شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

روز یک‌شنبه 17 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا 1460 دلار قیمت‌گذاری شد و دلار در بازار آزاد نیز 13430 تومان نرخ‌گذاری شد.

گروه بانک و بیمه|

روز یک‌شنبه 17 آذر 98 در بازارهای جهانی نرخ اونس طلا 1460 دلار قیمت‌گذاری شد و دلار در بازار آزاد نیز 13430 تومان نرخ‌گذاری شد. قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانکی نسبت به روز شنبه با افزایش ۵۰ تومانی همراه شد و قیمت خرید آن ۱۲ هزار و ۷۵۰ تومان و قیمت فروش آن نیز ۱۲هزار و ۹۵۰ تومان است، اختلاف قیمت خرید و فروش دلار که در روز شنبه به ۳۵۰تومان رسیده بود، روز یک‌شنبه دوباره کاهش یافت و به ۲۰۰ تومان رسید، همچنین هر یورو در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان خریداری و ۱۴هزار و ۴۵۰ تومان فروخته شد که قیمت این ارز ۳۰۰ تومان افزایش یافته است، ارز مسافرتی هم نسبت به روز شنبه با افزایش قیمت روبه‌رو شد؛ به‌طوری‌که قیمت هر یوروی مسافرتی با احتساب کارمزد به حدود ۱۴ هزار و ۶۰۰تومان می‌رسد، اما در بانک‌ها نیز قیمت خرید دلار و یورو افزایش داشت و هر دلار ۱۲ هزار و ۷۸۰ تومان و هر یورو ۱۴ هزار و ۲۹۵ تومان از مشتریان خریداری شده است.

به گزارش «تعادل»، روز یک‌شنبه با اعلام نرخ اونس طلای جهانی و دلار آزاد به قیمت 13 هزار و 430تومان در بازار آزاد، طلا و سکه با افزایش جزیی قیمت مواجه شدند، بر این اساس مظنه یک مثقال طلای آب شده 17 عیار دو میلیون و 24 هزار تومان، هر گرم طلا 18 عیار 467 هزار و 300 تومان، سکه طرح جدید 4 میلیون و 640 هزار تومان، طرح قدیم 4 میلیون و 610 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 460 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 560 هزار تومان و سکه گرمی نیز 920 هزار تومان معامله شد. در سامانه سنا نرخ لحظه‌ای قیمت خرید دلار به 12هزار و 750 تومان و قیمت فروش آن به 12 هزار و 950 تومان رسید.

همچنین نرخ لحظه‌ای هر یورو به قیمت 14 هزار و 250 تومان خریداری و به قیمت 14 هزار و 450تومان به فروش رسیده است.

سامانه سنا نیز نرخ میانگین ارز برای روز شنبه 16آذر 98 را برای دلار 12 هزار و 899 تومان، یورو 14هزار و 142 تومان، پوند انگلیس 16 هزار و 601تومان، درهم امارات 3 هزار و 493 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 327 تومان و یوآن چین یک هزار و 890 تومان اعلام کرد.

در بازار ارز رسمی نیز بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای روز یک‌شنبه اعلام کرد که بر اساس آن نرخ تمامی ارزها نسبت به روز شنبه ثابت ماند. بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار امریکا برای روز «یک‌شنبه هفدهم آذر ماه ۹۸» بدون تغییر نسبت به روز شنبه ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس بدون تغییر نسبت به روز شنبه ۵۵ هزار و ۱۴۸ ریال و هر یورو ۴۶ هزار و ۴۴۷ ریال ارزش‌گذاری شد.

   پرداخت وام به چین کم شده  و کمتر هم می‌شود!

از سوی دیگر در پی هشدار دونالد ترامپ به بانک جهانی درباره وام ندادن به چین، این بانک از کاهش پرداخت تسهیلات به چین خبر داد.

به گزارش ایبِنا، بانک جهانی که در حال حاضر زیرنظر دیوید مالپاس، وزیر سابق خزانه‌داری امریکا اداره می‌شود از کاهش قابل توجه پرداخت تسهیلات به چین خبر داد و گفت: این روند کاهش پرداخت تسهیلات ادامه خواهد داشت.

ترامپ پیش‌تر در موضع‌گیری شفاف همراستا با جنگ تجاری امریکا و چین، در هشداری با اعطای وام از سوی بانک جهانی به چین مخالفت کرد. بانک جهانی پس از اظهارات ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد: تسهیلات بانک جهانی به چین به‌شدت کاهش پیدا کرده و در راستای توافق با سهامداران بانک از جمله امریکا، باز هم کاهش خواهد یافت.

ترامپ بامداد شنبه در پیامی توییتری وام دادن بانک جهانی به چین را به باد انتقاد گرفته و نوشته بود: چین پول فراوانی دارد و اگر ندارد ایجادش کند. وام دادن را متوقف کنید! روز پنج شنبه نیز استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری ترامپ اظهارات مشابهی در کنگره امریکا داشت. منوچین در دیدار با اعضای مجلس نمایندگان امریکا گفت که بانک جهانی باید برنامه اعطای وام به چین را متوقف کند.

آنتونی گونزالز، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت اوهایو لایحه‌ای را در کنگره مطرح کرده که با خارج کردن چین از «بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه» از اعطای وام بانک جهانی به چین جلوگیری می‌کند. بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه بخشی از بانک جهانی است که تسهیلات و وام‌های مالی در اختیار کشورهای کم‌درآمد قرار می‌دهد تا از گسترش فقر جلوگیری کرده و سرمایه‌گذاری پایدار را ارتقا دهد. منوچین در این جلسه گفت که انتخاب دیوید مالپاس، معاون پیشین وی به عنوان رییس بانک جهانی به وی اطمینان می‌دهد که این بانک در برنامه‌های وام‌دهی خود بازنگری خواهد کرد. تنش درباره وام‌های دریافتی چین از بانک جهانی از آنجا ناشی می‌شود که پکن میلیاردها دلار از درآمد خود را در پروژه «یک کمربند، یک جاده» در اختیار دیگر کشورها قرار داده تا زیرساخت‌های لازم برای این طرح را ایجاد کنند؛ اقدامی که به مذاق سیاستمداران امریکایی خوش نیامده است.

بانک جهانی در سال مالی ۲۰۱۹ حدود ۱.۳ میلیارد دلار وام به چین داده است. این در حالی است که این کشور در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۲.۴ میلیارد دلار تسهیلات مالی از این بانک اخذ کرده بود. موضوع وام‌های بانک جهانی به چین در حالی جدی می‌شود که جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن در جریان است.

   کاهش ذخایر ارزی چین

همچنین با باقی ماندن بن‌بست در مذاکرات تجاری بین امریکا و چین ذخایر ارزی چین تا پایان ماه نوامبر ۹ میلیارد دلار کاهش یافت.

به گزارش رویترز، با باقی ماندن بن‌بست در مذاکرات تجاری بین امریکا و چین، داده‌های بانک مرکزی چین نشان می‌دهد که حجم ذخایر ارزی این کشور تا پایان ماه نوامبر به سه تریلیون و ۹۶ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۹ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

با وجود افزایش تنش‌ها با امریکا بر سر مسائل تجاری، از اواسط سال میلادی گذشته حجم ذخایر ارزی چین به طرز تدریجی افزایش پیدا کرده بود که بخشی از آن ناشی از تشدید کنترل‌های دولت بر روند خروج سرمایه از این کشور بوده است. با این حال نوسانات اخیر بازارهای مالی و کاهش صادرات احتمالا در کاهش حجم ذخایر ارزی چین نقش داشته‌اند.

ارزش یوان در برابر دلار پس از سه ماه افت متوالی سرانجام در ماه گذشته روندی صعودی به خود گرفت. با این حال با وجود افرایش ۰.۱۲ درصدی ارزش یوان در برابر دلار طی ماه نوامبر، ارزش این ارز در برابر اسکناس سبز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

همچنین طبق اعلام بانک مرکزی چین، ذخایر طلای این کشور تا پایان ماه نوامبر به ۹۱.۴۷ میلیارد دلار رسیده که ۲.۷۷ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده تا پایان ماه اکتبر بوده است. اقتصاد چین در سه ماهه سوم امسال تنها شش درصد رشد کرد که ضعیف‌ترین رشد فصلی این کشور در طول ۳۰ سال اخیر بوده است.

انتظار می‌رود روند نزولی نرخ رشد اقتصادی چین در سال آینده نیز ادامه پیدا کند و متوسط رشد فصلی این کشور به پنج درصد برسد.

در ماه‌های اخیر بانک مرکزی چین به آهستگی روند کاهش نرخ بهره را آغاز کرده است و انتظار می‌رود که این روند در ماه‌های بعدی نیز ادامه یابد.

   موافقت صندوق بین‌المللی پول  با پرداخت ۵.۵ میلیارد دلار به اوکراین

در خبری دیگر رییس صندوق بین‌المللی پول توافق جدید با اوکراین برای پرداخت ۵.۵ میلیارد دلار به این کشور را تایید کرد.

به گزارش ایبِنا، توافق بین اوکراین و صندوق بین‌المللی پول پس از مذاکره تلفنی ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین و کریتالینا جورجیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول به دست آمده است.

زلنسکی در این باره گفت: مذاکرات ما با رییس صندوق بین‌المللی پول بسیار سازنده بود؛ خوشحالم که به درک متقابل رسیده‌‌ایم و برنامه‌های ما برای رشد سریع اقتصادی از سوی این صندوق به رسمیت شناخته شده است.

رییس صندوق بین‌المللی پول نیز از این دستاورد جدید و مهم افتصادی ابراز رضایت کرد و روند اجرای اصلاحات اقتصادی در اوکراین را نیز رضایت بخش دانست.وی با تمجید از سرعت بالای اجرای اصلاحات اقتصادی بر ضرورت حفظ ثبات شاخص‌های اقتصادی کلان اوکراین تاکید کرد.

   افزایش سوددهی در یک بانک اسلامی

از سوی دیگر میزان سوددهی بانک اسلامی شارجه طی ۹ ماه گذشته امسال بیش از پنج درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی امارات در گزارشی اعلام کرد که میزان سوددهی بانک اسلامی شارجه طی ۹ ماه گذشته میلادی بالغ بر ۴۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار درهم بود که نسبت به همین مدت در سال گذشته بیش از پنج درصد رشد داشته است.

براساس این گزارش، میزان سپرده‌ها در این بانک طی ۹ ماه گذشته امسال بالغ بر ۲۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون درهم بود که نسبت به همین مدت در سال گذشته بیش از ۱.۶ درصد افزایش داشته است. همچنین میزان درآمد بانک اسلامی شارجه طی این مدت بالغ بر ۹۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار درهم بود که بیش از ۲۰.۲ درصد افزایش داشته است.

   یک زن رییس بانک مرکزی کانادا می‌شود؟

همچنین درحالی رییس بانک مرکزی کانادا در ماه‌های آینده از این سمت خداحافظی می‌کند که احتمالا یک زن جایگزین وی می‌شود.

به گزارش رویترز، استفن پولوز، رییس بانک مرکزی کانادا درحالی پس از هفت سال حضور در این مسوولیت تا چند ماه دیگر با این بانک خداحافظی می‌کند که جایگزین او احتمالا نخستین زنی خواهد بود که ریاست بانک مرکزی کانادا را بر عهده خواهد گرفت.

به اعتقاد فعالان اقتصادی کانادا و استراتژیست‌های بازار، کارولین ویکینز جایگزین احتمالی رییس بانک مرکزی این کشور خواهد بود. پولوز ۶۴ ساله معتقد است در دوران مسوولیتش بانک مرکزی کانادا شرایط را برای رشد پایدار اقتصادی، کاهش بیکاری و نزدیک کردن نرخ تورم به اهداف تعیین شده فراهم کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران