شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از تحولات بازار ارز و طلا گزارش می‌دهد

| | |

در شرایطی که در دو هفته اخیر، بازار ارز با روند نزولی مواجه شده و قیمت دلار از بالای 15 هزار تومان به زیر 13 هزار تومان رسید،

گروه بانک و بیمه | احسان شمشیری |

در شرایطی که در دو هفته اخیر، بازار ارز با روند نزولی مواجه شده و قیمت دلار از بالای 15 هزار تومان به زیر 13 هزار تومان رسید، برخی فعالان بازار این موضوع را دستکاری در نرخ ارز توسط بانک مرکزی، در آستانه سفرهای سیاسی وزیر خارجه آلمان به ایران و همچنین نخست وزیر ژاپن در روزهای آینده و استفاده از نرخ ارز برای تحت تاثیر قرار دادن روابط سیاسی و خارجی ارزیابی کرده‌اند، اما دکتر عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: صحبت از دستکاری در نرخ ارز انصاف نیست و اگرچه سفرهای سیاسی می‌تواند مهم باشد اما دلیل عمده کاهش نرخ ارز، اقدامات و امکانات بانک مرکزی در خنثی کردن و مقابله با تحریم‌هاست.  به گزارش «تعادل»، همتی در یادداشتی تاکید کرد: .قبلا نیز تأکید کردم، دراجرای سیاست‌های جدید ارزی درقبال صادر‌کنندگان ونقشی که در تأمین ارز سامانه نیما و واردات در مقابل صادرات واسکناس صرافی‌ها خواهند داشت ونیز مدیریت و راهبری بازار اسکناس ارز، خصوصا آماده شدن برای عملیاتی کردن بازار متشکل ارزی، شاهد منطقی‌ترشدن قیمت ارز در بازار خواهیم بود.

وی ادامه داد: از اول سال تاکنون میزان تأمین ارز برای واردات به رقم قابل توجه ۹.۴ میلیارد دلار رسیده است که حدود ۵ میلیارد دلار آن درنیما تأمین شده است! درمورد بازار ارز این نکته را بارها تأکید کرده‌ام، عوامل سیاسی و بین‌المللی در شرایط تحریمی، در نوسانات بازار بی‌تأثیر نیستند و اخبار به ظاهر مثبت و منفی هرکدام به سهم خود تاحدودی می‌توانند بازار ارز را متأثر سازند.

همتی افزود: با اطلاعی که از توانایی‌ها و امکانات وذخائر ارزی کشور، روابط و ساختار جدید درحال شکل‌گیری تجاری و کانال‌های مالی دارم، تأثیر آمد و رفت‌های دیپلماتیک را در شرایط خاص سیاسی و روانی مهم، لیکن آن را تعیین‌کننده اصلی روند بازار ارز نمی‌دانم. بانک مرکزی امروز در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد وقتی واضعان حداکثر فشار تحریمی، به تدابیر بانک مرکزی در خنثی کردن توطئه اعتراف می‌کنند، انصاف نیست، صحبت از دستکاری در نرخ ارز، برای توجیه آمد و رفت‌ها ومذاکرات بشود. افتخار مهم بانک مرکزی تداوم مقاومت در شرایط پیچیده تحریم، برای تقویت ارزش پول ملی و حفظ ثبات اقتصادی است.

از سوی دیگر، روز سه شنبه 21 خرداد 98، نرخ ارز در صرافی‌ها و بازار نسبت به روزهای قبل اندکی افزایش یافت و نرخ دلار بار دیگر در کانال 13 هزار تومان قرار گرفت.

قیمت خرید یورو در صرافی‌های مجاز و بانکی 14900 و فروش یورو 15000 تومان، قیمت خرید دلار 13050 و فروش آن 13100 تومان اعلام شده است. همچنین در بازار آزاد و معاملات نقدی نیز قیمت دلار بین 13100 تا 13050 تومان در نوسان بود. یورو 14940، پوند انگلیس 16712، درهم 3584، لیر ترکیه 2289 تومان، یوان چین 19030 تومان معامله شد.

در بازار طلا نیز به دنبال کاهش روزهای اخیر اونس جهانی طلا به 1323 دلار، قیمت طلا و سکه نیز کاهش یافت و مظنه یک مثقال طلا 1 میلیون و 778 هزار تومان، یک گرم طلای18عیار 410 هزار، تمام سکه طرح جدید 4 میلیون و 480 هزار تومان، نیم سکه 2 میلیون و 400 هزار تومان، ربع سکه 1 میلیون و 620 هزار تومان، سکه گرمی 990 هزار تومان داد و ستد شد.

   درآمد ۱۰۰۰ میلیاردی از مالیات سکه‌ها

همچنین در حالی که شش میلیون سکه پیش فروش شده مشمول مالیات می‌شود، سرپرست پیشین سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که ۷.۶ میلیون سکه از سوی بانک مرکزی فروخته شده که بیش از شش میلیون سکه پیش فروش شده مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود. یک میلیون سکه زیر ۲۰ عدد بوده و معاف از مالیات خواهد بود. به هر حال محاسبات نشان می‌دهد، در این طرح درآمدی حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان وصول خواهد شد.

   سکه ۴۳۰ هزار تومان حباب دارد

همچنین رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از ثبات قیمت طلا طی روزهای اخیر خبر داد و حباب سکه را نیز در حال حاضر ۴۳۰ هزار تومان اعلام کرد.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایبِنا درباره تحلیل وضعیت امروز بازار طلا و سکه، اظهار داشت: از آنجایی که قیمت جهانی طلا در روز جاری به نسبت روز گذشته کاهش ۳ دلاری داشته و همچنین بازار ارز نیز روز گذشته با نوسانی اندک همراه بود موجب شد شاهد کاهش و تثبیت نرخ‌های بازار طلا و سکه در روز جاری باشیم.وی درباره قیمت‌های طلا و سکه در روز جاری با تاکید بر اینکه ثبات نسبی در بازار وجود دارد، گفت: قیمت سکه تمام طرح قدیم ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، سکه تمام طرح جدید ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان، نیم سکه دو میلیون و ۴۳۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان، سکه‌های یک گرمی نیز یک میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.به گفته رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر، قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار با کاهش اندک نسبت به روز گذشته ۴۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان است و حباب سکه نیز نسبت به روز گذشته تغییری نداشته و در حال حاضر ۴۳۰ هزار تومان است.

   افزایش اونس تا 1350 دلار

قیمت انس جهانی طلا به زودی در سطوح جدیدی تثبیت خواهد شد. به گزارش کیتکو نیوز، جورج گرو تحلیلگر برجسته موسسه آربی‌سی‌ولس منجمنت تاکید کرد: قیمت طلا در شرایط کنونی اندکی عقب‌نشینی کرده است ولی به زودی در محدوده جدیدی تثبیت خواهد شد. بر اساس این گزارش وی افزود: قیمت طلا توانسته است سطح مقاومتی 1300 دلاری را با قدرت بشکند و به نظر من در کوتاه‌مدت در سطوح جدیدی تثبیت می‌شود. محدوده جدید قیمت هر اونس طلا بین 1315 تا 1350 دلار خواهد بود. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، انتشار آمارهای ضعیف اشتغال امریکا در ماه جولای تاثیر زیادی بر افت ارزش دلار و شاخص سهام در بازارهای مالی داشته و این عامل نقش مهمی در افزایش قیمت طلا ایفا کرده است.

   جنگ سرد جدید به بازار طلا کشیده شد

از سوی دیگر، با افزایش دوباره تنش تجاری میان چین و امریکا که برخی آن را «جنگ سرد» جدید نامیده‌اند، دولت چین ذخایر طلای خود را افزایش می‌دهد.

به گزارش یورونیوز، براساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی چین، این کشور ذخایر شمش خود را به بیش از ۱۹۰۰ تُن افزایش داده است. میزان خرید طلا و ذخیره آن در بانک مرکزی در سال جاری میلادی افزایش یافته و در پنج ماه گذشته حدود ۶۰ تُن طلا به خزانه ارزی دولت اضافه شده است.

تصمیم دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده امریکا مبنی بر افزایش تعرفه کالاهای وارداتی چینی باعث شده تا دست بسیاری از کمپانی‌های بزرگ چینی از جمله شرکت هواوی از بازار امریکا کوتاه شود.

دولت چین نیز در واکنش به این اقدام واشنگتن، دست به مقابله به مثل زد. پایین آوردن ارزش یوان و سخت‌گیری برای فعالیت شرکت‌های امریکایی در چین نیز از دیگر فعالیت‌های پکن برای تحت فشار گذاشتن امریکا بود.

در حالی که چین بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده طلا در جهان است، ذخایر آن در بانک مرکزی میزان کمی از کل طلای تولید شده را تشکیل می‌دهد. امریکا رکورددار بزرگ‌ترین ذخیره طلای جهان با بیش از هشت هزار تن طلاست و آلمان با حدود ۳۳۷۰ تُن طلا در رتبه دوم قرار دارد. ایتالیا با ۲۴۵۰ تُن، فرانسه با ۲۴۴۰ تُن و روسیه با ۲۲۰۰ تُن طلا در جایگاه سوم تا پنجم قرار دارند. چین اکنون در رتبه ششم جهان قرار دارد.

   افت قیمت در بازارهای موازی ارز و سکه

 به زودی

از سوی دیگر، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با پیش‌بینی روند کاهشی نرخ ارز در روزهای پیش رو، گفت: به زودی شاهد کاهش قیمت‌ها در بازارهای موازی ارز مانند مسکن و طلا نیز خواهیم بود.

شهباز حسن پور بیگلری در گفت‌وگو با ایبِنا، با اشاره به ابلاغیه سازمان امور مالیاتی درباره اخذ مالیات از سکه، گفت: این بهترین اقدام در شرایط فعلی بوده و از خرید و فروش کاذب و دلالی در این حوزه می‌کاهد.نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بحث مطرح شده در خصوص اخذ مالیات از سکه از مباحث مورد بررسی در مجلس تحت عنوان مالیات بر عایدی سرمایه است، افزود: اگر اخذ مالیات از دارایی‌هایی مانند سکه، مسکن و حتی ارز عملیاتی شود بطور حتم حباب قیمتی در این بخش‌ها از بین خواهد رفت.

وی با تاکید بر ضرورت کاهش حباب قیمت‌ها در بازار ارز و طلا، گفت: اخذ مالیات از سکه مبادلات غیر ضرور را پایان می‌دهد.وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر سکه به کالایی سرمایه‌ای بدل شده است، تصریح کرد: با اخذ مالیات از سکه زمینه سوداگری در این بخش سلب شده و تلاطم‌های قیمتی نیز به حداقل ممکن می‌رسد.این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به روند کاهشی نرخ ارز در روزهای اخیر، گفت: اگر دولت اخذ مالیات از ارز را نیز اجرایی کند به‌طور حتم با ساماندهی این بازار نیز مواجه خواهیم شد زیرا بسیاری از تقاضاها در بازار در جهت سوداگری بوده که با اخذ مالیات از بین خواهد رفت.

وی با پیش بینی روند کاهشی نرخ ارز در روزهای پیش رو، افزود: به زودی شاهد کاهش قیمت‌ها در بازارهای موازی ارز مانند مسکن و طلا نیز خواهیم بود.در شرایط فعلی ممانعت از سوداگری مهم‌ترین اهرم برای ساماندهی بازار است زیرا اگر به این مهم توجه نشود هر نوع اقدامی بی‌اثر خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: مجلس یا هر نوع اقدامی که به پایان بخشی به تنش قیمت‌ها در بازار بیانجامد موافق بوده و در آن با دولت همکاری خواهد کرد.

   رفع فیلتر صرافی‌های رمز ارز با همکاری دادستانی کل کشور

 از سوی دیگر، دبیر انجمن فین تک از همکاری انجمن فین تک و دادستانی کل کشور برای رفع فیلتر صرافی‌های رمز ارز خبر داد و گفت: در نتیجه آن تا به امروز دو کسب و کار از فیلترینگ خارج شده است.

مهدی عبادی در گفت‌وگو با ایبِنا درباره وضعیت رفع فیلتر برخی سایت‌های صرافی رمز ارز در کشور و در عین حال ادامه فیلترینگ برخی دیگر از صرافی‌های ارز رمزنگار، اظهار داشت: انجمن فین‌تک با دادستانی کل کشور در راستای تعیین تکلیف سایت‌ها و کسب و کارهای فعال در حوزه صرافی و معاملات رمز ارزها گفت‌وگویی را انجام داد و در نتیجه مقرر شد تا کسب‌وکارهای این بخش که عضو انجمن هستند و بررسی و شناخت کافی از آنها حاصل شده به دادستانی برای بررسی بیشتر ارجاع داده شود که در نهایت با توجه به نبود مشکل قانونی فرآیند رفع فیلتر کسب و کارهای اعلامی از سوی انجمن فین‌تک در بخش صرافی رمز ارز آغاز شده است.

دبیر انجمن فین‌تک افزود: معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور عقیده دارد زمانی که برای یک فعالیتی مجوزی وجود ندارد و بانک مرکزی نیز قوانینی را مشخص نکرده، فیلترینگ برای آن کسب و کار به دلیل فقدان مجوز فعالیت غیرمنطقی است؛ بر همین اساس نیز فرآیند رفع فیلتر در زمینه رمز ارز صرفا برای کسب و کارهای حوزه صرافی و معاملات ارزهای رمزنگار در دستور کار قرار گرفته و دستورات لازم به مصادیق مجرمانه اعلام شده است که در همین راستا نیز دو سایت صرافی رمز ارز از فیلتر خارج شده و در حال ارایه خدمات به مشتریان هستند.

وی با بیان اینکه صرافی‌های رمز ارز خارج از عضویت انجمن برای رسیدگی این موضوعات از طریق انجمن اقدامات لازم را انجام دهند، خاطرنشان کرد: کسب و کارهایی که از سوی انجمن بررسی شده باشد به دادستانی معرفی می‌شوند بر همین اساس باید کسب و کارهای غیر عضو که درخواست پیگیری و رسیدگی دارند از طریق انجمن اقدامات لازم را انجام دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران