شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«مجید تخت‌روانچی» سفیر و‌ نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همزمان با دومین سالگرد ترور سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه نامه‌ای به رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشت.

امریکا و اسراییل را مسوول ترور سردار سلیمانی معرفی کنید

«مجید تخت‌روانچی» سفیر و‌ نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همزمان با دومین سالگرد ترور سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه نامه‌ای به رییس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشت. روانچی در این باره نوشت: «این نامه را همزمان با دومین سالگرد ترور هولناک سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بخش رسمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و همراهانش که در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۸ در فرودگاه بین‌المللی بغداد، به دستور مستقیم رییس‌جمهور وقت امریکا انجام شد، می‌نویسم تا شما را در جریان اطلاعات اخیر در مورد دخالت رژیم اسراییل در این اقدام تروریستی شوم قرار دهم. رییس سابق اطلاعات نظامی رژیم اسراییل در مصاحبه اخیر خود به دخالت این رژیم در ترور  از پیش طراحی شده شهید سلیمانی اعتراف کرده و گفته که اطلاعات اسراییل در این ترور نقش داشته و این یکی از دو ترور قابل توجه و مهم در دوره ریاست وی بوده است. همان‌طور که من مکررا، از جمله در نامه‌های مورخ سوم، هفتم و ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰ خود به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت، تاکید کرده‌ام، این عمل جنایتکارانه بین‌المللی نقض شدید تعهدات امریکا تحت حقوق بین‌الملل بود و بنابراین موجب مسوولیت بین‌المللی آن است. این اقدام جنایتکارانه همچنین موجب مسوولیت کیفری همه کسانی است که به هر وسیله‌ای، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم، به برنامه‌ریزی یا انجام این عمل تروریستی کمک یا از آن حمایت کرده‌اند که نمونه روشن آن نقش حمایتی و دخالت رژیم اسراییل در این ترور است. شهید سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم بین‌المللی نقش مهمی داشت و به همین دلیل، به حق عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم و سردار صلح به او داده شد. از این رو، ترور بزدلانه او هدیه و خدمت بزرگی به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه بود و آنها نیز از این ترور استقبال و از آن به عنوان دخالت الهی به نفع خود، یاد کردند. با توجه به پیامدهای وخیم این اقدام تروریستی بر صلح و امنیت بین‌المللی، شورای امنیت باید به مسوولیت خود عمل کند و امریکا و رژیم اسراییل را به خاطر برنامه‌ریزی، حمایت و ارتکاب آن عمل تروریستی مسوول بشناسد. در راستای حقوق و تعهدات ما براساس حقوق بین‌الملل، نیروهای مسلح ایران مصمم هستند با قوت به راه شهید سلیمانی در کمک فعالانه به ملت‌ها و دولت‌های منطقه، طبق درخواست آنها، برای مبارزه با گروه‌های تروریستی مورد حمایت خارجی تا ریشه‌کنی کامل آنها، ادامه دهند.» روانچی همچنین از رییس شورای امنیت خواست که دستور دهد این نامه به عنوان سند شورای امنیت منتشر شود.

ازسرگیری دور هشتم مذاکرات در وین

میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین روز دوشنبه در توییتی نوشت: پس از وقفه کوتاه به دلیل سال نوی میلادی، دور هشتم مذاکرات وین از امروز در قالب دیدارهای غیررسمی ادامه می‌یابد. به گزارش ایسنا، هشتمین دور گفت‌وگوهای رفع تحریم در وین هفته گذشته با برگزاری نشست کمیسیون مشترک به ریاست علی باقری مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا ازسرگرفته شده است. در این نشست که با شرکت هیات‌های ایران، گروه 1+4  و اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ برگزار شد، روند مذاکرات مورد ارزیابی قرار گرفته و درخصوص نحوه ادامه گفت‌وگوها بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت. مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در این نشست با اشاره به پیشرفت‌های صورت‌گرفته در دور پیشین، بر لزوم رفع تحریم‌ها و ارایه تضمین‌های عینی و کافی از سوی طرف مقابل و راستی‌آزمایی این اقدامات تاکید و تصریح نمود که هیات ایرانی مانند دور قبل برای تعامل جدی و پیشبرد گفت‌وگوها آمادگی کامل دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران