شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز چهارشنبه 30 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به بالاترین سطح قیمتی خود از سال 2013 رسید

قیمت طلا و سکه به دنبال افزایش نرخ اونس جهانی و دلار افزایش یافت

گروه بانک و بیمه|

 روز چهارشنبه 30 بهمن ماه 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا به بالاترین سطح قیمتی خود از سال 2013 رسید و با 21 دلار افزایش نسبت به روز سه شنبه 1610 دلار معامله شد. این افزایش قیمت پس از ترور شهید سلیمانی و حمله موشکی ایران به پایگاه امریکا در عراق، تجربه شد و قیمت اونس جهانی روز چهارشنبه 18 دی ماه 98 در بازارهای جهانی و به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران به دو پایگاه نظامی امریکا در عراق به‌شدت افزایش یافت و در ساعاتی از روز چهارشنبه به بالای 1600 دلار رسید اما پس از آن به زیر 1600 دلار و 1584 دلار رسید.

به گزارش تعادل، براین اساس، نرخ روز چهارشنبه 30بهمن 98، بالاترین نرخی است که طلا از سال 2013 تاکنون تجربه کرده است و کارشناسان دلایل مختلفی برای آن مطرح کرده‌اند.

 از سوی دیگر، در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز قیمت دلار به 14340 تومان رسید که نسبت به نرخ 14500 و 14450 تومان روز سه شنبه کاهش یافته است. فعالان بازار ارز گفته‌اند که روز چهارشنبه 30 بهمن 98، نرخ دلار برای ساعاتی از 14500 تومان عبور کرد اما پس از آن دوباره روند نزولی به خود گرفته و کاهش یافت.

برخی کارشناسان معتقدند که کاهش نرخ دلار در روز چهارشنبه، به معنای سیگنال مثبتی است که از نشست گروه اقدام مالی و بررسی وضعیت ایران دریافت شده است و گمانه زنی‌ها حاکی از تمدید مهلت ایران برای چهار ماه دیگر است و ایران همچنان خارج از لیست سیاه fatf قرار خواهد داشت. اما در عین حال باید منتظر ماند تا خبر قطعی در مورد نتیجه نشست گروه اقدام مالی منتشر شود که آیا مهلت ایران تمدید شده یا وضعیت دیگری را باید شاهد بود.

همچنین در بازار آزاد معاملات نقدی روز چهارشنبه، هر یورو به 15550 تومان رسید، بهای خرید هر دلار در تابلوی صرافی‌های بانکی بدون تغییر نسبت به روز سه‌شنبه 14 هزار و 100 تومان و فروش 14 هزار و 200تومان درج شد و نرخ خرید هر یورو نیز 15 هزار و 300 تومان و نرخ فروش آن 15 هزار و 400 تومان معامله شد، بانک‌ها روز چهارشنبه هر دلار امریکا را ۱۳ هزار و ۹۶۴ تومان و هر یورو را ۱۵ هزار و ۱۲۱ تومان خریداری کردند. همچنین قیمت ارز مسافرتی در شعب بانک‌های عامل با احتساب کارمزد بانک مرکزی و بانک عامل به حدود ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان دادو ستد شده است.

در سامانه سنا نیز نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار 14 هزار و 100 تومان و قیمت فروش آن 14 هزار و 200تومان اعلام شد. همچنین نرخ لحظه‌ای خرید هر یورو 15 هزار و 300 تومان و فروش آن 15 هزار و 400تومان معامله شد.

 از سوی دیگر، سامانه سنا نیز نرخ میانگین معامله شده ارز برای روز سه‌شنبه 29 بهمن 98 را برای دلار 14 هزار و 159 تومان، یورو 15 هزار و 387 تومان، پوند انگلیس 18 هزار و 249 تومان، درهم امارات 3 هزار و 850 تومان و لیر ترکیه را 2 هزار و 426 تومان اعلام کرد.

در بازار طلا و سکه نیز، با اعلام اونس طلای جهانی به قیمت 1610 دلار و دلار به نرخ 14 هزار و 370 تومان در بازار آزاد، نرخ طلا و سکه به روند افزایش قیمت خود ادامه دادند.

مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار 2 میلیون و 356 هزار تومان، هر گرم طلای 18 عیار 541 هزار و 800 تومان، سکه طرح جدید 5 میلیون و 300 هزار تومان، طرح قدیم 5 میلیون و 290 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 760 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 660 هزار تومان و سکه گرمی نیز 950 هزار تومان معامله شد. در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ارز را اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۳۱ ارز مانند یورو کاهش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر مانند پوند افزایش یافت؛ نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند. براساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «چهارشنبه سی‌ام بهمن ماه ۹۸» ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس ۵۴ هزار و ۶۰۴ ریال و هر یورو نیز به نرخ ۴۵ هزار و ۳۵۴ ریال ارزش‌گذاری شد.

   قیمت طلای جهانی رکورد جدیدی زد

از سوی دیگر، قیمت طلا پس از اینکه روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها پیرامون اپیدمی ویروس کرونا از مرز ۱۶۰۰ دلار عبور کرد، در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی بالای این مرز ماند.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور تغییر چندانی نداشت و در ۱۶۰۱ دلار و ۷۷ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۱.۳ درصد جهش پیدا کرده و تا مرز ۱۶۰۵ دلار و ۱۰ سنت پیش رفته بود.

در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۶۰۴ دلار و ۸۰ سنت رسید. بازارهای سهام آسیایی و بورس‌های امریکا با تلاش سرمایه‌گذاران برای زدودن نگرانی‌ها نسبت به اپیدمی ویروس کرونا، صعود کردند.

استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت «اکسی کورپ» در این باره اظهار کرد: موج بزرگ ریسک گریزی فعلا از میان رفته است اما پیامدهای اقتصادی این اپیدمی همچنان تقاضا برای طلا را تقویت می‌کند. با وجود اینکه روز سه‌شنبه ۱۳۲ نفر دیگر به شمار قربانیان ویروس کرونا اضافه شد، روند افزایش موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در استان هوبی چین آهسته شده است. دلار امریکا که در شرایط ابهامات سیاسی و اقتصادی به ارز مطمئن تبدیل می‌شود هم در برابر رقیبان بزرگ خود در بالاترین حد بیش از چهار ماه گذشته ثابت ماند. بر اساس گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران برای ارزیابی روند نرخ‌های بهره، منتظر جزییات نشست سیاست پولی بانک مرکزی امریکا هستند که در روزهای ۲۸ و ۲۹ ژانویه برگزار شد.

نرخ های بهره پایین تر هزینه نگهداری طلا که سوددهی ندارد را کاهش داده و جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز را تقویت می‌کنند. موجودی طلای «اس‌پی‌دی‌آر گلد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز سه‌شنبه ۰.۶ درصد رشد کرد و به ۹۲۹.۸۴ تن رسید که منعکس‌کننده تقاضا برای این فلز ارزشمند است.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۱.۶ درصد افزایش، ۲۶۷۷ دلار و ۹ سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۸ دلار و ۲۴ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۱۰۰۰ دلار و دو سنت رسید.

   دلار کماکان بالا  می‌رود

همچنین با تداوم سایه کرونا بر بازار ارز تقاضا برای خرید دلار کماکان بالاست. به گزارش رویترز، روند رشد ضعیف اقتصادی کشورهای اروپایی کماکان ادامه دارد؛ آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی با کاهش شدید رشد مواجه شده و در فرانسه نیز اعتراضات به لایحه جنجالی اصلاح بازنشستگی ادامه دارد.

در انگلیس نیز پس از کناره‌گیری چند وزیر از جمله ساجد جاوید، وزیر دارایی و چهره کلیدی بودجه این کشور از سمت خود، اکنون نوبت به استعفای مشاور ارشد نخست‌وزیر رسید. همچنین اختلافات داخلی در دولت ائتلافی ایتالیا و احتمال برگزاری مجدد انتخابات در این کشور به نگرانی‌ها از تشدید بحران بدهی این کشور دامن زده است.

به دنبال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در ژانویه امسال و نزدیک شدن به موعد مذاکرات در خصوص تعیین چگونگی روابط آینده، به نظر می‌رسد باید منتظر یک دوره پر‌تنش باشیم. دیوید فورست، مشاور نخست‌وزیر انگلیس در امور اروپایی گفت: از اینکه روابط تجاری مان با اتحادیه اروپا دچار تنش‌هایی شود واهمه نداریم. ما چیز زیادی از آنها نمی‌خواهیم فقط می‌خواهیم تجارت آزادی مشابه بقیه کشورها با اتحادیه اروپا داشته باشیم.

دولت انگلیس به رهبری بوریس جانسون اکنون کار بسیار سختی برای احیای رشد اقتصادی و همچنین رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر چگونگی روابط دو طرف در آینده خواهد داشت. انتظار می‌رود که دست‌کم یک سال دوره گذار در نظر گرفته شود و روابط دو طرف به شکل کنونی باقی بماند. به گفته فورست، انگلیس قصد تمدید دوران گذار را ندارد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس خواستار داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده اما یکی از مسوولان ارشد اتحادیه اروپا گفته است این اتحادیه تن به شرایطی مشابه روابط با کانادا برای انگلیس نخواهد داد و این توافق مد نظر یک رویای خیالی است. اورسلا فون در لین، رییس کمیسیون اروپا نیز گفته است امضای هر پیمان تجارت آزاد با انگلیس مستلزم مطمئن شدن اتحادیه از رعایت قوانین ضد دامپینگ توسط انگلیس خواهد بود. انتظار می‌رود پیامدهای برگزیت به تدریج روی اقتصاد انگلیس و کشورهای اروپایی آشکار شود، هر چند که انتظار نمی‌رود بانک مرکزی اروپا دست کم در کوتاه‌مدت تغییر زیادی در سیاست‌های پولی خود ایجاد کند. اقتصاد انگلیس به تدریج در حال وارد شدن به رکود است تا جایی که مرکز آمار انگلیس رشد اقتصادی این کشور در ماه دسامبر را تنها ۰.۱ درصد اندازه‌گیری کرده است. از سوی دیگر به دنبال افزایش تعرفه روی محصولات ایرباس از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد و تهدید وزارت خزانه داری این کشور به اعمال تعرفه‌های بیشتر روی محصولات اروپایی درصورت نرسیدن به توافق تجاری، یورو بیش از پیش در موقعیتی ضعیف قرار گرفته است. همچنین نگرانی‌ها از تاثیرگذاری ویروس کرونا روی رشد اقتصادی‌منطقه یورو باعث شده است تا ارز واحد اروپایی ضربه دیگری دریافت کند.

جونیچی ایشی کاوا، استراتژیست ارشد بازار ارز در موسسه «‌ای‌جی سکیوریتیز» گفت: یورو اکنون در کانال مهمی قرار دارد و به نظر نمی‌رسد در کوتاه‌مدت شانسی برای تقویت محسوس در برابر دلار داشته باشد چرا که از نظر بنیادی شرایط منطقه یورو بد‌تر شده است. اگرچه برای چهارمین روز متوالی روند شیوع ویروس کرونا در چین کاهشی بود اما تلفات ناشی از این ویروس کماکان ادامه دارد و اکنون شمار قربانیان به بیش از ۲۰۰۴ نفر و شمار مبتلایان از ۷۰ هزار نفر عبور کرده است. با مرگ یک گردشگر چینی ۸۰ ساله در فرانسه، نخستین مرگ ناشی از کرونا در اروپا نیز به ثبت رسید. خبرگزاری بلومبرگ از برنامه‌ریزی مقامات چینی برای تزریق نقدینگی بیشتر به بازارها در صورت لزوم خبر داده است. بانک مرکزی چین نیز برای جلوگیری از ریزش بیشتر بازارها به تزریق بیش از ۲۴۰ میلیارد دلار نقدینگی اقدام کرده که این اقدام اندکی در تقویت ارزش یوان موثر بوده است. پیشتر شکسته شدن محدوده مقاومتی مهم هفت یوانی در برابر هر دلار موجب نگرانی از ریزش بازارهای مالی در چین شده بود.

مو سیونگ، تحلیلگر بازار ارز در بانک مرکزی سنگاپور گفت: یک نوع جنگ احساسی در معاملات به چشم می‌خورد که در آن معامله گران نمی‌توانند نگرانی خود را مخفی نگه دارند. خیلی مهم است که چین برای حمایت از اقتصادش چه کاری انجام دهد و حمایت قوی باعث خواهد شد تا بازارها مجددا اوج بگیرند.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با صعود ۰.۱۴درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۳۴۳واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوییس معادل ۱.۰۱۷۱دلار اعلام شد.

 رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی امریکا اکنون به ایستگاه دوم رسید و با شمارش آرای ایالت نیوهمپشایر مشخص شد برنی سندرز و پت بوتیجج، برندگان انتخابات داخلی دموکرات‌ها هستند. پیش‌تر در ایالت آیوا نیز نتایج مشابهی به دست آمده بود و الیزابت وارن و جو بایدن، نامزدهای اصلی حزب دموکرات عملکرد ناامیدکننده‌ای داشتند. ایستگاه بعدی انتخابات درون حزبی ایالت نوادا خواهد بود. انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا قرار است در ماه نوامبر امسال برگزار شود.

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با افت ۰.۰۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۹۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۵ درصد پایین رفت و با رفتن به کانال ۱.۰۷ به ۱.۰۷۹۵ دلار رسید. همچنین نرخ برابری هر دلار امریکا معادل ۱.۳۲۴۵ دلار کانادا اعلام شد. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۹۱۲ دلار سنگاپور مبادله شد. تحلیلگران بانک «میتسوبیشی» ژاپن در یادداشتی نوشتند: با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و کاهش رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو از جمله آلمان و فرانسه، بانک مرکزی اروپا احتمالا ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی بیشتری خواهد بود و این مساله می‌تواند یورو را بیش از پیش رو به پایین سوق دهد.

در حوزه تجاری نیز پس از ۱۷ ماه جنگ تجاری سرانجام دو اقتصاد بزرگ جهان به توافقی اولیه بر سر آتش‌بس رسیدند و نخست وزیر چین با سفر به واشنگتن به همراه دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا فاز نخست توافق را امضا کرد. چین از کاهش تعرفه واردات ۸۵ میلیارد دلار از محصولات امریکایی به این کشور به عنوان بخشی از تعهدات فاز نخست توافق خبر داده است. انتظار می‌رود به تدریج روند بازگشایی شعبات شرکت‌های بزرگ خارجی در چین آغاز شود. خودروسازی تویوتا اعلام کرده است تولیدات خود را در چین از هفته دیگر مجددا آغاز خواهد کرد. با این حال هنوز بسیاری از پروازهای بین‌المللی به چین متوقف هستند.

ریچارد گریس، کارشناس بازار در بانک «کامن ولث» گفت: ریسک کاهش بیشتر رشد اقتصادی چین روی همه‌چیز سایه افکنده است. با توجه به اینکه اقتصاد چین ۱۷ درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را بر عهده دارد، ریسک تداوم تعطیلی بخش بزرگی از اقتصاد این کشور کاملا معامله‌گران را نگران کرده است.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار با ۰.۲۳ درصد افزایش به ۱۱۰.۰۴۵۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۹۲۱ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۰۳۴یوان چین اعلام شد.

   لیر در پایین‌ترین سطح طی 8 ماه

در خبری دیگر، ارزش لیر ترکیه به کمترین سطح خود از ماه مه ‌رسید. به‌گزارش رویترز، روند تضعیف لیر که از روز سه شنبه آغاز شد امروز نیز ادامه یافت تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از ماه مه ‌سال گذشته رسید. به گفته فعالان بازار، اصلی‌ترین دلیل ریزش لیر در حال حاضر منازعات شمال سوریه و درگیری پراکنده ارتش ترکیه با ارتش سوریه بوده است. این نگرانی وجود دارد که تشدید درگیری‌ها باعث سرازیر شدن موج جدیدی از آوارگان و پناهجویان سوری به ترکیه شود.

انتظار می‌رود بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را بار دیگر کاهش دهد و به حدود ۱۰.۷۵ درصد برساند. روند کاهش نرخ بهره در ماه‌های اخیر با روی کار آمدن رییس جدید بسیار سریع شده و همین مساله باعث نگرانی برخی نهادهای بین‌المللی و معامله‌گران ارزی شده است. به عقیده آنها کاهش بیش از حد سریع باعث آسیب‌پذیری لیر در مقابل تورم و ریسک‌های پولی و ارزی خواهد شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار به ۶.۰۶۸۵ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی دو ماه نخست امسال از دو درصد فراتر برود. ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۳۸ درصد در برابر اسکناس امریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۶.۵۵۵۳ لیر و هر پوند معادل ۷.۸۹۲۲ لیر اعلام شد.

جیسون تووی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه «کپیتال اکونومیکس» گفت: این احتمال وجود کرد که نرخ برابری هر دلار تا پایان سال به ۷.۵ لیر نیز برسد. ریسک اصلی آن است که مقامات سعی کنند هر طور شده جلوی ریزش لیر را بگیرند و این اقدام می‌تواند عواقبی دردناک و بلندمدت برای بازار ارز ترکیه داشته باشد. همچنین شاخص بورس استانبول نیز تحت تاثیر عملکرد بازار ارز با ریزش بسته شد تا جایی که شاخص «بیست ۱۰۰» در پایان معاملات روزانه یک درصد نسبت به روز قبل خود در سطح کمتری قرار گرفت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران