.

گروه بانک و بیمه |

عضو هیات رییسه مجلس گفت: مجلس آمادگی بررسی پیشنهادات دولت در قالب لایحه برای اصلاح تخصیص ارز ۴۲۰۰ را دارد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از ارایه لایحه اصلاح تخصیص ارز 4200 تومانی، ازسوی دولت به مجلس در آینده‌ای نزدیک خبر داد، و گفت: مجلس منتظر ارایه این لایحه از سوی دولت است و آمادگی اصلاح این موضوع را دارد.

وی با بیان اینکه اختصاص ارز دولتی به این شکل فسادزا است، افزود: متاسفانه افرادی خاص منافع ارز 4200 تومانی را به جیب زده‌اند که لازم است جلوی این سودجویی گرفته شود.

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه طبق قانون باید ارز دولتی به 7 قلم کالای اساسی تعلق پیدا کند تا قیمت آنها افزایش نیابد، ادامه داد: اما میزان تورم و افزایش قیمت در این 7 قلم کالا نسبت به سایر اجناس بیشتر هم بوده، یعنی از یک سو ارز 4200 تومانی اختصاص داده شده و از طرف دیگر قیمت آنها بالا رفته است.

حجت‌الاسلام سلیمی با تاکید بر اینکه افراد ثروتمند بیش از دهک‌های پایین از اختصاص ارز دولتی به کالا‌های اساسی استفاده می‌کنند، اضافه کرد: برخی از این کالا‌ها که به آنها ارز دولتی اختصاص یافته به خارج از کشور می‌رود، یعنی از جیب مردم کشورمان به نفع شهروندان کشورهایی که این کالاها به آنجا می‌رود، یارانه پرداخت می‌شود.

نماینده محلات در مجلس تاکید کرد: بنابراین حتما باید این روند اصلاح شود و مجلس آمادگی دارد تا پیشنهادات دولت در قالب لایحه برای اصلاح تخصیص ارز 4200 تومانی را بررسی کند تا جلوی فساد و رانت به وجود آمده گرفته شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به طرح پیشنهادی برای اختصاص کارت اعتباری به جای یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ادامه مسیر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به صلاح کشور نیست و نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و فساد، توقف تولید، قاچاق کالای اساسی به خارج از کشور و افزایش سرانه مصرف ندارد.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه موضوع ارایه کارت اعتباری یارانه‌ای و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از دوره قبل مطرح بود، گفت: کمیسیون اقتصادی نظر خود را به دولت قبل اعلام کرد تا منابع ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به‌طور مستقیم به کارت اعتباری مردم واریز شود. وی با بیان اینکه روش تخصیص ارز به واردات روش درستی نیست، افزود: به‌طور متوسط سالانه ۱۵ میلیارد دلار منابع ارزی کشور برای کالاهای اساسی تخصیص داده می‌شود این یعنی در طول این سال‌ها حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان با میانگین ۱۰ هزار تومان ما به تفاوت کالای اساسی به دست مردم نرسیده است. با توجه به اینکه ادامه این روند به صلاح کشور نیست، موضوع تعیین روش جایگزینی به جای ارایه ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم انتفاع مردم مطرح شد اما نتوانستم با دولت به توافق لازم برسیم و دولت نپذیرفت؛ متاسفانه مافیای واردات در کشور با اعمال نفوذ و ترساندن مسوولان ارشد نظام، اجازه عملیاتی شدن این کار را نداد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت سیزدهم این موضوع را در دستور کار قرار داده، گفت: دولت و مجلس در حال بررسی این موضوع هستند، یک پیشنهاد این است که یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف نشود ولی به جایش به مردم کارت اعتباری همچون کارت سوخت داده شود.  پورابراهیمی درباره اینکه آیا این تصمیم باید به تصویب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برسد، گفت: اگر دولت بخواهد این کار را در قالب اعمال تغییراتی در بودجه انجام دهد به مصوبه مجلس نیاز دارد در غیر این صورت دولت می‌تواند راسا اقدام کند. البته برای هماهنگی بیشتر و اطلاع ارکان نظام از این تصمیم، این مساله می‌تواند به عنوان یک نظر مشورتی در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح شود.

وی در عین حال گفت که فعلا مجلس و دولت مشغول همفکری درباره این مساله هستند و این موضوع در مرحله بررسی کارشناسی است. ادامه مسیر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به صلاح کشور نیست و نتیجه‌ای جز ایجاد رانت و فساد، توقف تولید، قاچاق کالای اساسی به خارج از کشور و افزایش سرانه مصرف ندارد.

پورابراهیمی درباره احتمال افزایش تورم با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: اکنون گرانی رخ داده که نمونه بارز آن در قیمت مرغ است. مثلا می‌توان هر کیلو مرغ را به نرخ یک و نیم دلار یا یک و هشت دهم دلار وارد کرد که حتی با فرض قیمت هر کیلو مرغ به نرخ دو دلار آن هم با ارز ۴۲۰۰ تومانی باید قیمت هر کیلو گوشت مرغ ده هزار تومان باشد که این طور نیست. همین الان مردم گوشت مرغ را در بازار با نرخ‌های دیگری تهیه می‌کنند.

وی ادامه داد: مردم به نرخ بازار آزاد خرید می‌کنند بنابراین حتی می‌توان گفت که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت‌ها هم کاهش پیدا خواهد کرد. در حال حاضر بنا بر گزارش رسمی بانک مرکزی در سال‌های اخیر نرخ تورم کالای اساسی از نرخ تورم کالای غیر اساسی بالاتر است که این برای کشور فاجعه است، یعنی ما ارز ۴۲۰۰ می‌دهیم اما مردم متحمل تورم می‌شوند.

پورابراهیمی در پایان گفت: برخی معتقدند که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تورم ایجاد می‌شود اما اکنون قیمت‌ها به اندازه نرخ تورم افزایش پیدا کرده و حتی به سقف افزایش هم رسیده است البته در برخی از کالاها امکان ایجاد تغییرات است. ما در مجموع با روش جایگزینی ارز ۴۲۰۰ تومانی نگرانی جدی نداریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران